نمک صنعتی بهتر است یا نمک دریا

گل نمک 27 مهر 1401 مقالات , 233

نمک صنعتی بهتر است یا نمک دریا: نمک صنعتی امروزه یکی از پرطرفدارترین نمونه‌های نمک تولید شده در ایران است و برای مصارف مختلفی از جمله خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این سوال وجود دارد که نمک صنعتی بهتر است یا نمک دریا؟ برای اینکه شما عزیزان به پاسخ این سوال دست پیدا کنید؛ در ادامه این متن به توضیحاتی در این باره پرداخته‌ایم.

با پیشرفت تکنولوژی، مردم بیشتر به فکر سلامتی خود هستند. با افزایش آگاهی ما، انواع غذاها و انتخاب غذاهای سالم و مفید هر روز نسبت به دیروز اهمیت بیشتری پیدا کرده است؛ به همین دلیل این سوال ایجاد می‌شود که نمک صنعتی بهتر است یا نمک دریا؟

یکی از غذاهایی که اکثر ما روزانه از آن استفاده می‌کنیم، سنگ‌های نمکی است که از دو عنصر اصلی سدیم و کلر ساخته می‌شود. نمک جزء ضروری و جدایی ناپذیر زندگی انسان است و تقریباً هر غذایی بدون نمک بسیار بی‌مزه خواهد بود.

همچنین نمک برای اهداف درمانی و زیبایی استفاده می‌شود و از قدیم الایام نزد انسان بوده و انواع مختلفی دارد که باعث می‌شود گاهی انتخاب آن از بین این گونه‌ها مشکل ایجاد کند.

گروه کارخانه جات گل نمک

اگرچه مصرف زیاد نمک مضرات خاص خود را دارد و باید از مصرف زیاد آن خودداری کنیم، اما انواع تبلیغات و فواید در مورد انواع نمک افراد را در انتخاب یکی از این مواد سردرگم کرده است. تنوع نمک‌ها به دلیل شکل، نوع و استخراج آنها محدود است.

جدا از بافت، طعم و شکل، هر نوع نمک خواص منحصر به فرد خود را دارد، به همین دلیل در ادامه این متن توضیحاتی درباره تفاوت نمک صنعتی و نمک دریا آورده شده است تا شما خودتان انتخاب کنید، کدام مورد مناسب‌تر است.

تفاوت نوع و روش استخراج نمک معدنی و نمک دریا

بیشتر نمک‌ها دو منبع اصلی برای استخراج دارند، زیرا نمک یا از معادن نمک و کوه‌ها استخراج می‌شود و یا از تبخیر آب دریاها و دریاچه‌ها به دست می‌آید؛ رایج‌ترین ترکیب نمک دریا، کلرید سدیم است که درصد کمتری از سایر مواد معدنی مانند آهن، روی و پتاسیم را شامل خواهد شد اما قابل ذکر است که درصد ناخالصی سنگ نمک بسیار کمتر از نمک دریا است. برای خرید انواع نمک از گل نمک می توانید با شماره های موجود در وب سات استفاده کنید.

پس از استخراج سنگ نمک به صورت کاملا طبیعی و ارگانیک در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد؛ اما ممکن است پس از استخراج و جمع آوری نمک دریا، ید صنعتی نیز به آن اضافه شود و این فرآیند افزودن ید شامل نمک معدنی یا سنگ نمک نیست، به همین دلیل برخی از افراد به نمک دریا، نمک ید دار می‌گویند.

بیشتر بخوانید: معدن نمک سمنان

تفاوت بین سنگ نمک و نمک دریا در طعم

نمک دریا به دلیل ترکیبات بیشتر طعم بهتر و شوری کمتری دارد، بنابراین در مصرف روزانه طرفداران خاص خود را دارد. اما سنگ نمک طعم قوی و شوری بالایی دارد و مصرف آن نسبت به سایر نمک‌ها کمتر است.

تفاوت بین سنگ نمک و نمک دریا در طعم

تفاوت استفاده از نمک دریا و سنگ نمک و مزایا و معایب این دو

مصرف انواع نمک خوراکی با توجه به ذائقه افراد متفاوت است، طرفداران نمک دریا از آن برای طعم آجیلی آن استفاده می‌کنند؛ اما طرفداران نمک معدنی چون این نمک ارگانیک و سالم می‌باشد، طرفدار آن هستند.لازم به ذکر است که اگرچه نمک صنعتی دارای درجه شوری بالایی است.

