نمک شکری در چه صنایعی کاربرد دارد

گل نمک 19 شهریور 1401 مقالات , 51

نمک شکری همانطور که می‌دانید یکی از پرمصرف‌ترین نمک‌های موجود در بازار کشور ایران است که نام‌های دیگری مانند نمک قند، نمک روغنی، نمک مش ۱۱۰ و…. دارد. البته برخی از افراد به دلیل اندازه دانه‌های این نمک به این نام می‌گویند به آن نمک درشت نیز می‌گویند.

زیرا ظاهر این نمک از نمک‌های عادی بزرگتر و دارای سایز بیشتری می‌باشد. اما سؤال اصلی این است که نمک شکری در چه صنایعی کاربرد دارد؟ به همین دلیل در ادامه این متن به توضیحاتی درباره کاربرد این نمک توسط سایت گل نمک پرداخته‌ایم.

golnamakco

چرا به این نمک، نمک شکری گفته می‌شود

این نوع نمک به دلیل شباهت ظاهری به دانه‌های شکر به این نام معروف است. قابل ذکر است که این نمک بیشتر از سایر نمک‌ها در صنایع مانند صنایع پتروشیمی، دامپروری، شیمیایی و… استفاده می‌شود.
همچنین این نمک‌ها برای سختی آب صنعتی و شستشو و احیای سخت‌کننده‌های رزینی (به جای سنگ نمک) کاربرد دارند. به همین دلیل به صورت کلی آن را می‌توانیم نوعی نمک صنعتی معرفی کنیم که دارای کاربری صنعتی است.

شکل ظاهری نمک‌های شکری صنعتی (گرانول)

نمک‌های شکری یا نمک مش به نمک‌هایی با اندازه دانه ۱. ۲ تا ۲. ۵ میلی‌متر اطلاق می‌شود. این نمک دارای سایز ۱۰۰ و ۱۱۰ است و به عنوان یکی از نمک‌های پرطرفدار در تولیدات کارخانه گل نمک شناخته می‌شود.

کاربرد‌های نمک‌های شکری

نمک شکر بیشتر برای حفاری و بازسازی‌های صنعتی استفاده می‌شود، زیرا رطوبت روی ساختار و عملکرد فیزیکی آن تأثیر به سزایی دارد.
اگر شما نیز در منطقه‌ای هستید که رطوبت بالایی دارد، بهتر است در صنعت‌های مختلف از نمک شکر استفاده کنید تا نمک به مواد دیگر نچسبد. البته قابل ذکر است که این نمک در خوراک دام و طیور خودنمایی می‌کند و بسیاری از افراد نیز از آن به عنوان تغذیه پرندگان استفاده می‌کنند.

انواع نمک‌های شکری

این نمک بسته به نوع دانه‌بندی به سه دسته ریز، متوسط ​​و درشت تقسیم می‌شود. هر کارخانه‌ای می‌تواند بسته به نیاز خود از انواع نمک‌های شکری بهره‌مند شده و از این نمک در تولیدات خود استفاده کند.

اگر شما نیز قصد مصرف نمک شکری دارید باید به این نکته دقت داشته باشید که نمک‌ شکری در هر دسته‌ای که قرار می‌گیرند (از نظر دانه‌بندی)، هر کدام درجه‌ای متفاوت از خلوص دارند که باعث تفاوت کارکرد آن‌ها می‌شود.

انواع نمک های شکری

به همین دلیل هر نوع از نمک توانایی برطرف کردن نیاز‌های مختلف کارخانه‌ها را خواهد داشت و شما نمی‌توانید از یک نوع نمک برای رفع تمامی نیاز‌های خود بهره ببرید. پس در هنگام خرید این محصول به تمامی این عوامل توجه داشته باشید و با توجه به نیاز تولید و روند کار، نوع نمک مناسب را انتخاب کنید.

تولید نمک شکری

برای تولید نمک شکری مرغوب باید در انتخاب سنگ نمک دقت کرد. به همین دلیل شرکت گل نمک با بکارگیری مهندسین معدنی مجرب، بهترین و با درجه خلوص‌ترین سنگ‌ها را از معادن گرمسار که یکی از قطب‌های نمک مهم ایران است، انتخاب می‌کند.

