نمک صدفی خوراکی

گل نمک 25 خرداد 1401 مقالات , 24
نمک صدفی خوراکی

نمک صدفی خوراکی ساختار نرم و شبیه به مروارید دارد و علت نام گذاری آن نیز با توجه به ساختارش می‌باشد. نمک صدفی کیفیت بالایی داشته و جزو بهترین نمک‌ها شناخته شده است.دانه های نمک صدفی بسیار ریز بوده و شبیه به نمک تصفیه است. نمک صدفی خوراکی از لحاظ سایز بندی از نمک پودری هم ریزتر می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌هایی که این نمک دارد، ساختار بلوری و شفاف گونه آن است. از نمک صدفی در صنایع غذایی و لبنی استفاده می شود. در صنایع غذایی نمک صدفی با خلوص بالا استفاده می گردد. از این نمک در صنایع غذایی با هدف تامین نمک خوراکی در مواد غذایی نیست، بلکه در فرآیند تولید نیاز به نمک و عناصر موجود در آن وجود دارد. در نهایت برای مزه‌دار کردن و استفاده خوراکی از نمک خوراکی استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که نمک صدفی شباهت زیادی به نمک خوراکی دارد و برخی اشتباها به جای نمک خوراکی از آن استفاده می کنند. بنابراین باید برای خرید آن دقت زیادی گردد. نمک صدفی خوراکی از معدن تهیه شده و برای این که نمک ید دار باشد، جداگانه بر روی آن ید می پاشند. استفاده از این نوع نمک برای مصرف خوراکی خطر زیادی دارد.

گروه کارخانه جات گل نمک

کاربرد نمک صدفی چیست

نمک صدفی کاربرد غذایی ندارد، اما به این معنا نیست که در صنایع غذایی از آن استفاده نگردد. نمک صدفی به صورت جداگانه مصرف ندارد و مانند نمک خوراکی مصرف نمی گردد. اما برای تولید مواد غذایی به این نوع نمک نیاز داریم. چرا که این نمک خواص زیادی داشته و برای تولید برخی از مواد غذایی به نمک صدفی نیاز خواهیم داشت.

نمک صدفی خوراکی در صنایع غذایی و لبنی

از بیشترین کاربردهایی که برای نمک صدفی خوراکی می توان ذکر کرد، استفاده از آن در صنایع لبنی و غذایی است. این نمک ساختار ریز مش ۱۲۰ و ۱۳۰ داشته و ظاهر آن هم شفاف و بلوری شکل است. نمک صدفی خوراکی نسبت به نمک صدفی درصد خلوص بالاتری داشته و به همین علت است که از آن در صنایع مواد غذایی برای تولید مواد خوراکی استفاده می‌گردد.

لازم به ذکر است که نمک صدفی خوراکی برای تامین سنگ نمک خوراکی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکنه برای در فرآیند تولید به این نمک نیاز است. برای مزه دار کردن فقط و فقط از نمک خوراکی استفاده می‌گردد

نمک صدفی در صنایع اسید سازی

از نمک صنعتی (صدفی) در صنایع اسید سازی استفاده می شود. این نمک برای تولید مواد پاک کننده، مواد شوینده و تولید عطر و صدها موارد دیگر موثر است.

برای تولید اسید کلریدریک که پرکاربردترین نوع اسید در صنایع است، از نمک صدفی استفاده می گردد. نمکی که در این فرآیند استفاده می شود ساختار بلوری و شفاف گونه ای داشته و ابعاد آن هم گزینه مناسبی برای کار است. میزان خلوص این نمک هم نسبت به سایر نمک های صنعتی بیشتر بوده و نزدیک به ۹۹ درصد است.

فروش نمک صدفی

نمک صدفی در صنایع دباغی

نمک صدفی با سایز مش ۱۳۰ بهترین گزینه ای است که در صنعت دباغی به کار می رود. از نمک صدفی برای جلوگیری از فساد پوست استفاده شده و هم چنین در فرایند تولید چرم و پوست از پوست حیوانات محافظت می کند تا از حجم پوست آنها کاسته نشود. در فرآیند تولید نمک چربی زدایی از پوست با سرعت بالاتری انجام میگیرد و حذف موی اضافی از روی پوست حیوانات سرعت بیشتری خواهد داشت.

