نمک آبی

گل نمک 14 اسفند 1400 1,466

از جمله محصولات خاص و منحصر بفرد که ویژگی کشور ما محسوب می شود، سنگ های نمک معادن نمک هستند. نمک ایران به دلیل قرار گرفتن در فلات ایران و خلوص بالا و وجود ویژگی‌های خاص ظاهری، رنگ و نوع و شکل کریستال وکاربرد مثلاً بهداشتی، خوراکی، دارویی و صنعتی همواره در سراسر دنیا به ویژه منطقه خاورمیانه حرف اول را زده است و بعضی انواع نمک اصلاً با نام ایران شناخته می‌شود.

این نمک نایاب که نمک آبی نام دارد که به نام BLUE SALT PERSIAN شهرت جهانی یافته همان نمک خوراکی یا نمک طعام است که به دلیل سیلویوت، آهن، کلسیم و پتاسیم در شرایط جوی آب و هوایی خاص و رطوبت به رنگ آبی درآمده است.

نمک آبی کاملاً آبی نیست بلکه شفاف بوده و رگه های آبی رنگی در داخل آن وجود دارد که اگر نمک آبی خرد یا کوبیده شود دیگر آبی نیست و بلورهای آن سفیدرنگ بوده، قیمت نمک آبی از نمک معمولی بیشتر است.

این نوع سنگ فقط در اطراف کوه های سمنان و گرمسار یافت میشود. برای خرید این محصول با کارشناسان فروش ما در گروه کارخانه جات گل نمک تماس بگیرید.

  • فواید نمک آبی

خاصیت آنتی باکتریال و ضدعفونی دارد

تنظیم فشار خون

تنظیم تعادل بدن

کاهش استرس و افسردگی

تقویت سیستم ایمنی بدن

دارای مواد معدنی غنی مانند پتاسیم، آهن، روی، کلسیم و دارای خواص بی نظیری است.

مرغ همسایه غاز نیست! نمک هیمالیا یا نمک آبی(Persian Blue Salt)

بعضی از کشورها در برخی صنایع پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند تا جاییکه مثلا همه ما پوشاک ترک را به عنوان یکی از گزینه های اصلی در بیشتر بازارهای داخلی می شناسیم.

چه اشکالی دارد که حالا که در برخی محصولات از قدیم الایام نام ایران و ایرانی برسرزبان ها بوده است ما تمام تلاش خودمان را بکنیم که از رقبای جدید علی الخصوص کشور دوست و برادر چین، عقب نمانیم الان اکثر خشکبار فروشی ها بادام هندی دارند ولی پسته ایران چیز دیگری است.

همه قالی فروشی های سراسر دنیا انواع قالی را دارند ولی قالی قم و تبریز و….چیز دیگری است. جای بسی تأسف است که داریم همه این عناوین را از دست میدهیم و اگر با همین فرمان پیش برویم. به دلیل مثلا استفاده از آفت کش های غیر استاندارد پسته مان را نتوانیم صادر کنیم ….

تولید پسته برای نیاز داخل هم به دلیل به صرفه نبودن تولید برای باغدار رو به زوال خواهد رفت و بزودی پسته چینی یا آمریکایی در خشکبار فروشی هایمان خواهیم داشت. که درحال حاضر فی الواقع بادام و گردو از این امر مستثنی نیستند.

نمک آبی

ویژگی نمک آبی‌

نمک به رنگ آبی لاجوردی که در بعضی کشورها بخاطر خواص دارویی و بهداشتی کاربرد دارد فقط در معادن گروه کارخانجات گل نمک و کل معادن ایران یافت می شود ولی متاسفانه هیچ ابزار تبلیغاتی و یا بازاریابی اصولی و مدرن برای شناساندن آن به عامه مردم وجود ندارد.
تازه اگر این محصول بسیار کمیاب و ارزشمند متقاضی خارجی هم داشته باشد، مطابق معمول محصول بصورت خام فروخته شده و هیج ارزش افزوده ای بغیر از ارزش ذاتی آن نمی توان برایش متصور بود.

نمک صورتی هیمالیا

نمک صورتی هیمالیا در فلات تبت-که بیشتر در پاکستان قرار دارد- را همه مردم دنیا می شناسند و در بسیاری از کشورهای پیشرفته به عنوان انتخاب اول در نمکدان های آسیابی خانه هایشان ریخته می شود ولی شاید حتی عده معدودی از ایرانی ها بدانند که تنوع، خاصیت، رنگ و کاربرد نمک استخراج شده از معادن سنگ نمک در ایران چیزی کم از نمک هیمالیا ندارد و همیشه مرغ همسایه غاز نیست .

همانطور که از نام این نوع نمک پیداست، کریستال های آن آبی رنگ است. هر رنگ در عرصه رنگ شناسی کدی دارد  و برخی از کد رنگها اسمی دارند که رنگ آبی این نوع نمک را با نام پرشین بلو می‌شناسند. سنگ نمکی با این رنگ البته اگر غل و غشی در کار نباشد و به صورت تقلبی ایجاد نشده باشد هم از نظر ارزش مالی و هم از نظر کاربرد سلامتی به هیچ وجه با اشکال و انواع دیگر سنگ‌نمک قابل مقایسه نیست.

سنگ نمک گرمسار

این نوع از سنگ نمک در هیچ جای جهان بغیر از فلات ایران و  معادن سنگ نمک گرمسار یافت نمی شود و به همین دلیل و البته به دلیل ارزش کاربردی بالای آن قیمت آن به مراتب بالاتر از سنگهای دیگر است.