اما برای سلامتی ما مفیدتر است زیرا مصرف‌کننده با توجه به شوری سنگ نمک، به نمک کمتری نیاز دارد؛ این نقش بسزایی در سلامتی ما خواهد داشت.

 متأسفانه به دلیل تبلیغات افراد سودجو در فضای مجازی بسیاری از مردم به مصرف نمک دریا گرایش پیدا کرده‌اند که این امر باعث نگرانی مسئولان و کارشناسان حوزه سلامت شده است.

نمک دریا حاوی مقدار زیادی ناخالصی مانند ناخالصی‌ها و فلزات سنگین است که می‌تواند در بدن رسوب کرده و عوارض خطرناکی برای کلیه و کبد ایجاد کند. طبق آمار، نمک دریا به بهانه ارزان بودن در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد که اکثراً تصفیه نشده است.

این نمک با مصرف بالا حتی می‌تواند ایجاد کننده سرطان باشد. همچنین بر اساس بررسی‌های اخیر، بیش از نود درصد نمک دریا توسط بهداشت محیط تایید نشده است؛ به غیر از تعداد محدودی نمک دریا که انگشت شمار هستند و مجوز فعالیت دارند.

سایر عوارض جانبی خطرناک مصرف نمک‌ها عبارتند از:

  • افزایش سقط جنین،
  • زایمان زودرس،
  • مرده زایی
  • اختلال رشد مغز جنین،
  • عقب ماندگی جسمی و ذهنی نوزادان

 ناخالصی در نمک دریا :

 شن، ماسه، خاک، گچ و فلزات سنگین مانند سرب و جیوه عوارض نامطلوب و خطرناکی را در دستگاه گوارش ایجاد می‌کنند. از جمله عوارض آن می‌توان به عوارض کلیوی، کبدی، ریوی و جلوگیری از جذب آهن و افزایش خطر ابتلا به سرطان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: روش های نگهداری از سنگ نمک

عوارض جانبی خطرناک مصرف نمک ها

نتیجه‌گیری کلی در مورد تفاوت نمک صنعتی و نمک دریا

حال با توجه به مستندات فوق و اینکه چه نوع نمکی برای مصرف غذایی ما بهتر است، دو دیدگاه وجود دارد:

یکی اینکه وزارت بهداشت تنها نمک مفید و سالم را نمک تصفیه شده و یددار می‌داند، زیرا عاری از فلزات و هر گونه آلاینده و حاوی مقدار زیادی ید مورد نیاز بدن است؛ اما مشکل اینجاست که این دیدگاه مشکلاتی دارد، مثلا در فرآیند افزودن ید صنعتی به نمک، مقدار زیادی ید می‌تواند برای بدن مضر باشد.

اما دیدگاه دوم که دیدگاه طب سنتی و حامیان مواد ارگانیک است، بهترین نوع نمک به سنگ نمک معروف است و با توجه به اینکه بستر دریاها و دریاچه‌ها همیشه آلوده است نمک دریا در طب سنتی توصیه نمی‌شود.

نمک صنعتی بهتر است یا نمک دریا، بهترین نمک خوراکی دنیا

بهترین نمک خوراکی در جهان سه نوع نمک است.

بیشتر بخوانید: چقدر طول می کشد تا نمک تولید شود

نمک یددار تصفیه شده:

گرچه این گونه نمک‌ها زمانی که بیشتر مواد معدنی و نمک آنها تصفیه می‌شود، حذف می‌شوند، اما ید و مواد نگهدارنده زیادی به آنها تزریق شده که مانند یک سم سفید در بدن انسان عمل می‌کند.

نمک دریا:

پزشکان این نوع نمک را به دلیل وجود فلزات سنگین و مواد سرطان زا قبول نمی‌کنند، آنها نمک دریا را نمک طبیعی می‌دانند که از وجود لاشه موجودات دریایی و زباله‌های صنعتی سود می‌برد. بنابراین، نمک دریا توسط متخصصان استفاده نمی‌شود.

سنگ نمک:

 سنگ نمک دارای ۸۴ عنصر مورد نیاز بدن است که مورد تایید پزشکان قرار گرفته است.

نمک صنعتی را از کجا بخریم؟

نمک طبیعی سنگ نمک است که در داروخانه‌ها و مراکز دارویی به صورت پودر، مکمل قرص و یا شاید به صورت عصاره مایع در نوشیدنی‌های درمانی موجود است.

به مطالعه ادامه دهید: برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است

تماس