معدن نمک سمنان

گل نمک 11 آبان 1401 مقالات , 201

معدن نمک سمنان: شهر سمنان شانل شهرستان‌های زیادی می‌شود که یکی از این شهرستان‌ها، شهرستان کرمسار است که دارای معادن بزرگ نمک هستند. معدن نمک گرمسار یکی از همین معادن بزرگ نمک است. علاوه بر این معدن نمک حدود ۲۷ معدن نمک دیگر نیز در این منطقه وجود دارند که درجه خلوص نمک موجود در آن‌ها ۹۰ درصد است.

این معادن نمک زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند که به همین دلیل همواره مورد توجه ایران گردان و افراد دوستدار طبیعت قرار می‌گیرند. در میان این معادن بزرگ نمک، معدن نمک گرمسار همواره مورد توجه زیادی بوده است. همچنین معدن کوهدشت گرمسار نیز از معادن بزرگ و زیبایی است که به دلیل زیبایی خاص همواره مورد توجه بوده است.

معادن گل نمک در گرمسار اکثرا به صورت تونل‌های مارپیچی هستند. ظاهر بیرونی این معدن شباهت بسیاری به کوه‌ها دارد و از آن‌ها نمک استخراج می‌شود. دیواره‌های معدن نمک گرمسار به رنگ طوسی هستند که هر چقدر به داخل معدن می‌رویم این رنگ طوسی براق‌تر و روشن‌تر می‌شود.

در این معدن نمک قندیل‌های نمکی زیبایی نیز موجود هستند که مانند نیزه از سقف معدن آویزان هستند و تصویر زیبایی را ایجاد کرده‌اند. این معدن در طول فصل تابستان فضایی خنک دارد و با حرکت در طول آن نسیمی خنک به صورت میوزد. در معدن به دلیل وجود ترکیبات متفاوتی در نمک‌ها باعث شده تا قسمت‌هایی از معدن رنگارنگ باشند که زیبایی آن‌ها لحظه‌ای انسان را از حرکت باز می‌دارد.

تونل نمکی گرمسار کجاست؟

شهرستان گرمسار که از شهرستان‌های سمنان است که حدود ۸۰ درصد معادن نمکی کشور را در خود جای داده است که این معادن جاذبه گردشگری بسیار زیادی را ایجاد کرده است. همچنین میزان زیادی از نمک کشور از معادن نمکی سمنان و گرمسار استخراج می‌شود. در این معادن علاوه بر نمک املاح معدنی دیگری نیز استخراج می‌شود که هر کدام از این املاح در جای مخصوصی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معدن نمک گرمسار استان سمنان در روستای پاده قرار دارد. این منطقه از لحاظ آب و هوایی به عنوان محل تشکیل نمک و گچ شناخته می‌شود. در داخل معدن قندیل‌های رنگی وجود دارند که علت این رنگارنگ بودن آن‌ها به دلیل وجود املاح گوناگون است.

تونل نمکی گرمسار کجاست؟

در داخل معدن نمک راه‌هایی به شکل مستطیل وجود دارند که دلیلی بر افزایش زیبایی این معدن شده است. برای حرکت در طول این معدن نیاز به چراغ قوه است البتهدر میانه‌های راه به دلیل وجود قندیل‌های رنگی نور وجود دارد اما وجود چراغ قوه می‌تواند کمک زیادی کند.

معدن نمک سمنان به چه صورتی معماری شده است؟

خارج معدن نمک سمنان به شکل کوه است اما داخل معدن به تونل‌هایی به هم پیوسته شبیه هستند. کارگران معدن نمک سمنان برای نمک حفاری داخل معدن ستون‌هایی ایجاد کردند که این ستون‌ها جلوی ریزش معدن را نیز می‌گیرند.

آب و هوای داخل معدن معتدل و خنک است و نیز دستگاه پمپ تهویه نیز در داخل معدن نمک سمنان تعبیه شده است.

