درمان شپش با نمک

گل نمک 21 آذر 1401 مقالات , 660

شپش یک نوع انگل می‌باشد که از خون موجود در سر انسان تغذیه می‌کند و اندازه آن‌ حدود دو تا سه میلی‌متر می‌باشد که در ساقه موی سر لانه می‌گزیند. شپش‌ها مرتباً در طول روز تقریبا چهار یا پنج مرتبه از خون سر تغذیه می‌کنند از این‌رو نیاز است تا نسبت‌ به درمان آن اقدام شود.

روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توان از طریق آن‌ اقدام به درمان آن کرد از جمله آن‌ها درمان شپش با نمک می‌باشد که می‌توان انواع نمک‌ها را از گروه کارخانه جات گل نمک تهیه کرد. انواع مختلفی از نمک‌ها وجود دارد که می‌توان برای درمان شپش استفاده کرد از جمله استفاده از نمک خوراکی که علاوه‌ بر درمان شپش فواید بسیار زیادی هم برای پوست سر دارد.

بنابراین از انواع نمک‌هایی که در گروه کارخانه‌جات گل نمک ارائه می‌دهد می‌توان در این زمینه استفاده کرد. البته نمک‌های دیگر از جمله نمک صدفی هم از نمک‌های بسیار پر مصرف برای درمان شپش می‌باشد.

آموزش روش‌ درمان شپش با نمک

یکی از بهترین و آسان‌ترین روشی که برای درمان شپش سر وجود دارد درمان شپش با نمک پودری است زیرا دسترسی به آن بسیار آسان است و می‌توان آن را از طریق گروه کارخانه جات گل نمک‌ تهیه کرد. البته توجه به این نکته هم ضروری‌ است که در انتخاب نوع نمک به علت کیفیت و کارایی‌های مختلف‌شان باید دقت کرد.

برای این‌که بتوان از طریق نمک پودری شپش‌ها را از بین برد باید آب و نمک را با هم مخلوط کرد و آن را به پوست سر اسپری کرد. استفاده کردن از مخلوط آب و نمک پودری باعث می‌شود که شپش موجود در سر خشک شده و از بین برود.

البته چون شپش‌ها ممکن است در پوست سر باعث ایجاد زخم شود و استفاده از انواع نمک مثل نمک صدفی باعث می‌شود که زخم‌ها ملتهب شده و آسیب‌ ببینند از این رو در استفاده از آن باید احتیاط شود. همچنین از استفاده انواع نمک مثل نمک پودری در موهای خشک باید پرهیز کرد.

آموزش روش درمان شپش با نمک

درمان شپش با نمک و سرکه

برای این‌که نمک تاثیرگذاری زیادی داشته باشد بهتر است که آن‌را با مواد مختلف دیگر مثل سرکه مخلوط کرد چون نمک خوراکی مواد افزودنی زیادی ندارد و با سرکه ایجاد آلرژی برای پوست نمی‌کند به‌ همین دلیل بهتر است که از آن برای درمان شپش استفاده کرد. استفاده از مخلوط قوی نمک خوراکی با سرکه باعث می‌شود.

که شپش‌ها در همان مرحله تخم‌گذاری خشک شوند و از بین بروند و دوباره تخمک گذاری نکنند. در این روش موهای سر نباید کاملا خیس و خشک باشد زیرا سرکه در موهای کاملا خیس به زمین سرازیر می‌شود و نمک خوراکی در موهای خشک باعث چسبیدن به پوست و ایجاد زخم می‌شود.

بنابراین باید موها اندکی خیس و مرطوب باشد. در این روش باید مخلوط سرکه و نمک خوراکی را به صورت مستقیم به پوست سر ریخت و به مدت ۱۵ دقیقه آن را ماساژ داد و اجازه داد تا شپش‌ها کشته شوند.

مخلوط نمک صنعتی با شامپو ضد شپش

روش متعدد دیگری هم وجود دارد که از آن برای درمان شپش می‌توان استفاده کرد و آن استفاده از مخلوط شامپوهای مختلف مثل شامپو ضد شپش با نمک صنعتی می‌باشد. البته می‌توان از انواع مختلف شامپوها هم استفاده کرد ولی چون شامپو ضد شپش خود اثر درمان کنندگی دارد و با ترکیب شدن با نمک صنعتی می‌تواند میزان از بین رفتن شپش‌ها را به طور چشمگیری افزایش دهد.

