ویژگی های معدن سنگ نمک

گل نمک 14 آبان 1401 مقالات , 260

ویژگی های معدن سنگ نمک: سنگ نمک که به صورت مستقیم از معادن نمک استخراج می‌شود به نام هالیت نیز شناخته می‌شوند. نام علمی این نمک‌ها کانی سدیم کلراید و یا همان NACL است. سنگ نمک‌هایی که از معادن استخراج می‌شوند با توجه به ناخالصی‌هایی که دارند به دسته بندی و رنگ‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند.

به عنوان مثال در صورتی که آهن در این سنگ نمک وجود داشته باشد. رگه‌های قرمز رنگ در سنگ نمک مشاهده می‌شود. این در حالی است که رگه‌های زرد و نارنجی در سنگ نمک نشانه وجود منگنز می‌باشد.

انواع نمک در معدن نمک

نام معروف و پرکاربرد سنگ نمک، سنگ‌های هالیت می‌باشد. این سنگ ماده‌ای معدنی با فرمول شیمیایی NACL است. این سنگ دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که می‌توان به شکاف، رسانایی گرمایی و قابلیت حل شدن آن در داخل آب اشاره کرد. هر چه نمک خالص‌تر باشد ظاهر آن روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.

با این حال برخی از معادن نمک صنعتی دارای ترکیبات رسی هستند که این امر باعث می‌شود که رنگ سنگ هالیت به رنگ سبز باشد. لازم به ذکر است افرادی که در این حوزه ماهر و خبره باشند می‌توانند با یک نگاه به سنگ هالیت متوجه نوع و تفاوت آن بشوند. در ادامه شما را با انواع سنگ نمک آشنا خواهیم کرد.

 • نمک سبز

نمک‌های سبز رنگ یکی از معروف‌ترین و معمولی‌ترین نمک‌هایی است که تودهٔ ته نشین هستند. رنگ سبزی که در این نمک مشاهده می‌شود به دلیل ترکیب سنگ‌های رسی در معدن نمک می‌باشد. سدیم کلرید در این سنگ هالیت بین ۹۳ الی ۹۸ درصد تخمین زده شده است.

 • نمک سبز شیشه‌ای رنگی

این نمک نیز همانند نمک قبلی در فرایند ته نشین به وجود آمده است؛ اما همانند نمک سبز فراوانی ندارد. سدیم کلرید که در این سنگ تخمین زده شده است ۳۰ الی ۸۰ درصد بوده و معمولاً بیش از ۵۰ درصد دیده شده است.

در گذشته‌ها به دلیل آن که نمک را به عنوان استفاده و مصرف غذایی مناسب نمی‌دانسته‌اند استخراج نیز نمی‌کردند. علت نام گذاری این سنگ نمک به نام سبز شیشه‌ای زنگی این است که این سنگ شباهت زیادی به پنجره‌ها و شیشه‌های رنگی دارد.

در حقیقت اصطلاح شیشه برای نمک‌های حل شده‌ای به کار می‌رود که در اثر حل شدن با آب باران به وجود آمده‌اند. برای خرید نمک از گروه کاخانه جات گل نمک با شماره های واحد فروش تماس بگیرید.

انواع نمک در معدن نمک

 • نمک ترک خورده

این نوع از نمک‌هایی که در معادن نمک یافت می‌شوند از انواع نادر و کمیابی است. نمک‌های ترک خورده به دلیل آن که گازهای طبیعی بین کریستال‌های آن گیر کرده است هنگامی که چکش با آن‌ها برخورد می‌کند به قطعات ریزی تبدیل خواهند شد و ترک‌های بدون صدا ایجاد می‌شوند.

روش‌های استخراج سنگ نمک

به این نکته توجه داشته باشید از ویژگی های معدن سنگ نمک روش‌های استخراج سنگ نمک برای معادن با توجه به نوع معادن مشخص خواهد شد. اما به صورت کلی می‌توان انواع استخراج سنگ نمک را به دسته بندی زیر تقسیم بندی کرد:

 • استخراج سنگ نمک به روش خلاء
 • استخراج سنگ نمک به روش شکست هیدرولیکی
 • استخراج نمک به روش تبخیری
 • استخراج سنگ نمک به روش روباز پلکانی (Open, Pit Mining)
 • استخراج سنگ نمک اتاق پایه یا تونلی (Room and Pillar)

معادن نمک ایران در استان سمنان

با توجه به آمارهایی که تا به امروز به دست ما رسیده است بیش از ۵۰ معدن در حوزه استخراج سنگ نمک در ایران فعالیت دارند. لازم به ذکر است یکی از مهم‌ترین این معادن در استان سمنان و به ویژه در شهر گرمسار واقع شده‌اند.

استان سمنان امروزه به دلیل معادن سنگی و کوه‌های سنگی که در اطراف خود دارد بسیار زیبا دیده مشود و به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است.

