روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا

گل نمک 21 فروردین 1401 مقالات , 1,286

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: نمک خوراکی از آب دریا با فرآیند تبخیر به دست می آید. آب دریا در استخرهای بزرگ و کم عمق محبوس شده و اجازه داده می شود در آنجا بایستد. گرمای خورشید آب را به آرامی تبخیر می کند و نمک معمولی باقی می ماند. این نمک معمولی ناخالص به دست آمده دارای ناخالصی است.

از این رو برای به دست آوردن نمک معمولی خالص با تبلور مجدد خالص می شود. به طور سنتی، نمک از حوضچه های تبخیر خورشیدی یا رسوبات سنگی برداشت می شد. حوضچه های تبخیر نمک، حوضه های مصنوعی کم عمقی هستند که برای استخراج نمک از آب دریا، دریاچه های شور یا چشمه های غنی از مواد معدنی از طریق تبخیر طبیعی طراحی شده اند. گروه کارخانجات گل نمک این مطالب را برای شما گردآوری کرده اند.

تبخیر آب در حوضچه های نمک

با خشک شدن آب، کریستال های نمک با چنگ زدن برداشت می شوند. حوضچه های تبخیر نمک تقریباً به طور کامل در آب و هوای گرم با تبخیر زیاد و بارندگی کم (باران کم) قرار دارند. امروزه آب دریا گاهی اوقات برای حذف ناخالصی ها قبل از تبخیر خورشیدی فیلتر می شود.

آب دریا یک منبع طبیعی نمک است که به راحتی قابل دسترسی است. نمک آن به طور متوسط ۳۵ قسمت در هزار است. این بدان معناست که یک گالن آب دریا تقریباً ۴.۵ اونس دارد. در ادامه با روش های مختلف استخراج نمک خوراکی بیشتر اشنا خواهید شد.

حوضچه های تبخیر

استخراج نمک خوراکی از طریق تبخیر خورشیدی

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: روش تبخیر خورشیدی قدیمی ترین روش تولید نمک است. از زمانی که کریستال های نمک برای اولین بار در حوضچه های به دام افتاده آب دریا مشاهده شدند، مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از آن فقط در آب و هوای گرم که نرخ تبخیر از میزان بارندگی بیشتر است، چه سالانه یا برای دوره های طولانی و در حالت کلی، در مکان هایی که بادهای غالب وجود دارد، انجام می گیرد.

تولید نمک خورشیدی، به طور معمول، گرفتن آب نمک در حوضچه های کم عمق است که در آن خورشید بیشتر آب را تبخیر می کند. آب نمک غلیظ نمک را رسوب می دهد که سپس توسط ماشین های برداشت مکانیکی جمع آوری می شود.

هر گونه ناخالصی که ممکن است در آب نمک وجود داشته باشد قبل از برداشت تخلیه و دور ریخته می شود. معمولا از دو نوع حوض استفاده می شود. اول برکه متمرکز است، جایی که آب شور اقیانوس یا دریاچه نمک در آن متمرکز شده است. مورد دوم حوضچه کریستالیزه نامیده می شود، جایی که نمک در آن تولید می شود.

حوضچه های نمک

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: حوضچه های متبلور بین ۴۰ تا ۲۰۰ هکتار با کفی به ضخامت پا از نمک ناشی از سال ها رسوب گذاری است. در طول فصل نمک‌ سازی چهار تا پنج ماهه، آب نمک به‌ طور مداوم از میان این حوضچه ‌ها جریان دارد. این یک محلول آب نمک اشباع است؛ بنابراین نمک خالص با تبخیر آب از محلول متبلور می شود. ناخالصی های شیمیایی طبیعی به منبع آب نمک بر می گردند.پیشنهاد می شود مقاله استفاده از نمک ضد یخ برای ذخیره سازی انرژی را مطالعه کنید.

استخراج عمیق محوری

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: افراد زیادی از دومین روش قدیمی تولید نمک استخراج عمیق محوری استفاده می کنند. این روش احتمالا رایج ترین روش جمع آوری نمک است. ماشین‌ های بزرگ از طریق گذرگاه ‌های غار مانند گسترده حرکت می‌ کنند و عملیات مختلفی را انجام می ‌دهند.

معادن نمک جزو امن ترین معادن هستند. آنها همچنین راحت ترین کار را دارند. در حالی که دمای معدن با عمق تغییر می کند، میانگین دما در طول سال حدود ۷۰ درجه فارنهایت باقی می ماند. نمک ممکن است در رگها ظاهر شود، مانند زغال سنگ.

