نمک جاده

گل نمک 27 آذر 1400 194

نمک برف روبی یا به اصطلاح نمک جاده به گونه ای از نمک ها گفته می شود که به دلیل مکانیزم درونی خود قادر به ذوب کردن برف نشسته شده بر روی جاده می باشد.نمک جاده یکی از انواع نمک صنعتی می باشد.

اگر در زمان بارش برف بر روی جاده از این نوع نمک جاده استفاده شود مانع از ایجاد لایه های جدید برف بر روی جاده خواهد شد. به دنبال آن یخ زدگی در جاده نیز اتفاق نمی افتد. لذا جاده ها در امن ترین حالت خود باقی مانده و از لغزش اتوموبیل ها جلوگیری خواهد شد.

چرا از نمک کوهی برای تهیه نمک جاده استفاده می کنند

سنگ نمک که منبع اصلی به وجود آمدن نمک های برف روبی می باشد، یکی از بزرگ ترین ذوب کننده های یخ و برف به شمار می رود. تاکنون جایگزین مناسبی برای سنگ نمک پیدا نشده که هم از نظر کارایی و هم از نظر قیمت در جایگاه برابری با نمک جاده قرار گرفته باشد.

اما سوال اینجاست که آیا می توان نمک برف روبی را از دریا استخراج کرد یا اینکه این نمک ها را فقط از کوه استخراج می کنند؟

نمک جاده استخراج شده از دریا و کوه دو نوع نمک متفاوت اند که مسلما ساختار متفاوت از هم را نیز دارند. نمک کوهی همان سنگ نمک است که ماهیت گرم و خشکی دارد.

بر خلاف سنگ نمک، نمک های دریا گرم و تر هستند. به همین دلیل موجب ذوب شدن یخ ایجاد شده بر روی جاده ها در فصول سرد سال نمی شوند. علارغم این موضوع، نمک ایجاد شده از سنگ نمک جاده به دلیل خاصیت گرم و خشک خود به راحتی قادر به آب کردن برف و یخ بوده و از تشکیل مجدد لایه های جدید برف بر روی جاده نیز جلوگیری خواهد کرد.

نمک جاده عمده

نحوه ی عملکرد نمک جاده بر روی ذوب شدن یخ ها

نمک هایی که از سنگ نمک برای ذوب کردن لایه های یخ ایجاد شده در جاده به وجود می آیند خاصیت پایین آوردن نقطه ی انجماد را دارند. یعنی زمانی که آب سطح جاده ها بر اثر بارندگی و برف به زیر نقطه ی صفر می رسد منجمد می شود.

ما با استفاده از نمک های جاده این چرخه را به هم می زنیم و نقطه ی انجماد به وجود آمده را پایین تر می آوریم. با اعلام هواشناسی، بسته های نمک برف روبی در کنار جاده ها قرار داده می شود تا در صورت لزوم از آن ها استفاده گردد.

بیشتر بخوانید: نمک شکری

میزان خالص بودن این محصول چقدر است؟

همانطور که گفته شد، این نمک را از سنگ نمک به وجود می آورند. زمانی سنگ های نمک استخراج می شوند توسط دستگاه های مخصوصی خرد شده و سپس برای مصارف جاده ای بسته بندی می شوند. این نوع از نمک ها به روش طبیعی بدست می آیند و هیچ گونه تصفیه ای بر روی آن ها انجام نمی شود.

به همین دلیل از درجه ی خالص بودن کمی برخوردارند و غالبا به رنگ خاکستری یافت می شوند. نمک جاده حتی ناخالصی هایی مثل شن و ماسه را نیز دارند. لذا، فقط برای مصارف جاده ای و جلوگیری از ایجاد برف و یخ مورد استفاده قرار می گیرد.

نمک جاده چه تاثیری بر روی آب های زیرزمینی می گذارد؟

درست است که نمک جاده یا نمک ضد یخ به وفور یافت می شود و هزینه ی اندکی نیز دارد. اما باید این نکته را در نظر داشت که استفاده ی بیش از حد از نمک های برف روبی موجب آسیب رساندن به آب های زیر زمینی خواهد شد. این محصول دارای مقادیر زیادی از سدیم و کلر هستند که در صورت نفوذ به آب های زیر زمینی موجب شور شدن آن ها می شوند.

علاوه بر این، سنگ های نمک جاده به دلیل اینکه دارای آلاینده هایی مانند سرب، آلومینیوم، کادمیوم، کروم ، منگنز، آهن و فسفر هستند سبب آلوده شدن آب های زیر زمینی نیز خواهند شد.

خرید نمک جاده

این نمک را چگونه مورد استفاده قرار می دهند؟

یک نکته برای استفاده از نمک برف روبی برای ذوب کردن یخ و جلوگیری از نشستن برف بر روی جاده ها و معابر شهر وجود دارد. برای اینکه نمک جاده بیشترین تاثیر خود را بگذارند حتما باید از دستگاه هاینمنمک پاش استفاده کرد. برای این دستگاه ها نمی توان از نمک های بسیار ریز و پودری شکل استفاده کرد.

نمک های پودری به دلیل خاصیت چسبندگی خود فرآیند نمک پاشی را با مشکل مواجه می کنند. برای رفع این مشکل از نمک های کریستالی که ظاهری درشت تر از نمک های پودری دارند استفاده می کنند. قیمت نمک های کریستالی کمی از نمک های پودری بالاتر است اما روند انجام کار را سرعت بخشیده و مشکلی را به وجود نمی آورد.

