کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

گل نمک 19 اردیبهشت 1401 مقالات , 586

بسیاری از ۱۴۰۰۰ کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف یافت می شوند که انتظار نمک را ندارید. نمک برای تولید شیشه، پلی استر، پلاستیک و چرم و همچنین در صنایع شیمیایی استفاده می شود. نمک به تمیز کردن چاه های گاز و نفت کمک می کند و جزء ضروری در ساخت کاغذ، لاستیک، برنج، سفید کننده و فولاد سخت شده است.

نمک بخشی از فرآیندهای سود سوزآور و کلرآلکالی است. نمک های صنعتی اغلب به صورت عمده و در سطوح مختلف خلوص بسته به کاربرد خریداری می شوند. صنایع شیمیایی بزرگترین مصرف کننده نمک هستند.

زیرا برای سنتز شیمیایی بیش از ۵۰ درصد محصولات شیمیایی استفاده می شود. همچنین در ساخت هزاران کالای دیگر مانند شیشه، کاغذ، لاستیک و منسوجات و همچنین در سیستم های نرم کننده آب برای مصارف صنعتی و خانگی استفاده می شود.

نمک یک ماده خام ضروری برای تولید کلر و سود سوزآور است که از طریق الکترولیز آب نمک انجام می شود. نمک یا کلرید سدیم معمولاً به دلیل استفاده از آن در غذا برای طعم دادن شناخته شده است. با این حال، کاربرد نمک بسیار بیشتر از افزایش طعم غذای ما است. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

گروه کارخانه جات گل نمک

ممکن است از آن آگاه نباشید، اما کلرید سدیم منطقه مورد استفاده خود را تا حد زیادی در مناطق صنعتی پیدا می کند. نمک صنعتی یکی از مهمترین و پرکاربردترین اجزاء در صنایع متغیر است. با توجه به تنوع مصارف صنعتی نمک، تامین نمک صنعتی از تقاضای بالایی در بازار برخوردار است.

مناطق استفاده از آن انواع بسیاری از صنایع مانند یخ زدایی، صنعت نفت، صنعت کلر قلیایی و صنایع شیمیایی را پوشش می دهد. در این مقاله کاربردهای صنعتی نمک را با هم مرور می کنیم.

نمک صنعتی چیست

نمک چاشنی مهمی است که برای افزایش طعم غذا استفاده می شود. تقریباً در همه خانواده ها استفاده می شود و بیشتر میزهای رستوران ها دارای انبار نمک هستند. چه آن را منبعی از مواد معدنی ضروری سدیم بدانید، چه آن را با افزایش فشار خون مرتبط بدانید. نمی توان انکار کرد که تصور زندگی بدون نمک سخت است.

مطلب پیشنهادی: نمک صنعتی چگونه تولید می شود

زیرا عملاً در همه جا وجود دارد. اکثر مردم از انواع نمک های موجود در بازار آگاه نیستند و کلمه “نمک” به عنوان یک اصطلاح عمومی برای توصیف هر یک از انواع نمک های موجود در بازار استفاده می شود. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

کاربرد مختلف نمک صنعتی برای صنعت

تقاضا برای نمک های صنعتی ناشی از رشد مناطق کاربرد آن است. فرآوری شیمیایی عمده ترین کاربرد نمک های صنعتی است. نمک های صنعتی به ویژه به عنوان ماده خام در تولید سود سوزآور، کلر و خاکستر سودا استفاده می شوند.

انتظار می رود افزایش تقاضا برای این مواد شیمیایی منجر به مصرف نمک های صنعتی شود. انتظار می رود تقاضای بالایی برای این مواد شیمیایی در اقتصادهای نوظهور مانند چین و هند وجود داشته باشد. پیش بینی می شود آسیا و اقیانوسیه سریع ترین بازار در حال رشد برای صنعت کلر قلیایی باشد.

در ادامه با کاربردهای این نمک بیشتر اشنا خواهید شد و درباره کاربرد و خواص انواع نمک خوراکی نیز بخوانید.

