بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران

گل نمک 31 اردیبهشت 1401 مقالات , 22

به نظر شما بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران کدام است؟ نمک شکری از دیگر مش‌ ها و دانه‌ بندی ‌های نمک صنعتی به شمار می رود که به دلیل شباهت زیادی که از لحاظ دانه ‌بندی به شکر دارد، به نام نمک شکری معروف است.

با توجه به ابعادی که در بلورهای نمک شکری وجود دارد، به نام نمک ۱۱۰ یا نمک ۱۲۰ نیز از آن اد می کنند. این نوع نمک به دلیل ساختار بلوری شکلی که برخوردار است و از سوی دیگر ابعادی که هر بلور آن دارند، در صنایع مختلفی به کار می رود که از جمله آنها می ‌توان به صنایع پتروشیمی و نفت اشاره کرد.

نمک شکری از پر کاربردترین نوع نمک های موجود است که آن را با نام های دیگری مانند نمک آنتی کیک، نمک نفت، نمک مش ۱۱۰ ( به دلیل اندازه دانه های آن)، نمک درشت نانوایی نیز می شناسند. در ادامه با این نوع نمک بهتر اشنا خواهید شد.

گل نمک

با انواع نمک شکری آشنا شوید

نمک شکری را بسته به نوع دانه بندی آن به سه دسته ریز، متوسط و درشت طبقه بندی می کنند. هر کارخانه ای با توجه به نوع نیاز خود می تواند از انواع مختلف نمک شکری استفاده کند و در تولیدات خود این نمک را به کار ببرد.

نمک شکری در هر دسته بندی که قرار گرفته باشد، هر یک درجه ای از خالص بودن نیز دارد که کارکرد خاصی را برخوردار است و مسلما نیازهای مختلفی از کارخانه جات را برآورده خواهد کرد؛ بنابراین در هنگام خرید این نوع نمک به تمامی این عوامل دقت زیادی داشته باشید و متناسب با نیاز تولید و فرآیند کار خود، نوع این نمک مناسب را تهیه و خریداری کنید.

نمک شکری چه کاربردهایی دارد

استفاده از نمک شکری در هر یک از صنایع مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثل، اگر این نمک را در صنایع حفاری به کار ببرند، باعث ایجاد نظم خاصی در کار شده و کار حفاران را راحت تر خواهد کرد. استفاده از این محصول برای خوراک طیور در رشد بهتر پرندگان تاثیر می گذارد و آن ها را از بسیاری از بیماری ها در امان نگه خواهد داشت.

در بخش دامداری نیز نمک های شکری بهترین عملکرد و کاربرد را دارند و باعث ایجاد سود بیشتر گوشت دام برای دامداران می شوند. نمک شکری کاربردهای زیر را شامل می شود.

 • صنایع حفاری
 • خوراک طیور
 • صنایع دامداری
 •  پتروشیمی
 • صنایع شیمیایی
 • سود کردن گوشت
 • صنایع غذایی
 •  نساجی
 • صنایع دباغی
 • برف روبی جاده
 • سختی گیری صنعتی آب

نمک شکری چه کاربردهایی دارد

نکته لازم برای استفاده از نمک شکری در جاده

در صورتی که نیاز به استفاده از این نوع نمک تولید شده توسط بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران برای برف روبی جاده ها شدید، حتما دقت کنید که نوع ریز آن را تهیه نکنید. نوع ریز این نمک، پودری یا حتی نمک های مخلوطی ریز و درشت روند برف روبی در جاده را با مشکل مواجه خواهد کرد.

نوع ریز نمک شکری باعث چسبیدن نمک پودری شکل به دستگاه می شود. بهترین انتخاب برای استفاده از نمک شکری برای چنین موردی این نمک نوع درشت آن است. نمک شکری یا نمک گرانولی نمک هایی با دانه های ۱٫۲ تا ۲٫۵ میلی متری محسوب می شوند.

این نوع نمک ها را می توان با نام های نمک کریستالی و نمک زبر نیز در بازار پیدا کرد. این نوع از نمک ها از نظر طبقات در سرند دوم قرار دارند.

مزیت استفاده از نمک شکری در مناطق مرطوب

نمک شکری برای استفاده در مناطق مرطوب کشور گزینه بسیار مناسبی به حساب می آید. می توان به جای استفاده از نمک های ریز و پودری شکل از نمک شکری که دانه بندی درشت تری نیز دارد استفاده کرد. زیرا در صورت استفاده از نمک پودری در مناطق مرطوب کشور ممکن است مشکل کلوخه شدن نمک پیش بیاید.

قیمت نمک شکری در بهترین کارخانه تولید نمک در ایران

عوامل و فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت نمک شکری تاثیرگذار هستند. کیفیت و نوع دانه های نمک و همچنین اندازه نمک ها با توجه به نیاز کارخانه ها که نمک شکری را در انواع ریز، درشت و متوسط خریداری می کنند، قیمت های متفاوتی روی محصول می گذارند.

مطلب پیشنهادی: کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف

قیمت نمک شکری در بهترین کارخانه تولید نمک در ایران

تولید نمک در ایران

گل نمک بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران. نمک از جمله مهم ترین مواد روی زمین است و بدون آن زندگی امکانپذیر نیست. نمک در سالیان دور بسیار گرانقیمت بود، ولی امروزه چندان ارزشی ندارد و سهم بیشتر آن صرف مصارف نمک صنعتی می‌ شود.  اولین شواهد استخراج نمک از رومانی به دست آمده است. گل نمک بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران

هم چنین شواهدی از کارهای نمکی در همان زمان در کشور چین وجود دارد. امروزه منبع عمده‌ نمک، آب دریاها است. در واقع آب دریا یک منبع نامحدود نمک به شمار می رود. دو روش اصلی برای استخراج نمک وجود دارد، یکی از آب دریا و دیگری از اعماق زمین.

راه‌های اصلی به دست آوردن نمک به شرح زیر هستند. 

استخراج محلول

در روش استخراج محلول روی منابع نمک چاه کنده شده و آب تازه به آنها تزریق خواهد شد که نمک را در خود به طور کامل حل کند. سپس نمک محلول را خارج می کنند و برای تبخیر به بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران انتقال می یابد. اکثر نمک مصرفی ما از این طریق به تولید می شود.

تبخیر خورشیدی

روش تبخیر خورشیدی ساده ‌تر و سنتی ‌تر برای استخراج نمک به حساب می آید. کافی است که وظیفه تبخیر را به عهده خورشید و باد بگذارید و از طرز تهیه نمک آبی باقی مانده نهایت استفاده را کنید. اما این روش سالی یکبار که نمک به غلظت خاصی می رسد و در آب و هواهای مخصوص به کار می رود.

استخراج عمیق محوری

نمک را می توان مانند هر ماده‌ معدنی دیگری از معدن استخراج ‌کنند. معادن نمک در زیر لایه‌ های قدیمی کف دریا وجود دارند و می ‌توان آن را استخراج و به راحتی پردازش کرد. در برخی از نواحی نیز به قدری در کف دریا و دریاچه نمک وجود دارد که می‌ توان آن را به صورت دستی استخراج کنیم.

گل نمک بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران

به مطالعه ادامه دهید: کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

تماس