سنگ نمک چیست و چه فوایدی برای بدن دارد

گل نمک 25 اسفند 1400 مقالات , 67

سنگ نمک چیست و چه فوایدی برای بدن دارد: سنگ نمک که با نام های هالیت، سندها نمک و کلرید سدیم طبیعی هم شناخته می شود در واقع نوعی نمک است که از تبخیر آب دریا یا دریاچه ها به وجود آمده، عمدتاً بی رنگ یا سفید است اما بسته به ناخالصی های موجود در آن ممکن است به رنگ های آبی روشن، آبی تیره، بنفش، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد یا خاکستری هم دیده شود.گل نمک پیشنهاد می کند این مقاله را مطالعه کنید.

نمک صورتی هیمالیا یکی از شناخته شده ترین انواع سنگ نمک محسوب می شود.

سنگ نمک حاوی مقادیر بالای مواد معدنی مانند منگنز، مس، آهن و روی است که در طب سنتی آیورودا از آن برای درمان سرماخوردگی، سرفه، بهبود هضم غذا و تقویت بینایی استفاده می شود.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید سنگ نمک برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی سنگ نمک برای بدن:

درمان کمبود سدیم

کمبود سدیم در بدن ممکن است باعث بی خوابی، مشکلات روحی، تشنج و در موارد شدید اغما و حتی مرگ شود. گفته می شود که مصرف مقادیر مناسب سنگ نمک به همراه وعده های غذایی ممکن است سطح سدیم خون را بهبود بخشد.

 گرفتگی عضلات

عدم تعادل نمک و الکترولیت های بدن باعث گرفتگی عضلات می شود. الکترولیت ها مواد معدنی اساسی هستند که بدن برای عملکرد مناسب عصب و ماهیچه ها به آن ها نیاز دارد.

از آنجایی که سنگ نمک دارای الکترولیت های مختلفی است، ممکن است به تسکین گرفتگی و درد عضلات کمک کند. با این وجود، هیچ مطالعه ای به طور خاص این اثر سنگ نمک را بررسی نکرده است.

چندین مطالعه انسانی نشان می دهد در حالی که الکترولیت ها حساسیت عضلات به گرفتگی را کاهش می دهند لزوماً مانع از گرفتگی عضلات نمی شوند.

 معده و دستگاه گوارش

سنگ نمک چیست و چه فوایدی برای بدن دارد: در طب سنتی آیورودا، سنگ نمک صنعتی به عنوان داروی خانگی برای درمان بیماری های مختلف گوارشی از جمله کرم معده، بی اشتهایی، سوزش قلب، نفخ، یبوست، درد معده و استفراغ استفاده می شود.

مطالعات متعدد نشان می دهد که ترکیب ماست و سنگ نمک ممکن است شرایط هضم غذا را بهبود بخشد و برای درمان یبوست، اسهال، عفونت های باکتریایی و حتی برخی از آلرژی ها مفید باشد.

مصرف سنگ نمک به همراه آب لیمو ترش تازه می تواند به از بین بردن کرم معده و درمان استفراغ کمک کند.

درمان گلو درد

غرغره کردن با آب سنگ نمک یک درمان خانگی معمول برای گلودرد است. تحقیقات نشان می دهد که این روش برای درمان گلودرد و سایر بیماری های دهان مفید می باشد.

در یک مطالعه انجام شده بر روی ۳۳۸ نفر مشخص شد که غرغره کردن با آب سنگ نمک در مقایسه با واکسن های آنفلوآنزا و ماسک های صورت، مؤثرترین روش پیشگیری از عفونت های تنفسی است.

خواص سنگ نمک برای پوست و مو

 جوان سازی پوست صورت

سنگ نمک چیست و چه فوایدی برای بدن دارد: در طب آیورودا از سنگ نمک برای آبرسانی به پوست صورت استفاده می شود؛ گفته شده که افزایش آبرسانی به کاهش چین و چروک کمک کرده و باعث جوان سازی پوست صورت می شود.

حجم دهنده موی سر

اگر نرم کننده را با مقداری سنگ نمک ترکیب کنید، به مدت ۳۰ دقیقه بر روی مو ها بمالید و سپس با آب بشویید باعث افزایش حجم موی سر می شود.

عوارض و مضرات سنگ نمک

زیاده روی در مصرف سنگ نمک ممکن است باعث فشار خون بالا یا افزایش سطح کلرید در بدن شود که عامل خستگی و ضعف عضلات است.

طریقه مصرف سنگ نمک

خوراکی: سنگ نمک را به صورت خوراکی برای درمان بیماری های مختلف و همچنین به عنوان جایگزین طبیعی نمک معمولی استفاده می کنند.

موضعی: سنگ نمک را برای تهیه انواع ماسک و اسکراب پوست و ماسک مو به کار می برند.

در ایران سنگ نمک اصل را برای چشم زخم در خانه نگهداری می کنند.

تفاوت های سنگ نمک و نمک معمولی

سنگ نمک خالص ترین نوع نمک است که در مقادیر کمی در هند موجود است و از نظر تجاری گران است.

کریستال های بزرگ دارد، طعم شوری آن کمتر است و از نظر شیمیایی فرآوری نمی شود.

سنگ نمک می تواند به عنوان جایگزین سالم نمک معمولی مورد استفاده قرار گیرد زیرا سرشار از مواد معدنی است و باعث افزایش فشار خون بالا و ورم چشم ها و بدن نمی شود.

تماس