کاربرد مختلف نمک صنعتی برای صنعت

استفاده از نمک صنعتی برای یخ زدایی

یکی از مصارف صنعتی نمک ضد یخ است. نمک صنعتی عمدتاً برای نگهداری جاده ها، پیاده روها و سکوها استفاده می شود. نمک جاده یخ زدایی اغلب در سراسر جاده ها پخش می شود و لایه ای از آب نمک را قبل از یخ زدن سطح ایجاد می کند. این فرآیند تشکیل یخ را به تاخیر می اندازد یا از آن جلوگیری می کند.

هنگامی که جاده ها یا پیاده روها از قبل یخ زده یا پوشیده از برف هستند، از نمک صنعتی برای کاهش نقطه انجماد آب استفاده می شود. در نتیجه نمک صنعتی برف را ذوب می کند و بازسازی یخ را به تاخیر می اندازد. بنابراین، کاربرد نمک برای یخ زدایی جاده های ایمن تری را فراهم می کند و از تصادفات جلوگیری می کند.

کاربرد نمک در صنعت نفت و گاز

نمک صنعتی اغلب در دکل حفاری نفت استفاده می شود تا کارآمدتر و ایمن تر شود. به غیر از این، نمک صنعتی به عنوان یک افزودنی در گل به عنوان سیال حفاری استفاده می شود. نحوه استفاده از نمک صنعتی در صنعت نفت:

نمک صنعتی چگالی خاک را افزایش می دهد و در نتیجه فرآیند حفاری را ایمن تر می کند.

کاربردهای نمک صنعتی در گل مورد استفاده به عنوان سیال حفاری به عنوان روان کننده و خنک کننده برای سر نمک حفاری عمل می کند.

کاربردهای نمک در صنعت نفت همچنین می تواند به عنوان لخته کننده، عوامل منحرف کننده، افزودنی های ویژه اسیدی، رقیق کننده ها/پراکنده کننده ها و تثبیت کننده ها باشد.

کاربرد نمک در صنعت نفت و گاز

نمک صنعتی در صنعت انرژی

تولید انرژی مانند انرژی خورشیدی نیاز به نمک صنعتی دارد. نمک صنعتی به حفظ سطح معینی از شوری برای انجام واکنش ‌های خاص کمک می ‌کند.

کاربرد صنعتی نمک در صنایع شیمیایی

نمک صنعتی تا حد زیادی در صنایع شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی مختلف استفاده می شود. به عنوان یک ماده خام اغلب در تولید کلر، سود سوزآور، خاکستر سودا استفاده می شود. به غیر از اینها، نمک صنعتی در ساخت انواع محصولات مانند سود سوزآور، سولفات سدیم، کربنات سدیم، اسید هیدروکلریک، بی کربنات سدیم، سدیم مایع، سدیم فلزی، کلر و نیترات سدیم استفاده می شود.

نمک صنعتی برای صنعت کلر قلیایی یا الکترولیز

نمک صنعتی برای تولید کلر که یکی از اجزای اولیه محصولات بهداشتی و ضد عفونی است، استفاده می شود. کلر در نتیجه الکترولیز محلول نمک اشباع تولید می شود. این امر کلرید سدیم (NaCI) را به ماده خام تولید کلر تبدیل می کند.

در این مطلب درباره کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف بخوانید.

مصارف صنعتی نمک در صنعت فلزات

کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف ماننده صنایع فلزی نیز از نمک استفاده می شود. نمک صنعتی در فرآوری فلزات و ساخت آلومینیوم ثانویه استفاده می شود زیرا ناخالصی ها را از بین می برد.

مصارف صنعتی نمک در صنعت فلزات

صنعت نساجی

نمک صنعتی در صنعت نساجی برای تثبیت دسته های رنگ استفاده می شود. از همین رو نساجی به رنگ استاندارد دست پیدا می کند. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

صنعت داروسازی

یکی دیگر از مصارف صنعتی نمک، صنعت داروسازی است. نمک بیشتر در تهیه محلول های نمکی و تولید کپسول استفاده می شود. از ساخت فرمول های داخل وریدی گرفته تا محلول های تماسی، نمک صنعتی برای محلول های نمکی و در نتیجه برای صنعت داروسازی بسیار مهم است.

