روش های نگهداری از سنگ نمک

گل نمک 9 آبان 1401 مقالات , 525

روش های نگهداری از سنگ نمک: نمک صنعتی با نمک خوراکی به لحاظ ظاهری شباهت زیادی به هم دارند اما تفاوت‌های موجود در میان این دو نوع از نمک صنعتی و نمک خوراکی سبب شده است که کاربرد استفاده از هر یک از آن‌ها تغییر کند.

نمک فقط جهت استفاده‌ی خوراکی نیست. در حقیقت از نمک در حوزه‌ی پتروشیمی، صنعتی، و تولید شیمیایی استفاده می‌شود. اما ابتدا باید درباره‌ی تفاوت‌های میان نمک صنعتی و نمک خوراکی دانست و با آن آشنا شد. نمک‌های صنعتی فاقد ترکیبات ید می‌باشند و درجه‌ی خلوص کمتری نسبت به نمک‌های خوراکی دارند. به عبارتی می‌توان گفت میزان خلوص نمک خوراکی و نمک صنعتی منجر به تفاوت در موارد استفاده از آن‌ها می‌شود.

نمک صنعتی در صنایعی همچون حوزه‌های پتروشیمی چرم سازی دامپروری، پلاستیک و تولید اب اشامیدنی کاربرد گسترده‌ای دارد اما نمک خوراکی از آن‌جایی که میزان خلوص پذیری بالایی دارد. امکان تصفیه‌ی بهتری نیز دارد یکی از ویژگی‌های نمک خوراکی نسبت به نمک صنعتی این است که نمک خوراکی در ساختار خود دارای سدیم و کلر زیادی است و همین مورد برای زیبایی پوست و مو و سلامت جسمانی بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

سنگ نمک

همانطور که می‌دانید سنگ نمک خواص فراوانی دارد و از لحاظ روحی و جسمی می‌تواند در حفظ و بهبود سلامتی بدن انسان و عملکرد یون‌های بدن بسیار موثر باشد. از این رو باید دانست که چگونه می‌توان از سنگ نمک نگه‌داری کرد و آن را به نحو احسن مصرف کرد.

نگهداری صحیح از سنگ نمک تاثیر خواص آن را زیاد می‌کند از این رو دانستن اصول نگه‌داری آن مهم است.

اولین نکته در ارتباط با نگه‌داری سنگ نمک تاثیر رطوبت بر روی آن است در صورتی که سنگ نمک را در محلی مرطوب قرار دهید از کیفیت آن کم شده و به مرور زمان خاصیت و تاثیر گذاری خود را از دست خواهد داد. همچنین اگر جهت نگه‌داری به دور از رطوبت در معرض چراغ‌های سنگ نمک قرار دهید.

برای خرید انواع نمک صنعتی و خوراکی و سنگ نمک با شماره های داخل وب سایت گل نمک تماس بگیرید.

سنگ نمک

به دلیل اتصالات برقی این چراغ‌ها قرار دادن آن‌ها در محیطی مرطوب نیز می‌تواند حادثه آفرین باشد. به طور کلی جهت جلوگیری از ایجاد حادثه و همچنین جلوگیری از جذب رطوبت بهترین روش این است که سنگ نمک را در یک قالب چوبی و پلاستیکی محکم قرار دهید و از ورود و برخورد آب به سنگ نمک جلوگیری کنید.

محل قرار گیری سنگ نمک

روش های نگهداری از سنگ نمک کاربرد های آن: یکی دیگر از روش‌های نگه‌داری سنگ نمک محل قرار‌گیری آن است. در حقیقت این‌ که سنگ نمک یا چراغ سنگ نمک در کجا قرار داده شود اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این زمینه باید رعایت شود تکیه ندادن سنگ نمک به دیوار است.

زیرا در صورتی که سنگ نمک صدفی را تکیه دهید به قسمتی از ان هوا نخواهد رسید و دچار کاهش کیفیت خواهد شد. از این رو بهتر است سنگ نمک به گونه‌ای قرار داده شود که اطراف آن کاملا باز باشد و هوا بتواند از تمام زوایای آن عبور کند‌.

جذب بالای نمک

همانطور که می‌دانید سنگ نمک خاصیت جذب بسیار بالایی دارد. در روش اول ابتدا از سنگ نمک جهت آزادسازی یون‌های منفی و خواص درمانی آن استفاده می‌شود. از این رو باید در تمیز نگه داشتن آن بکوشید. زیرا سنگ نمکی که عاری از هر گونه آلودگی و ناپاکی است تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد و کیفیت آن بالا است.