در نهایت نمک صدفی خوراکی باعث شده تا پوستی نرم با لطافت بالا حاصل شود و فرایند دباغی پوست با بالاترین میزان کیفیت انجام گیرد. برای جداسازی نمک از روی پوست فقط کافیست که عملیات سنگ زدن انجام شود تا نمک اضافه و باقیمانده از روی پوست جدا شده و پوست برای انجام سایر مراحل آماده گردد

نمک صدفی در صنایع تصفیه آب

کاربرد دیگری که برای نمک صدفی خوراکی می توان نام برد استفاده از آن در صنایع تصفیه اب برای گند زدایی است. از آنجا که نمک صدفی قیمت مناسب تری نسبت به سایر گندزدا ها دارد، بهترین گزینه برای گندزدایی است. روش های دیگر مانند استفاده از آب ژاول هم هزینه بالاتری داشته و هم شیمیایی است و به دستگاه ها و محیط و انسان ها آسیب جدی وارد می کند. اما نمک صدفی به هیج وجه این معایب را ندارد.

مشخصات و خلوص نمک ۱۳۰ و ۱۲۰صدفی چقدر است

نمک صدفی خوراکی را می توان در دو سایز مش دسته بندی کرد.

نمک صدفی ۱۲۰:  مش بندی این نوع از نمک دارای ابعاد ۰.۴ تا ۰.۲ میلیمتر است.

نمک صدفی ۱۳۰: مش بندی این نوع از نمک دارای ابعاد ۰.۳ تا ۰.۶ میلیمتر است.

مشخصات و خلوص نمک ۱۳۰ و ۱۲۰صدفی چقدر است

در این بین استفاده از مش بندی نمک صدفی ۱۳۰ بیشترین استفاده را در صنایع مختلف دارد.

مطلب پیشنهادی: فواید و مضرات مصرف نمک خوراکی

نمک صدفی صنعتی که خلوص بالایی دارد در رنج ۹۶ تا ۹۸ درصد است. برای این که نمک صدفی خوراکی بیشترین میزان خلوص را داشته باشد. حتما سعی کنید آن را از مراکز معتبر خریداری کنید.

مجموعه گل نمک این اطمینان و تضمین را به شما می دهد که نمک  صدفی خوراکی با بالاترین میزان کیفیت برای شما تهیه کند.

تولید و استخراج نمک صدفی ۱۳۰ چگونه است

پس از استخراج سنگ نمک از معادن سنگ نمک شهری، سنگ نمک در کارخانه با استفاده از دستگاه های خردکن سنگ به سایز های گوناگون شکسته می شود. و بعد با استفاده از نوار نقاله روی سرندهایی که بر اساس سایز بندی مختلف اند از ریز تا درشت هدایت می‌گردند.

سایزهایی که قابلیت جدا شدن توسط سرند را ندارند در مرحله آخر توسط دستگاه والس هدایت شده و دوباره فرآیند خرد کردن و سرند کردن برای آنها انجام می‌گیرد تا مجددا دانه بندی و تفکیک شوند.

مطلب پیشنهادی: مصارف نمک صنعتی

دو تا از این سرندها که برای دانه بندی نمک‌هایی در ابعاد .۰۲ تا ۰.۶ میلیمتر دانه بندی می‌کند، دو نوع دانه بندی نمک مش ۱۲۰ و مش ۱۳۰ را به ما خواهد داد که به این نوع نمک نمک صدفی گفته می‌شود.

تولید و استخراج نمک صدفی ۱۳۰ چگونه است

وزن‌های بسته‌بندی نمک ۱۳۰ صدفی خوراکی

شما می توانید هر میزان از نمک صدفی خوراکی را که مورد نیارتان هست، به مجموعه گل نمک سفارش دهید و آن را در سریعترین زمان ممکن در مقصد خود تحویل بگیرید.

مطلب پیشنهادی: مهم ترین منابع دریافت نمک در رژیم غذایی

تماس