صنعت صابون سازی

نمک صنعتی در صابون سازی نیز به عنوان افزودنی به عنوان پرکننده در شوینده ها و حلال ها کاربرد دارد. افزودن نمک به عنوان پرکننده به جداسازی انواع مواد شیمیایی به راحتی کمک می کند. در صابون سازی نیاز زیادی به نمک صنعتی وجود دارد.

زیرا نمک اجزای ضروری برای ساخت صابون را توزیع می کند. امروزه حتی حوضچه های خورشیدی کاربرد زیادی از نمک صنعتی برای حفظ شوری ثابت برای تولید انرژی پیدا می کنند. این نمک ها را می توان با نرخ مقرون به صرفه خریداری کرد. تولید کنندگان هم به سنگ نمک و هم نمک صنعتی مجهز شده اند که می توان با قیمت های تخفیفی خریداری کرد.

صنعت رنگدانه

صنعت رنگدانه از نمک صنعتی به عنوان پرکننده و عامل آسیاب در طول فرآیند تولید استفاده می کند. علاوه بر کاربردهای صنعتی مختلف نمک، نمک در مناطق بیشتری مانند نمک تغذیه حیوانات، نمک نرم کننده آب نمک تصفیه آب و نمک استخر کاربرد دارد.

نمک برای تصفیه آب

تصفیه آب فرآیندی است که آلاینده ها و اجزای نامطلوب را حذف می کند و یا غلظت آنها را برای تامین آب صنعتی کاهش می دهد و همچنین برای سلامت انسان در مصارف شرب و آبیاری مهم است. نمک نرم کننده آب برای حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب برای از بین بردن سختی استفاده می شود. نمک برای تصفیه آب هم برای مصارف صنعتی و هم برای مصارف خانگی مانند نمک ماشین ظرفشویی و نمک احیا قابل استفاده است. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

صنایعی که از نمک صنعتی استفاده می کنند

ساخت جاده با نمک صنعتی

ایران بخش عمده نمک صنعتی را برای ایجاد مناطق رانندگی ایمن‌تر تامین می‌کند. نمک همچنین برای اهداف بی شمار دیگری مانند حذف برف و یخ از جاده ها و همچنین تثبیت خاک برای ساخت و ساز استفاده می شود.

تولید مواد شوینده و پرکننده

تولیدات شیمیایی و صنعتی تا حد زیادی به نمک صنعتی بستگی دارد. نمک صنعتی به عنوان پرکننده برای حلال ها و مواد شوینده استفاده می شود. نمک های صنعتی باعث می شوند که مواد شیمیایی بلافاصله در آب حل شوند.

اهمیت و کاربرد نمک صنعتی

نزدیک به ۶۰ درصد از تولید جهانی نمک صنعتی برای کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف در نظر گرفته شده است که در بسیاری از مناطق مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین تقاضا برای نمک صنعتی در حال افزایش است و رقابتی تر می شود.

این امر منجر به آموزش و ایجاد انگیزه در مصرف کنندگان برای تعیین رقابتی ترین استفاده از نمک صنعتی شد. تامین کنندگان نمک صنعتی می دانند که یافتن نمک صنعتی کار سختی نیست. اما شناسایی نمک با کیفیت مناسب و تعیین بهترین توزیع‌کنندگانی که نمک را با پیروی از بهترین دستورالعمل ‌ها و شیوه‌ ها تهیه می‌کنند، بسیار چالش برانگیزتر است. همچنین شناسایی نمک صنعتی با قیمت های مقرون به صرفه و خدمات مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

تامین کنندگان نمک صنعتی ایران پیشروترین تامین کنندگان نمک صنعتی هستند که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. نمک صنعتی انواع متعددی از اهداف صنعتی بسیار مورد تقاضا را دارد. از خواص کلیدی نمک صنعتی می توان به تازگی، کیفیت، شفافیت و بی رنگ بودن اشاره کرد.