مطلب پیشنهادی: بزرگترین معدن نمک ایران

به این نکته توجه داشته باشید این استان را به عنوان پایتخت نمک ایران نیز می‌شناسند. البته تنها استان سمنان نیست که دارای معادن و کوه‌های نمکی بی شمار است؛ شهرهایی اعم از خوی، استان لرستان، یزد و قشم نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

مخازن نمک جنوب ایران

جنوب ایران از دیگر منطقه‌هایی است که دارای معادن نمک در خود می‌باشد و سال‌هاست که در این منطقه در حوزه استخراج سنگ نمک فعالیت صورت می‌گیرد. همان طور که اطلاع دارید یکی از مصارفی که امروزه از سنگ نمک انجام می‌شود در حوزه فعالیت‌های پتروشیمی است.

در نتیجه در بندر ماهشهر برای مصارف پتروشیمی حوض‌های بسیار بزرگ و وسیعی به وجود آورده‌اند که از این محل‌ها می‌توان هزاران تن نمک را استخراج کرد و این امر باعث می‌شود که تولیدات روز به روز افزایش داشته باشند.

بیشتر بخوانید: شرایط تشکیل سنگ نمک

کاربرد و موارد مصرف سنگ نمک

سنگ نمک از لحاظ کاربردی که دارد به سه دسته کلی‌تر خوراکی، تزئینی و صنعتی تقسیم بندی می‌شوند. سنگ نمک تزئینی برای استفاده درمانی محبوب هستند. همان طور که می‌دانید کاربردهایی که سنگ نمک دارد بسیار گسترده می‌باشد. در ادامه ۳ کاربرد اصلی از سنگ نمک را برای شما بیان خواهیم کرد.

 • سنگ نمک خوراکی

در حقیقت سنگ نمک خوراکی شکل اولیه استخراج شده نمک می‌باشد. این سنگ هالیت می‌تواند بعد از دانه بندی شدن و فراوری در کارخانه‌ها برای مصارف خانگی و خوراکی استفاده شوند و به صورت روزانه از آن استفاده شود. ممکن است در هنگام فراوری نمک در خط تولید به آن ید اضافه شود. لازم به ذکر است نمکی که از دریا استخراج می‌شود به صورت طبیعی در ترکیبات خود ید خواهند داشت.

کاربرد و موارد مصرف سنگ نمک

 • نمک صنعتی

سنگ نمک علاوه بر آن که در مصارف روزانه و خوراکی کاربرد دارد در صنایع مختلف نیز کاربردهای وسیعی دارند. نمک صنعتی برای حیات صنایع امری ضروری می‌باشد. از نمک صنعتی در موارد مختلفی اعم از اسید سازی، دباغی پوست، تولید مواد بهداشتی و شوینده‌ها، تهیه خوراک دام و طیور، پلی استر، تولید شیشه، محصولات رزین، تولید پلاستیک و… استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: معدن نمک سمنان

 • خواص درمانی سنگ نمک

سنگ نمک دارای خاصیت‌های درمانی بی نظیری می‌باشد که تمامی رمز و راز آن نیز در یون‌های منفی آن وجود دارد و خود را پنهان کرده است. این ذرات کوچک دارای تأثیر بسیار زیادی در افزایش جریان خون به مغز دارند که نتیجه آن باعث می‌شود که سطح هوشیاری و آگاهی افراد افزایش پیدا کند و خواب آلودگی و کسالت نیز از بین برود.

علاوه بر این موضوع این ذرات منفی که در سنگ هالیت وجود دارد می‌تواند میکروب‌ها، آلودگی‌ها و.. را به سمت خود جذب کند و آلودگی هوا را کاهش دهند؛ این امر به کاهش آلرژِی افراد کمک می‌کند. این ویژگی‌هایی که برای سنگ نمک گفته شد باعث می‌شود که از آن در اشکال مختلف به عنوان دکور و تزئینی استفاده کنند.

 • استفاده از سنگ نمک در دکوراسیون

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم در سنگ نمک ناخالصی وجود دارد که این ناخالصی‌ها با توجه به شرایط تشکیل نمک وجود دارند. این ناخالصی‌ها بر روی ظاهر و رنگ سنگ نمک تأثیر می‌گذارند. همین امر باعث شده است که امروزه از سنگ هالیت در خانه‌ها به عنوان یک شی تزئینی استفاده شود.

به عنوان مثال شما شاهد تولید چراغ خواب نمکی، دیوار نمکی، مجسمه نمکی و … در منازل هستید. افراد با استفاده کردن از این نمک‌ها در منازل خود به هر صورتی علاوه بر لذت بردن از اشکال خاص آن از خواص درمانی که دارد نیز بهره‌مند می‌شوند.

به مطالعه ادامه دهید: روش های نگهداری از سنگ نمک

تماس