طرز تهیه نمک خوراکی

گل نمک 2 بهمن 1400 مقالات , 195

طرز تهیه نمک خوراکی

طرز تهیه نمک خوراکی : نمک عنصری ضروری در پخت و پز و پخت به حساب می آید که برای افزایش طعم، کاهش تلخی و حفظ غذاها اضافه می شود. بیشتر دستور العمل ها به نمک خوراکی نیاز دارند، در حالی که دیگران نمک دریا را بیشتر توصیه می کنند، اما آیا واقعا بین این دو تفاوت وجود دارد؟

نمک خوراکی از رسوبات نمک استخراج شده است. رسوبات به منظور بقایای آب دریاهایی که از آن زمان خشک شده و مدت هاست که از بین رفته اند. رسوبات با آب شسته می شوند تا نمک کاملا حل و محلول نمکی تشکیل شود که سپس در خلاء تبخیر می شود تا کریستال ها را تشکیل دهند.

نمک سفره برای خالص سازی و پاکسازی آن از سایر مواد معدنی و آلاینده ها پردازش می شود و سپس با مواد ضد انباشتگی مانند آلومینوسیلیکات سدیم، دی اکسید سیلیکون و کربنات منیزیم تکمیل خواهد شد. نمک سفره معمولا حدود ۹۸٪ کلرید سدیم دارد که حدود ۲٪ وزنی آن یک ماده ضد گیر است.

نمک سفره ممکن است یددار و بدون ید باشد. در این صورت، یدید پتاسیم یا منبع ید دیگری به آن اضافه می شود. نمک سفره از روش تبخیر استفاده شده کمی متراکم تر است.

بیشتر بخوانید: تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی

منظور از نمک حفاری چیست

نمک حفاری در صنعت نفت به عنوان ماده افزودنی کاربرد فراوانی دارد. نمک حفاری که در صنایع حفاری استفاده می شود، به صورت محلول در آب است. با توجه به اینکه نمک حفاری کلرو سدیم دارد، آن را با سه نوع آب ترکیب می کنند که بسته به محیط مورد نظر و شرایط و ضوابطی که دارد، مورد استفاده قرار می‌ گیرند که این ترکیب به شرح زیر است.

  • ترکیب آب دریا با کلرو سدیم
  • ترکیب آب شور با کلرو سدیم
  • ترکیب آب سیر شده با نمک

این نکته را در نظر داشته باشید که در صنعت نفت با کمک نمک حفاری تراکم گل و لای را با استفاده از آن بالا می برند. این امر سبب خواهد شد که دکل حفاری در محیط ایمن ‌تری قرار می گیرد و به دلیل اینکه دیواره‌ ها تراکم بیشتری را به کمک نمک به خود گرفته ‌اند، به استحکام بیشتری دست پیدا کنند.

طرز تهیه نمک خوراکی

مشاهده و معرفی انواع نمک حفاری

از نمک صنعتی چه اطلاعاتی در دست است

نمک صنعتی خلوص کمتری نسبت به نمک خوراکی دارد. تفاوت اصلی نمک صنعتی با مواد غذایی شور در سطح خلوص پایین، عدم تصفیه و عدم یددار شدن از نوع صنعتی است. نمک خوراکی خلوص حدود ۹۹ % دارد. به خاطر تصفیه نمک خوراکی, این نوع نمک موجب سنگ کلیه و دیگر مشکلات مشابه نخواهد شد.

کشور ما ایران دارای تعداد زیادی از معادن نمک, به استثنای بیست تولید کننده نمک معدنی در جهان است. با این حال, به دلیل هزینه بالای فرآیند نمک تصفیه‌ شده، بخشی از نمک استخراجی از معادن نمک و دریاچه‌ها, به عنوان تصفیه نشده و به شکل نمک صنعتی خام و به عنوان نمک خوراکی وارد بازار مواد غذایی می شود.

نمک صنعتی کاربردهای فراوانی دارد و در صنایع مختلف استفاده می شود. کارایی های نمک صنعتی فراوان هستند. نمک معدنی و صنعتی در صنایع مختلفی همانند تصفیه آب و فاضلاب، دباغی، محصولات بهداشتی و آرایشی، مواد شوینده و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در پایین بخشی از مصرف نمک صنعتی را برای شما ذکر کرده ایم.