اهمیت و کاربرد نمک صنعتی

مزایای نمک صنعتی چیست

اگرچه اکثر مصرف کنندگان خانگی از کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف متنوع نمک صنعتی آگاه نیستند، هزاران کسب و کار بزرگ به نمک صنعتی برای تولید کالاها و در دسترس بودن خدمات نیاز دارند. مصرف کنندگان به خوبی از کاربردهای ایمنی حمل و نقل نمک صنعتی، از یخ زدایی بال های هواپیماهای مسافربری گرفته تا پخش لایه ای از آب نمک جاده های بالقوه یخ زده آگاه هستند.

مشاغلی که در ابتدا فقط به مقادیر کمی نمک نیاز دارند، در حال درک مزایای خرید نمک به صورت فله ای هستند، زیرا باقیمانده مصرف جهانی نمک در درجه اول در اختیار سازمان های تولیدی است. سنگ نمک برای تولید همه چیز از مواد شوینده گرفته تا محلول تماسی مورد نیاز است و شرکت هایی که این کالاها را تولید می کنند به صدها تن نمک در سال نیاز دارند.

خوشبختانه، از آنجا که نمک به طور گسترده در دسترس است، اگرچه بسته بندی و ارسال آن تا حدودی مشکل است، قیمت نمک پایین است. با این حال، نوسانات قیمت ها اغلب باعث می شود شهرداری ها و سازمان های دولتی صدها تن نمک صنعتی را قبل از نیاز خریداری کنند. برنامه ریزان مدنی با تجربه حداقل یک سال قبل نمک می خرند. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

مزایای نمک صنعتی چیست

نمک صنعتی با نمک دریایی طبیعی از نظر ترکیب و محتوای مواد مغذی متفاوت هستند

نمک دریایی طبیعی و تصفیه نشده حاوی ده ها ماده معدنی کمیاب و مواد دیگر است. نمک صنعتی فقط حاوی کلرید سدیم خالص و مواد شیمیایی و شیرین کننده هایی است که برای خوردن نمک و روان شدن نمک آبی به آن اضافه شده است.

وقتی نمک می خوریم، بدن ما به گونه ای تکامل یافته است که انتظار دارد تمام مواد معدنی و سایر مواد همراه با نمک باشد. وقتی آن مواد معدنی و مواد در نمک نباشند، بدن ما به آنها میل می کند و سیگنال گرسنگی را برای خوردن نمک بیشتر ارسال می کند. اما هیچ مقدار نمک صنعتی این ولع را ارضا نمی کند. زیرا مواد معدنی و سایر مواد وجود ندارند. این ولع باعث می شود بسیاری از افراد نمک صنعتی بیش از حد بخورند.

نمک دریایی طبیعی و تصفیه نشده حاوی تمام مواد معدنی کمیاب و سایر موادی است که بدن ما برای استفاده در هنگام مصرف نمک تکامل یافته است. این نوع نمک بسیار رضایت بخش است.

تفاوت نمک صنعتی و سنگ نمک

سنگ نمک شکل معدنی کلرید سدیم است که در صورت استفاده صنعتی به عنوان نمک خوراکی شناخته می شود یا به عنوان “هالیت” شناخته می شود. نمک انواع و درجات مختلفی دارد. بنابراین همیشه ایده خوبی است که درک اساسی از چگونگی منشأ سنگ طرز تهیه نمک آبی داشته باشید.

مانند بنزین و گاز طبیعی، سنگ نمک نیز از منابع طبیعی مهمی است که روی زمین وجود دارد. سنگ نمک در مقادیر انبوه موجود است و تمام سطوح خلوص برای یک صنعت یا صنعت دیگر مفید است. سنگ نمک اغلب حاوی ناخالصی است. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

مطلب پیشنهادی برای روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی

 تفاوت نمک صنعتی و سنگ نمک

بنابراین برای روش های تصفیه، سنگ نمک باید قبل از استفاده از اشکال خالص جدا شود. سنگ نمک برای مصرف مستقیم توسط انسان یا حیوانات بی خطر نیست، اما از طریق فرآیندهای تولید غیرمستقیم، اغلب خواص شیمیایی مواد دیگر را تغییر می دهد.

برخی از راه‌ هایی که سنگ نمک به سطح استخراج می ‌شود، از طریق انفجار در چاه‌های آب گرم است، اگرچه رایج ‌ترین روش‌ ها تکنیک ستون و اتاقک است. کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

تماس