شرایط تشکیل سنگ نمک

گل نمک 21 آبان 1401 مقالات , 157

شرایط تشکیل سنگ نمک: در گذشته‌ها نمک به عنوان یکی از ارزشمندترین ماده‌ها در زندگی مردم به شمار می‌رفته است که دارای ارزش استراتژیک برای حکومت‌ها نیز بوده است. در زمان‌های گذشته بر سر این ماده جنگ نیز صورت گرفته است.

در آن دوران هیچ کس از چگونگی تشکیل سنگ نمک اطلاعی نداشته است و معادنی که این سنگ‌ها در آن یافت می‌شده است از اهمیت بالایی برخوردار شده‌اند. همان طور که تمامی ما می‌دانیم آب دریاها و اقیانوس‌ها شور هستند و یکی از شناخته شده‌ترین و بیشترین ماده شیمیایی موجود در کره زمین در آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها وجود دارند.

شور بودن این مکان‌ها به دلیل وجود همین ماده‌های شیمیایی اعم از سدیم کلرید و یا همان نمک طعام می‌باشد. تا به امروز محققان به این دریافته‌اند هر متر مکعب از آب دریا ۳۰ کیلو نمک به وجود می‌آورد. امروزه در کارخانه گل نمک از سنگ نمک برای تولید انواع مختلف نمک‌ها اعم از نمک صنعتی، نمک خوراکی و.. استفاده کرد.

سنگ نمک چیست؟

سنگ نمک به عنوان هالیت نیز شناخته می‌شود، این سنگ یکی از ماده‌های معدنی به شمار می‌رود که اسم این ماده معدنی از یک کلمه یونانی هال که به معنای نمک است برگرفته شده است.

لازم به ذکر است سنگ نمک یک سنگ است و نه یک ماده معدنی؛ لازم به ذکر است سنگ نمک دقیقاً همان چیزی نیست که شما آن را بر روی میز غذاخوری خود مشاهده می‌کنید البته در برخی از ویژگی‌ها با یکدیگر مشترک هستند.

سنگ نمک در صورتی که در خود ناخالصی نداشته باشد به صورت بی رنگ و شفاف یافت می‌شود. رنگ این سنگ‌ها با توجه به ناخالصی و مقدار این ناخالصی‌ها تفاوت دارند.

منابع سنگ نمک در کجاها قرار دارند؟

امروزه می‌توان سنگ نمک شکری را تقریباً در سراسر جهان استخراج کرد و از آن بهره گرفت. منابع اصلی این ماده در بسترهای خشک دریاچه، دریاهای حاشیه‌ای داخلی و خلیج‌ها، خوره‌ای محصور در مناطق خشک جهان قرار گرفته است.

در گذشته‌ها با توجه به شواهدی که وجود دارد آب بسیار عظیمی از دریاها تبخیر شده‌اند و این امر باعث ایجاد رسوبات عظیمی از سنگ نمک شده است. بستر سنگ نمک غالباً با استفاده از رسوبات منگنه تولید می‌شود تا ساختارهای گنبدی مانند. امروزه بیشتر سنگ‌های نمک توسط رسوبات اضافی دفن شده‌اند.

سنگ نمک چگونه تشکیل می‌شود؟

نمک‌ها در اثرات واکنش دو عنصر بار مثبت یون سدیم و بار منفی یون کلر تشکیل می‌شوند. این دو عنصر اصلی نیز بر اثر فعالیت‌های آتش‌فشان‌ها در آب دریا به وجود می‌آیند. با گذشت میلیون‌ها سال و بر اثر تغییرات شرایط آب و هوایی بسیاری از دریاها و اقیانوس‌ها خشک شده‌ان.

که این امر باعث شده است که رسوبات نمک در بستر دریاها و اقیانوس‌ها پدیدار شوند. از این رسوبات امروزه نمک خوراکی، نمک صنعتی و.. تولید می‌کنند. شرایط تشکیل سنگ نمک تماماً به این واکنش‌ها و محل رسوب گذاری بستگی دارد.

رسوباتی که از تبخیر آب‌ها به وجود می‌آیند باعث می‌شود که لایه‌هایی از سنگ نمک ایجاد شود. امروزه نه تنها در کشور عزیزمان ایران بلکه در بسیاری از نقاط دنیا تولید انواع نمک‌ها و فراورده‌های نمکی به یک تجارت جهانی موفق تبدیل شده است.