اطراف معدن نمک سمنان چشمه‌های زیادی هم موجود هستند. که می‌توانیم در آن‌ها علاوه بر موارد درمانی برای استخراج املاح معدنی نیز استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی: شرایط تشکیل سنگ نمک

برای بازدید از سنگ نمک سمنان باید چه تجهیزاتی همراه داشته باشیم؟

برای بازدید از معدن نمک جاده باید از کفش مناسب استفاده شود و همچنین از چراغ قوه استفاده کرد. در برخی از قسمت‌های معدن زمین خیس و لیز است به همین دلیل لازم است که کفش‌های مناسب به همراه داشته باشیم. همچنین استفاده از لباس مناسب که نه خیلی سنگین باشد و نیز خیلی نازک نباشد و باسد خوراکی مناسب نیز به همراه داشته باشیم.

استفاده از کلاه ایمنی نیز توصیه می‌شود به دلیل اینکه ممکن است در مسیر معدن سنگ‌های معدن و یا سنگ ریزه‌ها ریزش کنند بنابراین لازم است برای مراقبت از سر‌ها از کلاه ایمنی استفاده کنیم. سعی کنیم از لوازم غیر ضروری خود داری کنیم و همراه نداشته باشیم. در کنار موارد گفته شده پیشنهاد می شود حتما به همراه یک یا چند نفر به داخل معدن وارد شد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گنبد های نمکی

خاصیت درمانی معدن نمک سمنان

معادن نمک و به خصوص معدن نمک سمنان خواص درمانی زیادی دارند. در کشور‌های خارجی در معادن نمک اتاق‌های درمانی برای نمک درمانی و یا انرژی درمانی موجود است که افراد مراجعه‌کنندگان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

در کشور ایران نیز همه ساله به خصوص در فصول گرم سال از این معادن برای انرژی درمانی به وسیله نمک مراجعه می‌کنند. خواص درمانی نمک بسیار زیاد است که از آن‌ها می‌توان به باز شدن چاکراه‌ها یا همان انرژی درمانی اشاره کرد.

انواع نمک‌های معدن نمک سمنان

نمک‌های مختلفی از معدن نمک سمنان استخراج می‌شوند که هر کدام از آن‌ها خاصیت متفاوتی دارند و در جای مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال نمک خوراکی و نمک صنعتی از نمک‌هایی هستند که از داخل معدن نمک استخراج می‌شوند. با توجه نام آن‌ها مشخص است هر کدام از آن‌ها در جای خاصی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از نمک خوراکی برای موارد مصرفی خوراکی استفاده می‌شود که از طریق معادن استخراج شده و پس از تغییراتی در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نمک‌ها بسیار خوب هستند و کیفیت آن‌ها بسیار بالاست. در مصارف صنعتی از نمک صنعتی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر نمک در زندگی بشر

انواع نمک های معدن نمک سمنان

ترکیبات این نمک با نمک خوراکی متفاوت است و به همین دلیل زمینه مصرف آن نیز متفاوت است. از نمک‌های صنعتی در صنایعی مانند شن و نمک‌هایی که برای جلوگیری از یخ زدگی جاده‌ها و خیابان‌ها در فصل زمستان استفاده می‌شوند. همچنین این نمک‌ها در موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جمع‌بندی

طبق مطالب بالا متوجه شدیم که معادن نمک زیادی در کشور ایران وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به معدن نمک سمنان اشاره کنیم. این معدن نمک مساحت زیادی را به خود اختصاص داده و از آن نمک خوراکی و نمک صنعتی استخراج می‌شود که هر کدام از این نمک‌ها در جای مخصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به تفصیل توضیح داده شد.

همچنین موارد ایمنی لازم برای ورود به معادن نمک توضیح داده شد که این موارد شامل استفاده از کفش و لباس مناسب، همراه داشتن خوراکی به میزان لازم، چراغ قوه و… است. این معادن خواص درمانی گسترده‌ای از جمله خواص انرژی درمانی دارند که البته در کشور ما به این مورد خیلی تأکید نشده و فعالیت زیادی انجام داده نشده است.

به مطالعه ادامه دهید: روش های نگهداری از سنگ نمک

تماس