  • سنگ نمک فله
  • سنگ نمک دستچین شده
  • نمک خرد شده تا ۱۰ میلیمتر

نمک آبی جز آن دسته از نمک‌هایی است که در جهان بسیار مشهور است. این نمک بیشتر در معادن گرمسار در کشور عزیزمان ایران یافت می‌شود. این نمک خواص بسیار زیادی دارد و می‌تواند از بروز برخی بیماری‌ها مانند فشار خون و… جلوگیری کند.

شاید تا به امروز بسیاری از سنگ نمک‌ها را به رنگ سفید یا بی‌رنگ مشاهده کرده باشید اما باید گفت سنگ نمک‌هایی وجود دارند که دارای طیف گسترده‌ای هستند. طیف رنگی سنگ نمک‌ها عبارتند از: قرمز، نارنجی، صورتی، نباتی، آبی و جیگری (هیمالیا). دلیل چنین تنوع رنگی، نوع و مقدار ناخالصی‌های موجود در سنگهاست.

سنگ نمک آبی

وجود یا عدم وجود برخی منابع معدنی باعث ایجاد رنگی شدن سنگ نمک‌ها می‌شود. به عنوان مثال کثرت عنصر آهن در بافت سنگ نمک، سبب رنگ قرمز یا نارنجی می‌شود. یکی دیگر از سنگ‌های رنگی مشهور سنگ نمک آبی است.

اما آیا تا به امروز فکر کردید که دلیل رنگ آبی چیست؟ در حقیقت وجود مقدار زیادی عنصر پتاسیم در سنگ نمک، باعث آبی شدن آن می‌شود. معادن گرمسار تنها معادن حاوی سنگ نمک آبی است. از این رو این نمک را در کشورهای دیگر با نام Persian Blue salt می‌شناسند. سنگ‌های نمک آبی در معادن گرمسار به صورت اتفاقی یافت می‌شوند و مقدار انبوهی وجود ندارد. از این رو استفاده از واژه اکتشاف به جای استخراج واژه درست‌تری برای این سنگ نمک است.

نقش نمک آبی در سلامت افراد

نمک آبی می تواند برای سلامت بدن بسیار مفید باشد در ادامه به بخشی از خواص مصرف نمک آبی اشااره میکنیم:

خواص نمک آبی برای کاهش فشار خون

فشار خون بالا یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که تقریباً از هر سه نفر، یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فشار خون بالا تهدیدی برای بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود. یک رژیک غذایی غنی از پتاسیم و حذف سدیم اضافی، به کاهش فشار خون کمک بسیار زیادی می‌کند. یکی از عناصر سازنده نمک آبی، پتاسیم است. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که این نمک فشار خون را کاهش و وضعیت قلب را بهبود می‌بخشد.

نقش نمک آبی در سلامت افراد

تقویت استخوان

وجود کلسیم برای تقویت و رشد استخوان‌ها و همچنین مقاومت اسکلت بدن در برابر شکستگی نقش مهمی را ایفا می‌کند. در ساختار نمک آبی مقدار قابل توجهی کلسیم وجود دارد که می‌تواند به سلامت استخوان و رشد و تقویتش کمک شایانی کند.

سلامت دندان و از بین‌برنده خستگی

منیزیم یکی از مواد مغذی است که سلامت و حفظ دندان و همچنین رفع خستگی عضلات ران و بازو کمک می‌کند. در نمک آبی سومین عنصری که به وفور یافت می‌شود، منیزیم است.

داروی ضد افسردگی

وجود پتاسیم در این سنگ باعث شده تا سنگ نمک آبی دارای ظاهری بسیار زیبا و فریبنده باشد. علاوه بر زیبایی پتاسیم موجود در این نمک می‌تواند فشار عصبی را کاهش دهد و به عنوان یک داروی ضدافسردگی در بسیاری از کشورهای غربی شناخته می‌شود.

نمک آبی اصل: ویژگی‌ها و نحوه شناسایی

همانطور که در بالاتر نیز بیان شد، نمک آبی، یک سنگ نمک کمیاب و نادر است که افراد باید آن را در معادن گرمسار کشف کنند. به همین دلیل افراد سودجو ممکن است سنگ نمک رنگ شده را به شما نمک آبی معرفی کنند. اما مهم‌ترین شاخصه در نمک آبی چیست؟ از کجا اصل یا تقلبی بودن آن را باید تشخیص داد؟ سنگ نمک آبی اصل دو ویژگی مهم دارد:

  1. شفاف بودن و وجود رگه‌های آبی. (سنگ نمک آبی اصل، هیچ‌گاه به رنگ آبی مطلق نیست.)
  2. سفید رنگ بودن و دانه‌های نمک آبی خرد و کوبیده شده

قیمت نمک آبی

قیمت نمک آبی

قیمت نمک آبی بسیار گرانتر از نمک‌های معمولی است، چرا که این ماده بسیار کمیاب بوده و به شکل نادری در رگه‌هایی از برخی معادن نمک یافت می‌شوند. گل نمک ارائه‌دهنده بهترین و باکیفیت‌ترین نمک‌های آبی در کشور است. سنگ نمک‌های آبی معمولا در بسته‌بندی‌های ۱۵ کیلوگرمی به فروش می‌رسند.

تماس