پیدایش سنگ نمک با از بین رفتن اقیانوس‌ها

در صورتی که بخواهیم تاریخچه تشکیل سنگ نمک را برای شما بیان کنیم قدمتی طولانی خواهد بود و به میلیون‌ها سال پیش برمی‌گردد، زمانی که آب بیشتر کره زمین را فراگرفته بود! در گذشته‌ها آتشفشان‌های زیادی وجود داشته است و فوران‌های آتشفشان‌ها در زیر دریاها باعث شده است که مقادیر بسیار زیادی از یون‌های سدیم و کلر در آب‌ها وجود داشته باشد. این روند باعث شده است که بار مثبت سدیم و بار منفی کلر با یکدیگر ترکیب شوند و مولکول‌های اولیه نمک پودری را به وجود آورند.

با تغییراتی که در طی میلیون‌ها سال در شرایط آب و هوایی کره زمین به خود دیده است، یعنی گرم شدن و خشک شدن آب‌های زمین باعث شده است که مقادیر بسیار زیادی از رسوبات نمک در بستر اقیانوس و دریاها باقی بماند. در نهایت با گذشت میلیون‌ها سال این رسوب‌ها تبدیل به لایه‌های ضخیم شده است و سنگ نمک را به وجود آورده است. لازم به ذکر است از این رسوبات می‌توان تولید نمک صنعتی و.. را انجام داد.

مطلب پیشنهادی: تاثیر نمک در فشار خون

تشکیل سنگ نمک در کف دریاها و اقیانوس‌ها

در اعماق اقیانوس‌ها به دلیل آن که فشار هوا بسیار زیاد است مولکول‌های اولیه نمک در آن به صورت حل نشده باقی می‌مانند. در صورتی که این مولکول‌ها انباشته شوند رسوبات نمکی به وجود خواهد آمد که این رسوبات به همراه دیگر املاحی که وجود دارد باعث ایجاد سنگ نمک در اعماق دریاها می‌شوند.

به عنوان مثال می‌توان به خلیج قره بغاز در شمال غربی ترکمنستان اشاره کرد که یک نمونه بارز می‌باشد. لازم به ذکر است امروزه نیز شاهد این امر هستیم و با خشک شدن تدریجی برخی از دریاچه‌ها اعم از دریاچه ارومیه لایه‌هایی از سنگ نمک را در مجاورت دریاچه باقی مانده است.

بلورهای رنگی در سنگ نمک چطور به وجود می‌آیند؟

تا به اینجا شما را با نحوه و شرایط تشکیل سنگ نمک آشنا کرده‌ایم. ممکن است برای شما این سؤال به وجود آید که بلورهای رنگی که در سنگ نمک وجود دارد به چه صورت به وجود آمده‌اند؟ در اغلب مواقع در شرایط تشکیل نمک که در بالاتر برای شما ذکر کرده‌ایم تغییرات جوی نیز وجود دارند که این تغییرات باعث تشکیل بلورهای رنگی مختلف در سنگ نمک می‌شود.

بیشتر بخوانید: پنج توصیه مهم درمورد مصرف نمک

این بلورها در سنگ نمک ممکن است به رنگ‌های مختلف اعم از قرمز، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و صورتی وجود داشته باشند. لازم به ذکر است سنگ نمک با توجه به رنگ بلورهایی که دارند شناسایی می‌شوند و خاصیت‌های مختلفی دارند. با شناسایی سنگ نمک با استفاده از این رنگ‌ها می‌توان تولید نمک صنعتی، نمک خوراکی را بهتر انجام داد.

بلورهای رنگی در سنگ نمک چطور به وجود می آیند؟

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره گنبد های نمکی

خواص بلورهای رنگی سنگ نمک

در ادامه بهتر است شما را با انواع خاصیت‌های بلورهای رنگی در سنگ نمک بیشتر آشنا کنیم:

  • بلور زرد

سنگ نمکی که دارای بلور زرد رنگ در خود می‌باشد باعث می‌شود که قدرت عقلانی افراد تقویت شود.

  • بلور قرمز

در صورتی که شما سنگ نمک با بلورهای قرمز را خریداری کنید باعث می‌شود سرعت خون در بدن شما افزایش داشته باشد و قدرت تحرک شما نیز بیش از قبل شود.

  • بلور قهوه‌ای

این بلورها در سنگ نمک باعث ایجاد تعادل بین روح و جسم در افراد می‌شود که این امر باعث ایجاد آرامش خواهد شد.

  • بلور صورتی

در صورتی که قصد دارید هورمون احساسات در بدن خود را افزایش دهید بدون شک نیازمند به سنگ نمک با بلور صورتی خواهید بود. این سنگ نمک‌ها باعث می‌شود که قدرت دوست داشتن در افراد بیشتر شود. در نتیجه در صورتی که به دنبال افزایش عشق و محبت در منزل خود هستید بهتر است به سراغ خرید سنگ نمک با این رنگ بلور بروید.

بیشتر بخوانید: بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا

تماس