نمک همچنین ممکن است در گنبدها یافت شود، گنبدهایی که زمانی تشکیل شدند که فشارهای زمین نمک را از طریق شکاف های سنگ بستر از اعماق ۳۰۰۰۰ یا ۴۰۰۰۰ پا بالا برد. آنها شبیه شاخه هایی با شکل تقریباً دایره ای هستند که عرض چند صد یارد تا یک مایل دارند.  برخی از گنبدها نزدیک به سطح ظاهر می شوند. هم گنبدها و هم رگه ها به روشی مشابه استخراج می شوند.

استخراج عمیق

استخراج محلول

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: یکی دیگر از روش های استخراج نمک خوراکی، استخراج محلول است. در استخراج محلول روی منابع نمک چاه کنده شده، آب تازه تزریق می ‌کنند که نمک را در خود حل کند. سپس نمک محلول بیرون می آید و برای تبخیر به کارخانه ‌های مخصوص نمک انتقال می یابند. اکثر نمک مصرفی ما از این طریق تولید می شود.

روش دستی

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: در برخی نواحی به قدری در کف دریا و دریاچه، نمک کافی وجود دارد که می ‌توان آن را به صورت دستی استخراج و مصرف کرد.

نمک خوراکی را چگونه تهیه می‌کنند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه می توانید آب دریا را برای نوشیدن آن تصفیه کنید یا چگونه می توانید نمک را از آب در آب شور جدا کنید؟ واقعا خیلی ساده است. دو روش رایج تقطیر و تبخیر هستند، اما راه های دیگری نیز برای جداسازی این دو ترکیب وجود دارد.

این امکان را دارید که آب را بجوشانید یا تبخیر کنید. با این وجود نمک به صورت جامد باقی می ماند. اگر می خواهید آب را جمع آوری کنید، از تقطیر استفاده کنید. این کار به این دلیل است که نمک نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارد.

یکی دیگر از روش های تهیه نمک خوراکی از آب دریا، تبخیر آب نمک با حرارت بخار در اواپراتورهای بزرگ تجاری به نام تابه ‌های خلاء است. این روش نمکی با خلوص بسیار بالا، بافت ریز به دست می ‌دهد و اصولاً در مواردی استفاده می ‌شود که به نمک با بالاترین کیفیت نیاز دارند.

بخش اول عملیات به عنوان استخراج راه حل شناخته می شود. چاه ها از فاصله چند صد تا ۱۰۰۰ فوتی در ذخایر نمک حفر می شوند. این چاه ها از طریق حفاری جانبی، یک فناوری اخیراً توسعه یافته، به هم متصل می شوند. پس از اتصال چاه ها، عملیات استخراج محلول آغاز می شود.

نمک خوراکی از کجا بدست می آید؟

نمک از طریق تبخیر خورشیدی از آب دریا یا دریاچه های نمک برداشت می شود. باد و خورشید آب استخرهای کم عمق را تبخیر می کنند و نمک را پشت سر می گذارند. معمولاً سالی یک بار زمانی که نمک به ضخامت خاصی می رسد برداشت می شود.

پس از برداشت، نمک شسته، تخلیه، تمیز و تصفیه می شود. این خالص ترین راه برای برداشت نمک است که اغلب منجر به نزدیک به ۱۰۰ درصد کلرید سدیم می شود. فقط مناطقی با بارندگی سالانه کم و نرخ تبخیر بالا، به عنوان مثال، کشورهای مدیترانه ای و استرالیا می توانند نیروگاه های تبخیر خورشیدی موفق داشته باشند. معمولاً ماشین ‌ها این برداشت را انجام می ‌دهند، اما در برخی مناطق هنوز با دست انجام می ‌شود. با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید

نحوه استخراج و تولید نمک خوراکی در دنیا

روش تهیه نمک خوراکی از آب دریا: تولید نمک یکی از قدیمی ترین روش های شیمیایی است که توسط انسان انجام می شود. اگرچه نمک به طور طبیعی هنگام تبخیر آب دریا تولید می‌شود، اما این فرآیند به راحتی می ‌تواند برای تولید بازده بالاتر تولید شود. مقداری نمک هنوز با استفاده از روش ‌های قدیمی تولید می ‌شود، اما روش‌ های جدید، سریع‌ تر و کم‌ هزینه ‌تری نیز ایجاد شده است. بسته به منبع نمک و تکنیک استفاده شده برای ایجاد آن، محصول نهایی طعم و بافت متفاوتی خواهد داشت.

امروزه سه روش اصلی برای به دست آوردن نمک وجود دارد:

  • تبخیر از آب دریا
  • استخراج نمک از زمین
  • ایجاد سنگ نمک
تماس