تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی

گل نمک 30 بهمن 1400 مقالات , 332

از تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی چه اطلاعاتی دارید؟ نمک صنعتی و نمک خوراکی از لحاظ ظاهری شبیه یکدیگر هستند، اما این دو نمک در میزان درجه خلوص، میزان ید، دانه بندی و کاربرد با یکدیگر تفاوت دارند. نمک خوراکی یکی از مواد غذایی ضروری برای بدن انسان به حساب می اید.

طبع نمک، گرم و خشک و اصلاح کننده غذاست. بدین معنا که غذا را سالم و گند زدایی خواهد کرد. یکی از تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی حتی زنان باردار، افراد دارای فشار خون بالا، دیابتی و بیماران قلبی نیز این امکان را دارند که نمک دریا را به راحتی و بدون هیچ دشواری مصرف کنند. نمک طعام طبیعی احیای سلامت برطرف کننده کک و مک، صد چاقی و ضد ورم است.
مصرف مقداری نمک قبل از غذا، میکروب های معده را در حفره دهان افراد به سرعت نابود می کند. با خوردن نمک خوراکی بعد از غذا نیز از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنید. نمک طبیعی، یک ضدعفونی کننده بسیار مناسب برای انواع سبزیجات به حساب می اید.

برای ضد عفونی کردن سبزیجات مقداری نمک را در آب بریزید و برای مدتی سبزیجات را در آب نمک خیس کنید. امروزه بر سر مصرف انواع نمک در بین پزشکان اختلاف وجود دارد. در حال حاضر نمکی که در بازار به عنوان نمک خوراکی در اختیار مردم است به علت تصفیه صنعتی صرفا سدیم و کلر دارد.

گروه کارخانه جات گل نمک

تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی چیست

یکی از تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی در میزان خلوص آنهاست. نمک در حوزه‌های مختلفی همچون پتروشیمی صنعتی و تولید مواد شیمیایی کاربرد دارد. میزان خلوص نمک مهمترین عامل در تفاوت نمک خوراکی و نمک صنعتی است. ید در نمک صنعتی وجود ندارد.

میزان خلوص نمک خوراکی ۹۹ درصد و میزان خلوص نمک صنعتی ۹۵ درصد است به همین دلیل نمک خوراکی از لحاظ فرایند پالایش به راحتی امکان پذیر است و مشکلاتی همچون سنگ کلیه و مسمومیت را به وجود نخواهد آورد.

نمک خوراکی و نمک صنعتی نیز در کاربرد تفاوت هایی با هم دارند. نمک صنعتی در صنایعی همچون پتروشیمی، تولید مواد شوینده، چرم سازی و دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد. نمک خوراکی با توجه به میزان خروس استانداردی که برخوردار است از تصمیم امکان تصفیه بهتری دارد.

بیشتر بخوانید: استخراج نمک چگونه است

نمک خوراکی چه نوع نمکی است

تولید کنندگان نمک خوراکی را از رسوبات نمک استخراج و آن را به کریستال ریز تبدیل می کنند. نمک خوراکی همان سدیم کلرید به حساب می اید که در طبیعت یافت می شود. این نمک را با فرمول NACL نشان می دهند.

سدیم کلرید از دو عنصر سدیم و کلر در این نوع نمک تشکیل شده است. سدیم فلزی نرم و بسیار واکنش پذیر به شمار می رود و از طرف دیگر کلر یک غیر فلز است که به صورت گاز دو اتمی وجود دارد. کلر به نوبه خود بسیار واکنش پذیر است.

وقتی دو عنصر سدیم و کلر در کنار یکدیگر قرار می گیرند، با انجام یک واکنش شدید و گرماده ترکیب سفید رنگی به جای می گذارند که همان نمک خوراکی است. همه نمک ها از ذره های بارداری به وجود می آیند که در نتیجه داد و ستد الکترونی به وجود آمده اند. جز سدیم در نمک منجر به افزایش فشار خون خواهد شد که باید مصرف آن را کاهش داد.

نمک خوراکی چه نوع نمکی است

از نمک صنعتی چه استفاده هایی می شود

در صنعت نفت و پتروشیمی از نمک برای افزایش تراکم گل و خاک استفاده می کنند که باعث ایجاد دکل حفاری ایمن تر و کارآمدتر خواهد شد. اگرچه نمک زیادی در حفاری های ساحلی دیگر کاربرد ندارد، اما برای تسهیل حفاری در زمین مقدار زیادی نمک ضروری است.

شرکت های داروسازی همچنین در فرآیند ساخت کپسول و تولید محلول های نمکی که کاربردهای ثانویه گسترده ای دارند، از نمک صنعتی استفاده می کنند. محلول های شور نه تنها برای محلول تماسی، بلکه کاربرد های دیگری نیز دارند.  مصرف نمک صنعتی توسط شرکت های پزشکی و دارویی درصد زیادی از کل کارخانه نمک صنعتی ملی را تشکیل می دهند.

نمک صنعتی جهان برای ریختن در جاده ها و ایجاد سطح رانندگی ایمن تر در فصول زمستان هنگام بارش برف استفاده می شود. این نمک نه تنها برای مردم بلکه برای مصارف دولتی نیز استفاده می شود. شصت تا هشتاد درصد از نمک در جهان معدنی برای بهبود ایمنی در حمل و نقل عمومی به کار می رود، اما  اغلب برای کاهش نقطه انجماد برف و یخ استفاده می شود.

از نمک صنعتی چه استفاده هایی می شود

از نمک حفاری چه می دانید

در صنایع حفاری مخصوصا حفاری نفت برخورداری از دیواره مستحکم به این دلیل که عمق چاه بسیار زیاد است اهمیت فراوانی دارد. به همین دلیل باید از نمک حفاری برای مستحکم کردن دیواره ها و همچنین ارتقا امنیت دکل حفاری استفاده کرد.

نمک حفاری دکل نفت از انواع مختلفی از نمک صنعتی که شامل شکری، صدفی و سنگ نمک است مورد استفاده قرار خواهد گرفت. نمک حفاری را به صورت محلول در آب استفاده می کنند. با توجه به اینکه نمک حاوی کلرو سدیم است، آن را با سه نوع آب ترکیب خواهند کرد که بسته به محیط مورد استفاده و شرایطی که دارد، به کار می روند.

همانطور که می ‌دانید، میادین و چاه ‌های نفت در شرایط گوناگونی قرار دارند. برخی از انها در شرایطی هستند که ساختار خاک ان منطقه شن و ماسه بیشتری دارد. به همین دلیل  از ساختار سستی برخوردار هستند که باید از یک ماده برای مستحکم کردن آن استفاده کرد. از این رو استفاده از نمک حفاری یکی از بهترین گزینه ‌ها برای بالاتر بردن استحکام دیواره چاه است که به اشکال مختلفی از آن استفاده می کنند.

نمک حفاری

گروه کارخانجات گل نمک

حال که با تفاوت نمک خوارکی و نمک صنعتی اشنا شده اید، خرید برایتان کمی اسان تر خواهد شد. کارخانه گل نمک با برخورداری از چندین سال سابقه درخشان در تولید و فروش انواع نمک جاده و نمک ضدیخ توانسته است رضایت مشتریان زیادی را به خود جلب کند. این کارخانه انواع مختلف نمک و نمک صادراتی را تولید و با قیمتی مناسب به بازار عرضه می کند.

به مطالعه ادامه دهید: نحوه عملکرد نمک ضد یخ

تماس