  • صنعت نمک برای تغذیه دام ها؛
  • نمک صنعتی برای نرم کردن یا سخت شدن آب؛
  • نمک برای استفاده در پالایشگاه ها؛
  • کاربرد سنگ های صنعتی برای رزین؛

نمک صنعتی در انواع و درجات مختلف مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برخی از مهم ‌ترین انواع نمک ‌های معدنی و صنعتی عبارتند از: شکر نمک، نمک ماهی گیری، نمک نخود, نمک پودر، نمک جاده. طرز تهیه نمک خوراکی

نمک صنعتی

نمک جاده و کاربرد آن

نمک‌ جاده به عنوان نمک ‌های کلراید سدیم, کلسیم، منیزیم و پتاسیم تعریف می ‌شود که چهار ماده شیمیایی رایج مورد استفاده برای نگهداری در فصل زمستان هستند. هر زمستان بیش از ۵ میلیون تن نمک جاده در جاده‌ ها, محوطه‌ های پارکینگ و پیاده‌ روها در سراسر کشور اعمال می ‌شوند.

نمک جاده برای کنترل برف و یخ کارایی بالایی دارد و رانندگی در زمستان را ایمن‌ تر و کارآمدتر می ‌سازد. این نمک به طور گسترده در سراسر جهان به کار می ‌رود. زیرا بسیار موثر و حمل و نقل و استفاده از آن آسان بوده و کم‌ هزینه است.

این نکته نیز باید ذکر شود که نمک جاده به مقداری وارد محیط می شود که ممکن است خطرات زیست محیطی فوری یا طولانی مدتی را ایجاد کند. غلظت بالای نمک های کلرید ممکن است اثرات نامطلوبی بر آبزیان، پوشش گیاهی خشکی، ساختار خاک و آب آشامیدنی داشته باشد.طرز تهیه نمک خوراکی.

نمک صادراتی

نمک خوراکی چگونه تهیه می کنند

نمک خوراکی در مکان های مختلفی یافت می شود. نمک خوراکی در دریاچه های نمکی موجود است. برای تهیه نمک خوراکی از دو منبع مهم سنگ نمک و آب نمک استفاده می شود. سنگ نمک همان نمک بلورین نام دارد که به نمک طعام نیز معروف است.

این نوع نمک از طریق تبخیر اقیانوس ‌های باستانی در میلیون ‌ها سال پیش تولید می شود. منظور از آب نمک نیز به این معنی آب با غلظت بالای نمک است. آشکارترین منبع آب نمک، اقیانوس ‌ها هستند، اما دریاچه ‌های نمکی از قبیل دریای مرده و حوض ‌های زیرزمینی آب نمک نیز یکی دیگر از منابع مهم آب نمک به شمار می روند.

برای تهیه نمک خوراکی، نمک صنعتی را از معدن استخراج و به کارخانه منتقل می کنند. سپس نمک را به صورت کلوخه در آب جوش حل کرده و بخار آب که در آن نمک نیز وجود دارد را از بین لوله های آب سرد عبور می دهند تا با سرعت زیادی سرد و بلورهای خالص نمک خوراکی تصفیه شده با خلوص ۹۹/۲ درصد به وجود بیایند. سپس این نمک را به سانتریفیوژ منتقل می شود که خشک شده و در دستگاه ید زن پس از یددار شدن بسته بندی می شود و به بازار عرضه خواهد شد.

کارخانه گل نمک

کارخانه گل نمک با برخورداری از چندین سال تجربه درخشان در زمینه فروش و تولید نمک های خوراکی و صنعتی و با مشاركت معادن سنگ نمک خاورمیانه و چند كارخانه بزرگ توليد نمك با كاربرد صنعتي و خوراكي، روزانه بيش از ۱۰۰۰ تن انواع نمک را تولید کرده و به بازار عرضه می کند.

به مطالعه ادامه دهید: استخراج نمک چگونه است

تماس