گروه کارخانه‌ جات گل نمک توصیه می‌کنند که برای درمان شپش با نمک از نمک صنعتی برای ترکیب کردن با شامپو استفاده کنید تا مواد موجود در این نمک با مواد تشکیل دهنده شامپو اثر منفی نداشته باشند. البته در زمان استفاده از ترکیب نمک صنعتی با شامپو ضد شپش بهتر است.

که از انواع دیگر شامپو و نرم کننده‌ها پرهیز کرد زیرا می‌تواند عوارض زیادی برای پوست سر داشته باشد. اگر به دنبال راه حلی قوی برای درمان بود بهتر است از توصیه پزشک برای انتخاب شامپو برای ترکیب نمک صنعتی استفاده کرد.

مخلوط نمک صدفی با روغن شپش

متداول‌ترین روشی که برای درمان شپش استفاده می‌شود نمک صدفی می‌باشد. برای‌ این‌که تأثیرگذاری نمک صدفی بیشتر باشد بهتر است آن را با روغن‌های شپش مخلوط کرد. یکی از علت‌های بارزی که برای استفاده از نمک صدفی برای ترکیب شدن با روغن شپش وجود دارد این است.

که در هیچ کدام از این ترکیبات مواد شیمیایی وجود ندارند و همه مواد موجود در آن‌ها بی‌خطر هستند و به‌ عنوان روش‌های درمانی می‌توان از آن استفاده کرد بهتر است که این نمک‌هارا از گروه کارخانه جات گل نمک‌ تهیه کرد.

علاوه‌بر این‌که ترکیب نمک صدفی و روغن‌های شپش باعث می‌شود که شپش سر به‌ طور کامل خشک‌ شود همچنین استفاده از این ترکیب باعث مقابله با ایجاد شپش می‌شود. روش درمانی ترکیب نمک صدفی با روغن‌ها بدین‌ گونه است که ترکیب موجود را به مدت پنج تا ده دقیقه بر روی پوست سر بمالید و باید صبر کرد که ده دقیقه زمان سپری شود بعد از زمان سپری شده می‌توان موها را از طریق شامپوها شستشو داد.

بیشتر بخوانید: نمک سیاه چیست

مخلوط نمک صدفی با روغن شپش

مزایای استفاده از نمک در شپش سر

هر کدام از نمک‌های موجود علاوه بر درمان شپش با نمک خواص متعددی برای پوست سر هم می‌تواند داشته باشد  که از جمله این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمک خوراکی: استفاده کردن از نمک خوراکی برای از بین بردن سلول‌های مرده در پوست سر که در اثر ماساژ دادن پوست سر باعث از بین رفتن سلول‌های مرده شده و همین باعث می‌شود که پوست سر تمیز شود و شپش از بین برود.
  • نمک پودری: استفاده از نمک پودری باعث می‌شود که منافذ پوست سر باز شده و چربی‌ های اضافه از طریق نمک پودری جذب شود و فولیکول‌های سر بسته شود همچنین باعث می‌شود که التهاباتی که در اثر شپش در پوست سر به‌ وجود آمده کاهش یابد.

نمک صنعتی: استفاده کردن از نمک‌ صنعتی باعث می‌شود که رطوبت سر ازبین‌ رفته و از ایجاد قارچ و هرگونه شپش جلوگیری شود. برای این‌که بتوان  نمک باکیفیت را فراهم کرد بهتر است که آن را از گروه کارخانه جات گل نمک تهیه کرد.

کیفیت نمک تهیه شده از اولویت بسیار بالایی برخوردار است ازاین‌رو باید در تهیه کردن آن دقت کرد. در گروه کارخانه جات گل نمک علاوه‌بر این‌که کیفیت نمک های ارائه‌ شده در آن‌ها بالاست قیمت آن‌هم بسیار مناسب می‌باشد.

به مطالعه ادامه دهید: خواص نمک صورتی

تماس