روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی

گل نمک 4 خرداد 1401 مقالات , 691

 در این مقاله قصد داریم درباره روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی صحبت کنیم و نکاتی را آموزش بدهیم. نمک آبی یکی از خاص ترین نمک های موجود در جهان است که مصرف آن امروزه بسیار زیاد شده است. به همین دلیل برخی از افراد به تولید نمک های تقلبی پرداخته اند تا سود کلانی از طریق فروش آنها به دست آوردند. در این متن روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی را برای خرید نمک اصل ابی به شما معرفی کردیم.

گروه کارخانه جات گل نمک

نمک آبی چیست

نمک آبی یکی از خاص ترین نمونه های نمک در کشور ایران است که در شهر گرمسار در استان سمنان استخراج و تولید می شود، این نمک به دلیل ایجاد رنگ آبی توسط پتاسیم در نمک اصل می باشد و از آن در تمامی کشور به عنوان نمک خوراکی با خواص ادویه، درمانی و زیبایی استفاده می شود.

چرا نمک آبی تقلبی وجود دارد

همانطور که میدانید امروزه در تمامی خانه ها نمک آبی به عنوان یک ادویه اصلی در کنار غذاها استفاده می شود تا طعم و مزه بهتری به غذا هدیه کند، همچنین نمک آبی دارای خواص درمانی بسیار زیادی است که مصرف نکردن آن می تواند باعث کمبود مواد معدنی و املاح زیادی در بدن باشد.

به همین دلیل بسیاری از افراد سودجو برای دریافت هزینه فروش نمک بیشتر به تولید نمک آبی تقلبی و فاقد از خواص نمک آبی می پردازد. نمک آبی تقلبی دارای طعمی برابر با نمک آبی اصلی است اما از هیچ کدام از خواص نمک آبی برخوردار نیست.

روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی

با گذر زمان و افزایش افراد سودجو برای تولید نمک ابی تقلبی، روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی تعیین شدند تا با توجه به عوامل خاصی مانند رنگ نمک، نوع شکستگی نمک، ظاهر کریستال های نمک و… شما تقلبی بودن یا اصل بودن نمک را تشخیص دهید، در ادامه به بررسی روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی خواهیم پرداخت.

۱ ــ رنگ نمک آبی

یکی از روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی توجه بسیار زیادی به رنگ نمک آبی است، سنگ های نمک آبی اصلی دارای رگه های بسیار ریزی از رنگ آبی هستند که نور خود را در رنگ سفید انعکاس داده و باعث میشوند تا تمامی سنگ آبی دیده شود. اما سنگ نمک آبی تقلبی به دلیل استفاده از رنگ آبی مصنوعی دارای رگه نیست و تمامی سنگ آبی است.

همچنین برخی از سودجویان ارائه کننده سنگ نمک آبی ناخالص به شما هستند یعنی سنگ نمک اصل است و از معدن استخراج شده است اما دارای ناخالصی می باشد و برخی از خواص نمک آبی را ندارد، روش تشخیص این سنگ ها نیز از طریق رنگ است. سنگ نمک اصلی شفاف می باشد و دارای رگه های ابی روشن است اما سنگ نمک صنعتی ناخالص کدر است و رنگ آبی بیشتری نسبت به سنگ نمک های دیگر دارد.

۲ ــ خرد کردن سنگ نمک

بسیاری از افراد نمی توانند رنگ سنگ نمک را به خوبی تشخیص دهند، حتی اگر در انتخاب سنگ نمک تقلبی موفق باشند اما به هیچ عنوان توانایی تشخیص سنگ نمک خالص و ناخالص را ندارند به همین دلیل از روش های تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی به آنها خرد کردن سنگ نمک را معرفی می کنیم.

