کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف

گل نمک 17 اردیبهشت 1401 مقالات , 88

نمک شکری یکی از پرمصرف ترین نمونه های نمک در جهان و بازار ایران شمرده می شود، برخی از افراد این نمک را با نام آنتی کیک، نمک نفت یا نمک مش می شناسند اما در نهایت کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف یکسان است و نام آنها تفاوتی در نوع آنها ایجاد نمی کند، در ادامه به بررسی کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف  خواهیم پرداخت.

نمک شکری چیست

نمک شکری در واقع همان نمک با دانه بسیار بزرگ است، به همین دلیل  دانه های نمک شبیه شکر به نظر می رسد و نام آن را سشب گذاشته اند. نمک شکری از نمک طعام کاربرد بیشتری در صنایع مختلف مانند سختی گیری صنعتی، شست و شو، احیا سختی گیرهای رزینی ، سختی گیری آب و… دارد.

گروه کارخانجات گل نمک

اندازه نمک شکری بین ۲ تا ۲.۵ میلی متر تعیین می شود و شما می توانید در بازار یا سایت گل نمکف این محصول را با نام نمک کریستالی یا نمک زبر نیز خریداری کنید، البته در زمان خرید به نوع نمک شکری دقت کنید، زیرا نمک های شکری بر اساس کاربرد و ساختار به دسته های متنوعی تقسیم می شوند که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

انواع نمک شکری

نمک های شکری در دسته بندی به سه دسته نمک شکری ریز، نمک شکری متوسط و نمک شکری درشت تقسیم می شوند، هر کدام از این نمک ها دارای کاربرد متفاوتی هستند زیرا اندازه هر نمک تعیین کننده خلوص نمک است و خلوص نمک تعیین کننده کارکرد نمک در صنعت های مختلف می باشد، شما به هیچ عنوان نمی توانید نمک مورد نیاز صنایع غذایی را برای صنایع حفاری استفاده کنید، زیرا صنایع غذایی نیازمند نمک با سایز و درجه خلوص متفاوتی نسبت به صنایع حفاری است.

به همین دلیل برای خرید نمک شکری ابتدا درباره نیاز های صنعت خود و کاربرد هر نمک باید اطلاعات کسب کنید و سپس نمک مورد نیاز خود را سفارش دهید، در صورت نیاز مشاور های سایت گل نمک به صورت رایگان ارائه دهنده مشاوره تخصصی به صورت تلفنی و از طریق شبکه های مجازی مانند واتساپ، تلگرام و اینستاگرام به شما هستند.

۱ ــ نمک شکری درشت

این نمک دارای بیشترین کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف است زیرا دانه بندی آن ۱۸ مش می باشد یعنی سایز نمک بین ۰.۸۴ میلی متر تا ۲.۳ میلیمتر تعیین می شود، در برف روبی، صنایع حفاری بیشتر از این نمک استفاده می شود.

۲ ــ نمک شکری ریز

نمک شکری ریز دارای کیفیت میانگین است و دانه بندی آن بین ۱۶ تا ۱۸ مش است، در صورتی که صنایع حفاری و صنایع نفت از نمک شکری درشت استفاده نکنند، تنها انتخاب برای آنها نمک شکری ریز است.

انواع نمک شکری

۳ ــ نمک شوری مخلوط

دانه های این نمک به صورت مخلوط به شما ارائه می شود و سایز بندی آن از ۸ مش شروع خواهد شد، این نمک در صنایع نساجی، صنایع غذایی، سختی گیری آب و…. کاربرد دارد.

روند تولید نمک شکری صنعتی

کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف با توجه به روند تولید تعیین می شود، شرکت گل نمک برای تولید نمک شکری در ابتدا سن نمک را از معدن استخراج کرده و به کارخانه ارسال می کند سپس با انتخاب بهترین سنگ های موجود با سنگ شکن آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم می کند تا توانایی انتقال آنها به سرندها ایجاد شود.

سرند سنگ ها را بر اساس سایز جداسازی می کند و به مخزن انتقال می دهد تا مورد بسته بندی قرار گیرند، بسته بندی نمک صنعتی شکری با توجه کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف بین ۲۰ کیلوگرم تا ۲ تن انجام می شود، برای مثال استفاده نمک شکری در صنایع غذایی با بسته های ۲۰ کیلوگرمی نیز قابل انجام خواهد بود اما در صنایع حفاری معامله های نمک زیر ۲ تن انجام نمی شود.

نمک شکری در چه صنایعی کاربرد دارد

از کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف مانند صنایع حفاری، صنایع دامداری، صنایع غذایی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع دباغی و… می توانیم به برف روبی جاده ها، سختی گیری آب، برف روبی، خوراک طیور و حیوانات، سود کردن گوشت و… اشاره کنیم، در هر صنعت نمک شکری دارای کاربرد منحصر به فرد خود است، به مثال های زیر توجه کنید.

مطلب پیشنهادی برای آموزش روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی

کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف

  •         صنایع حفاری از نمک شکری برای افزایش سرعت کار حفاران در استخراج نفت و گاز استفاده می شود.
  •         در زمینه خوراک حیوانات مانند پرندگان ، استفاده از نمک شکری باعث افزایش میزان رشد طیور می شود و به دلیل خاصیت ضدعفونی نمک، حیوانات با خوردن آن از شر بسیاری از بیماری ها دور خواهند بود.
  •         نمک شکری در صنایع دامداری عملکرد بسیار عالی در سود کردن گوشت دام دارد.
  •         در برف روبی جاده ها از این نمک استفاده می شود زیرا استفاده از نمک پودری و ریز باعث افزایش زمان اب شدن برف و ایجاد مشکل خواهد بود.
  •         در بسیاری از صنایع از نمک شکری برای سختی گیری آب استفاده می شود.

انواع بسته بندی نمک شکری

شرکت ل نمک برای بسته بندی نمک شکری از وزن های ۲۰ کیلوگرم، ۲۵ کیلوگرم، ۳۰ کیلوگرم، ۴۰ کیلوگرم ، ۵۰ کیلوگرم و ۱۰۰۰ کیلوگرم استفاده کرده است، هر کدام از این بسته بندی ها همانطور که گفته شد برای کاربرد نمک صدفی در صنایع مختلف است، در صورتی که شما به مقدار بالایی از نمک شکری نیاز دارید، می توانید از خرید بسته بندی های سنگین مانند ۱۰۰۰ کیلو گرم یا از خرید چندین بسته بندی سبک مانند ۲۰ کیلوگرم استفاده کنید. شما می توانید با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید.

نمک شکری ارزان

برای خرید نمک شکری ارزان شما می توانید از سایت گل نمک استفاده کنید سایت گل نمک بزرگترین فروشنده نمک شکری در کشور ایران است، این سایت کیفیت محصولات خود را تضمین می کند و همچنین برای فروش محصولات خود از ضمانت کالا برخوردار است، در صورتی که شما پس از خرید از کیفیت کالا راضی نباشید، می تتوانید محصول را به شرکت برگردانید و وجه پرداختی خود را پس بگیرید.

همچنین شرکت گل نمک برای فروش محصولات خود امکان فروش در تمامی نقاط ایران را قرار داده است، تفاوتی ندارد که کاربرد و خواص انواع نمک خوراکی شکری در صنایع مختلف و در کجای کشور ایران باشد، شرکت گل نمک ارائه دهنده خدمات و ارسال رایگان در سریع ترین زمان ممکن به شما خواهد بود.

تماس