همه چیز درباره: نمک پودری

ضرورت استفاده از نمک در جاده ها

در فصل های سرد سال، زمانی که برف و باران می‌بارد و جاده ها یخ می‌زند, عبور مرور نه تنها سخت می‌شود بلکه می‌تواند تا حد زیادی هم خطرآفرین باشد. بنابراین لازم است که یخ روبی از سطح جاده ها انجام گیرد.

فی الحال مناسب‌ترین ماده ای که از آن برای برف‌روبی یا همان یخ‌زدایی از سطح جاده استفاده می‌شود، نمک است. نمک‌ها انواع گوناگونی دارند. شاید شما نمک را فقط به عنوان یک طعم دهنده غذا بشناسید. اما واقعیت خلاف این موضوع است. یکی از انواع نمک‌ها، نمک صنعتی است.

خود نمک صنعتی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها نیز کاربرد منحصر بفرد خود را دارند. نمک شیلاتی و نمک پودری دو نوع از نمک های صنعتی هستند که می توان از آن‌ها به عنوان نمک جاده استفاده کرد. مجموعه گل نمک شما را در خرید نمک جاده با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا یاری می‌کند.

ضرورت استفاده از نمک در جاده ها

مشخصات نمک مناسب جاده

  • نمک شیلاتی

این نوع نمک به لحاظ اندازه، دارای دانه هایی کوچک‌تر از گردو و بزرگ‌تر از نخود است. بزرگترین دانه نمک صنعتی به این نوع نمک تعلق دارد. نمک شیلاتی همانند اسمش در صنعت شیلات کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربرد‌هایی که نمک شیلاتی دارد و در بالا هم به آن اشاره کردیم، ذوب کردن برف و یخ جاده است. به این صورت که نمک جاده را با شن و ماسه مخلوط می‌کنند و برای یخ زدایی جاده به کار می‌برند.

  • نمک پودری

این نمک به لحاظ اندازه دقیقا بر عکس نمک پودری است. ریزترین دانه بندی نمک صنعتی متعلق به نمک پودری است و به همین علت به آن نمک صنعتی نرم هم گفته می‌شود. نمک پودری هم با شن و ماسه ترکیب شده و برای برف روبی و یخ زدایی جاده در فصل زمستان به کار می‌رود. این نمک هم به دلیل خاصیت چسبندگی به ماشین آلات مورد قبول واقع شده است.

فروشنده نمک جاده

نمک جاده را می‌توانید از فروشنده‌های نمک در سراسر کشور تهیه کنید. اما نمک هم مانند سایر مواد و محصولات دیگر در کیفیت و درجه بندی‌های مختلف قرار دارد. کیفیت نمک صنعتی به میزان خلوص آن برمی‌گردد. درست است که نمک صنعتی به لحاظ خالص بودن، از نمک خوراکی پایین تر است. اما باز هم خلوص در این نمک اهمیت دارد.

مجموعه گل‌نمک معتبرترین فروشنده نمک جاده در ایران است. از آنجایی که نمک جاده، یعنی نمک پودری، خاصیت کلوخه شدن دارد، لازم است که بسته بندی آن با دقت بالایی انجام گیرد. مجموعه گل نمک انواع نمک جاده را با بهترین بسته بندی و بالاترین کیفیت و قیمت مناسب به مصرف کنندگان در سراسر ایران و جهان عرضه می‌کند.

مفتخریم که به عنوان بهترین فروشنده نمک جاده، شما را در امر خرید انواع نمک صنعتی نیز یاری نماییم. مجموعه گل نمک فعال در زمینه فروش انواع نمک صنعتی می‌باشد.

مزایا و معایب نمک جاده

نمک جاده در کنار مزیت‌های فراوانی که دارد، دارای یکسری معایب نیز هست. نمک جاده با یخ‌زدایی موجب می‌شود که رانندگی در سطح جاده ایمن‌تر باشد و از تصادفات ناشی از لغزندگی جاده جلوگیری شود.

بزرگ‌ترین مزیت دیگری که برای نمک جاده می‌توان نام برد، فراوانی و قابل دسترس بودن آن است. از آنجایی که ایران دارای معادن سنگ نمکی است، تهیه و استخراج نمک جاده کار آسان و ساده ایست. قیمت مناسب و مقرون به‌صرفه ای که نمک جاده دارد باعث شده که از شهرداری تنها از این محصول برای یخ زدایی و برف روبی استفاده کند.

فروشنده نمک جاده

اما باز هم برخی از سودجویان این نمک را با قیمت بالاتر به مصرف کنندگان می‌فروشند. اما بدی این نمک این است که در شرایط بسیار سرد کارایی ندارد. از آنجایی هم که سنگ نمک ناخالصی دارد، برخی از آلاینده ها و ترکیبات نامطلوب از آن وارد اکوسیستم می‌شود.

در پایان

گروه کارخانه جات گل نمک به عنوان یکی از برترین و بزرگ ترین تامین کنندگان نمک جاده و نمک برفروبی امکان تولید ۱۰۰۰ تن از این محصول را داشته و در صورت لزوم قادر به افزودن ظرفیت تولیدی خود نیز می باشد.

این مجموعه برای سفارش های بزرگ امکان تولید نمک را به میزان دو برابر افزایش داده است. استفاده از ماشین آلان و تجهیزات پیشرفته برای استخراج سنگ نمک و تبدیل کردن آن به نمک جاده و همچنین بهره مندی از کارشناسان مجرب در مجموعه کیفیت نمک های تولیدی گروه گل نمک را بالاتر برده است.

تماس