سنگ نمک‌ها با توجه به آنالیز به دست آمده به مرحله خردایش و آسیاب در آزمایشگاه کارخانه گل نمک فرستاده می‌شوند. همچنین تلاش تیم تولید کارخانه گل نمک این است که دانه نمک‌های شکری را یکنواخت کرده و پراکندگی دانه‌بندی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: مراحل تولید نمک صنعتی در کارخانه

کارخانه گل نمک کیفیت محصول خود را با بسته‌بندی کارآمد در کیسه‌های لمینت تضمین می‌کند. لازم به ذکر است این شرکت توانایی بسته‌بندی محصول نهایی خود را در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی، لمینت، جامبو بگ، فله و… دارد.

مراحل تولید نمک مش

۱_در ابتدا باید سنگ نمک را از معدن استخراج کنند و سپس به کارخانه‌ها بفرستند.
۲_ در کارخانه‌ها بهترین سنگ نمک (از نظر کیفیت و خلوص) انتخاب می‌شود.
۳_ سنگ نمک‌های مرغوب وارد دستگاه‌های سنگ شکن می‌شوند تا در اندازه‌های استاندارد خرد شوند.
۴_ پس از شکستن سنگ‌ها از طریق بالابر به سمت ماسه‌ها فرستاده می‌شوند.
۵_ وظیفه سنباده‌ها جداسازی سایز‌های مختلف سنگ نمک است.
۶_ در اینجا ممکن است سنگ‌هایی وجود داشته باشد که اندازه استاندارد ندارند. این نوع سنگ‌ها در دستگاه والس برشته می‌شوند تا دوباره وارد چرخه تولید نمک شوند.
۷_ نمک‌هایی که اندازه استاندارد دارند به مخزن منتقل می‌شوند.
۸_ پس از این مرحله نمک‌ها بسته‌بندی شده و به دست مشتری می‌رسد.

بیشتر بخوانید: تفاوت نمک شکری با سایر نمک ها

مراحل تولید نمک مش

مزیت استفاده از نمک‌های شکری

نمک شکری برای استفاده در مناطق مرطوب کشور بسیار مناسب است. به جای استفاده از نمک‌های ریز و پودر شده می‌توانید از این نمک که دانه درشت‌تری دارد، استفاده کنید.
زیرا همانطور که می‌دانید، رطوبت باعث جمع شدن دانه‌های ریز یا نمک‌های پودری و در نهایت تبدیل آن‌ها به کلوخه می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استان‌های مرطوب کشور مانند منطقه شمالی می‌توانند از این مدل نمک در صنایع مختلف استفاده کنند.

نمک شکری در چه صنایعی کاربرد دارد

این نوع نمک در صنایعی مانند صنایع حفاری، غذای پرندگان، صنعت دامپروری، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، سود بردن از گوشت، صنایع غذایی، صنعت نساجی، صنعت دباغی، برف روبی جاده، سختی آب صنعتی، برف را جارو کن و… کاربرد دارد.

استفاده از نمک مش در هر یک از صنایع ذکر شده مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثال اگر این محصول در صنعت حفاری (برای استخراج نفت و گاز) استفاده شود، نظم خاصی در کار ایجاد می‌کند و کار حفاری‌ها را آسان می‌کند.

همچنین استفاده از این محصول برای تغذیه طیور باعث رشد بهتر پرندگان و محافظت از آن‌ها در برابر بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

زیرا در بخش دامپروری، نمک‌های شکر بهترین عملکرد را دارند و سود بیشتری را برای گوشت دام ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نمک صنعتی گرانول چیست

البته استفاده از نمک شکر برای مصارف جاده‌ای و برف روبی نکته‌ای دارد. اگر برای چنین کاربردی نیاز به استفاده از این نوع نمک دارید، حتماً نمک شکر ریز تهیه کنید، زیرا دانه درست این نمک توانمندی زیادی در این مورد ندارد.

نمک شکری در چه صنایعی کاربرد دارد

قیمت نمک‌های شکری

عوامل مختلفی در قیمت نمک‌های شکری دخیل هستند. برای مثال می‌توانیم به کیفیت و نوع دانه‌های نمک و همچنین اندازه نمک (بسته به نیاز کارخانه‌هایی که نمک قند را در انواع نمک ریز، درشت و متوسط ​​خریداری می‌کنند) اشاره داشته باشیم.

به مطالعه ادامه دهید: معرفی دستگاه های تولید نمک صنعتی

تماس