همانطور که گفته شد سنگ نمک اصل دارای رگه های ابی بسیار ریز است و درواقع سنگ نمک شفاف میباشد اما سنگ تقلبی دارای رنگ آبی است به همین دلیل، در صورتی که شما سنگ نمک را خرد کنید و سنگ نمک اصل باشد، دانه های آن دیگر رنگ آبی ندارد و شما نمک سفید را مشاهده خواهید کرد. اما اگر شما سنگ را خرد کردید و خرده های کاربرد نمک در صنعت دارای رنگ آبی بود یعنی سنگ تقلبی است.

طعم سنگ نمک آبی اصل

۳ ــ طعم سنگ نمک آبی اصل

کی دیگر از روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی، همانطور که میدانید سنگ نمک آبی اصل دارای یک طعم تیز و بسیار شور است که همگی ما با آن آشنا هستیم اما سنگ نمک تقلبی این طعم بسیار عالی را ندارد، به همین دلیل یکی از روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی را طعم سنگ نمک آبی اصل معرفی کرده اند. شما در آن مقداری شوری را مزه خواهید کرد اما نسبت به طعم سنگ نمک طبیعی قابل تشخیص است.

مطلب پیشنهادی: کاربرد نمک صدفی در صنایع

۴ ــ ظاهر سنگ نمک 

نمک اصل دارای ظاهری بسیار درخشان و همچنین براق است، در صورتی که سنگ نمک تقلبی دارای ظاهری کدر است و شما با دیدن آن به راحتی می توانید تشخیص دهید که آیا سنگ نمک تقلبی است یا خیر؟ این روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی برای افرادی است که در تشخیص سنگ نمک مهارت بسیار بالایی دارند و با دید سنگ به راحتی می توانند آن را تشخیص دهند.

۵ ــ بوی سنگ نمک و خشک بودن آن

از روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی می توانیم به بوی سنگ نمک اشاره کنیم، شما زمانی که سنگ نمک اصل را بو می کنید ، یک بوی لیمویی و بسیار قوی است . در صورتی که سنگ نمک تقلبی دارای بوی خاصی نیست . همچنین سنگ نمک اصل دارای ظاهری خشک است اما سنگ نمک تقلبی اندگی نرم است و شما با لمس نمک متوجه آن خواهید شد.

برای آشنایی با انواع نمک صنعتی به این صفحه مراجعه کنید.

کاربرد های سنگ نمک آبی

سنگ نمک امروزه از قوی ترین و پرکاربردترین سنگ های خوراکی در ایران و جهان شمرده می شود، از این سنگ به دلیل زیبایی بسیار زیاد به عنوان سنگ دکور در خانه برای تزیین استفاده می شود، برخی از افراد نیز اعتقاد دارند که سنگ نمک یک نمونه چشم نظر است و می تواند از آن برای دفع بلا استفاده کرد. برای خرید نمک آبی با مشاورین واحد فروش ما درgolnamakco تماس بگیرید.

کاربرد های سنگ نمک آبی

مطلب پیشنهادی: شناخت انواع نمک و ویژگی های هرکدام

همچنین به دلیل خواص معدنی از سنگ نمک برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند کوفتگی بدن، خستگی عضلات ، تنظیم فشار خون، رفع مشکلات تنفسی، بهبود هضم غذا، کمک به تنظیم خواب، تقویت عروق، تقویت قلب، ماساژ درمانی، بهبود التهاب های دهان و دندان ، از بین برنده پوست های مرده سطح بدن، جلوگیری از به وجود آمدن اسپاسم در بدن، ضد عفونی کننده انواع التهاب و… استفاده می شود.

البته باید به این نکته دقت داشته باشید که تمامی این فواید برای سنگ نمک در صورت استفاده مناسب است و استفاده زیاد از سنگ نمک ابی یا استفاده از سنگ نمک تقلبی می تواند مضرات زیادی را به همراه داشته باشد. روش تشخیص نمک آبی اصل از تقلبی

به مطالعه خود ادامه دهید: بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران

تماس