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره گنبد های نمکی

عدم تماس با فلز

از آن جایی که یکی از وظایف سنگ نمک آزاد سازی یون‌های منفی و خنثی کردن خواص نامطلوب یون های مثبت است بنابراین بهتر است آن را در تماس با فلزات قرار ندهید تا اختلالی در عملکرد سنگ نمک ایجاد نشود.

نور

یکی از عوامل تخریب کننده‌ی سنگ نمک نور است‌ بنابراین باید سنگ نمک را در محلی خشک و خنک و دور از نور آفتاب قرار دهید. هر چه تابش نور آفتاب به سنگ نمک کمتر باشد عمر سنگ نمک شکری نیز طولانی‌تر خواهد بود.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت از راه های مهم نگه‌داری نمک و سنگ نمک این است که باید آن را در ظروف بسته بندی و ضدآب نگه داری کنند تا هیچ گونه اب و رطوبتی به آن نرسد. در صورت داشتن سنگ نمک در خانه و در صورتی که می‌خواهید آسیبی به آن نرسد باید سنگ نمک را در ظرفی نگه داری کنید که آب در داخل آن نفوذ نکند و محل نگهداری آن نیز خشک و تاریک باشد.

ظرف مورد نظر برای نگهداری نیز باید دارای درب محکم باشد تا از هر گونه عامل آلودگی به دور باشد. در صورتی که بسته بندی نمک یا سنگ نمک شما از جنس کاغذ یا مقوا است باید آن را درون ظرف پلاستیکی قرار دهید و درب آن را محکم ببندید. در این صورت خواهید توانست به مدت طولانی آن را نگه داری کرده و حتی از آن استفاده کنید.

روش های نگهداری از سنگ نمک کاربرد های آن

سنگ نمک می‌تواند امواج منفی و مثبت محیط اطراف خود را به راحتی جذب کند از این رو باید سنگ نمک را هر چند وقت یکبار پاک سازی کنید. تمامی انرژی‌های منفی که به درون سنگ نمک جذب شده‌اند باید تخلیه شوند تا سنگ نمک قدرت خود را از دست ندهد و بتوان در طولانی مدت از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا

روش های نگهداری از سنگ نمک کاربرد های آن

همچنین از سنگ نمک به عنوان سنگ تزئینی نیز استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارند. روش‌های پاک سازی و نگه‌داری هر یک از سنگ‌های نمک با یکدیگر متفاوت است. همچنین سنگ نمک را باید در شرایط مختلفی قرار داد و شارژ و پاک سازی آن را به طور مرتب انجام داد. از روش‌های پاک سازی سنگ نمک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر نمک در زندگی بشر

می‌توان جهت پاک سازی و شارژ سنگ نمک آن را در داخل خاکی تمیز همانند خاک گلدان یا خاک باغچه با عمقی متوسط قرار داد و آن را دفن کرد پس از سه روز نیز باید آن را از خاک بیرون آورد و پاک سازی کرد. نکته‌ی مهم این است که باید توجه کنید خاکی که سنگ نمک را در داخل آن قرار می‌دهید فاقد مواد اسیدی باشد. همچنین می‌توانید سنگ نمک را در کنار سنگ کوارتز شفاف و بی رنگ قرار دهید و سنگ نمک را در اطراف آن بچرخانید تا تمام انرژی‌های منفی تخلیه شود.

لامپ‌های سنگ نمک

لامپ‌های سنگ نمک از جنس کریستال نمکی ساخته می‌شوند که حدود صد‌ها سال پیش توسط طبیعت به وجود آمده‌اند همان طور که نور لامپ را گرم می‌کند‌. یون های منفی سالم از سطح آن خارج می‌شوند و به بهبود کیفیت و طراوت هوایی که تنفس می‌شود استفاده می‌کنند. این لامپ‌ها در صورت مراقبت صحیح سال‌ها دوام خواهند داشت.

البته باید هرگز لامپ را در داخل آب غوطه ور نکنید و در محلی که اب به طور مستقیم با سطح آن تماس داشته باشد قرار ندهید. جهت تمیز کردن لامپ نیز باید از دستمال مرطوب استفاده کنید و با استفاده از آن سطح لامپ را تمیز کنید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که جهت پاک سازی نباید از صابون و محصولات پاک‌کننده استفاده کنید.

ممنون از شما که تا انتهای مقاله روش های نگهداری از سنگ نمک همراه ما بودید امیدواریم تا اطلاعات مفیدی را به شما انتقال داده باشیم.

به مطالعه خود ادامه دهید: بزرگترین صادرکننده نمک به کشور های منطقه

تماس