بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران

گل نمک 28 آبان 1401 مقالات , 1,792

در این مقاله در مورد بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران اطلاعاتی را برای شما جمع آوری کرده ایم، با ما همراه باشید. سنگ نمک که امروزه آن را با نام هالیت نیز شناخته می‌شود یک کانی در طبیعت است که از سدیم کلرید که نشانه شیمیایی آن NACL است تشکیل شده است. نمک‌ها از بخش‌های مختلف یک کشور اعم از دریاها، دریاچه‌هایی که با آب شور به وجود آمده‌اند.

که به آن نمک دریا گفته می‌شود استخراج می‌شود و یا در معدن‌ها و کوه‌ها به صورت سنگ نمک به دست می‌آید که بعد از آسیاب شدن انواع نمک اعم از نمک صنعتی، نمک خوراکی و.. تولید می‌شود.

مصرف نمک در کشور عزیزمان ایران از ۶.۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح رواج داشته است، این در حالی است که افراد از استخراج و فراوری نمک هیچ اطلاعاتی نداشته‌اند. کشور ایران دارای معادن نمک بی‌شماری از که بیش از ۲.۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و دوران هخامنشیان برمی‌گردند. این تاریخ غنی از نمک به دلیل وجود مخازن و بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران می‌باشد.

وسعت مخازن نمک ایران

معادن گل نمک که در ایران وجود دارند تنها برای چند استان نمی‌باشد و محدودیت ندارند. استان‌هایی اعم از بوشهر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، فارس، کرمان، خراسان، یزد، تهران، خوزستان، هرمزگان، قم، زنجان، قزوین از جمله استان‌هایی هستند.

که دارای معادن نمک بی‌شماری هستند و در این حوزه فعالیت دارند. برخی از اصلی‌ترین عواملی که باعث وسعت مخازن نمک در ایران می‌شود عبارت‌اند از:

 • در اختیار داشتن ساحل و آفتاب
 • چهار فصل بودن
 • تنوع در اقلیم‌های جغرافیایی

استخراج نمک

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های استخراج نمک می‌توان به معدن‌های زیرزمینی و فرایند استخراج در این روش اشاره کرد. این روش در اصل روشی قدیمی و محبوبی است که در تولید نمک در سراسر جهان صورت می‌گیرد.

استخراج نمک

استخراج نمک برای معادن زیر زمینی به این صورت است که ماشین آلاتی که در این صنعت وجود دارند با استفاده از راهروها و حفاری‌هایی که با استفاده از معدنچی‌ها به وجود می‌آید وارد لایه‌های زیر زمینی از زمین می‌شود و با کارکردهای مختلفی که دارند شروع به استخراج نمک می‌کنند.

معادن نمک در سراسر دنیا یکی از ایمن‌ترین معادن به شمار می‌روند. کار در این نوع از معدن‌ها بسیار راحت می‌باشد؛ اما دمای معادن با روی زمین تفاوت دارد. بیشترین دمایی که در معادن سنگ نمک پودری حس شده است ۷۰ درجه فارنهایت می‌باشد.

لازم به ذکر است ممکن است نمک در رگه‌ها نیز ظاهر شوند که به آن ذغال سنگ نیز گفته می‌شود. رگه‌ها یکی از اصلی‌ترین رسوبات و ته نشین‌های نمک در لایه‌های زیرین زمین وجود دارند. علاوه بر این موضوع ممکن است نمک را در گنبدها نیز استخراج کنند.

معادن سنگ نمک ایران

در کشور ایران به خصوص در ناحیه‌های کویری آن معادن سنگ نمک بسیاری وجود دارد که از معادن نمک‌های مختلف اعم از نمک صنعتی، نمک دریا، نمک خوراکی و… تولید می‌شود که هر یک از آن‌ها دارای خاصیت‌های مختلف و کاربردهای مختلفی هستند. در ایران بیش از ۵۰ درصد از نمک مورد نیاز در صنایع مختلف از استان سمنان تأمین می‌شود.

دلیل این امر نیز وجود معادن وسیع در گرمسار می‌باشد. علاوه بر این استان، استان‌های دیگری نیز وجود دارد که دارای معادن سنگ نمک جاده هستند؛ اما میزان تولید و ویژگی‌هایی که نمک که در معدن نمک گرمسار وجود دارند کیفیت بالاتری دارند. معادن سنگ نمک در ایران در استان‌های زیر واقع شده است:

 • سمنان
 • آذربایجان شرقی
 • بوشهر
 • فارس
 • تهران
 • آذربایجان غربی
 • خراسان
 • خوزستان
 • قزوین
 • قم
 • کرمان
 • زنجان
 • هرمزگان
 • یزد

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک با نمک

رتبه استان سمنان در شاخص تعداد و استخراج

استان سمنان دارای بیش از سه و نیم میلیارد تن ذخیره زمین شناسایی است ه بیش از پنج هزار و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره در معادن این استان واقع شده است. همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره شد این استان امروزه به عنوان بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران شناخته می‌شود.

سمنان رتبه پنجم از نظر تعداد معادن و رتبه ششم از نظر استخراج در کشور را به دست آورده است. با توجه به آمارهایی که امروزه به دست ما رسیده است این استان دارای ۹۵ درصد زئوليت، ۹۵ درصد سلستين، ۲۰ درصد كروميت، ۱۵ درصد زغال سنگ، بخش عمده گچ و.. ایران را تأمین کرده است.

رتبه اول برای استخراج و تولید گچ، نمک صدفی ، سلستین و زئولیت به این استان داده شده است. علاوه بر این موضوع سمنان رتبه دوم را در خصوص تولید سولفات سدیم و رتبه سوم برای تولید ذغال سنگ را به خود اختصاص داده است.

معادن نمک ایران در استان سمنان

طبق آخرین آمارهایی که تا به امروز به دست ما رسیده است بیش از ۵۰ معدن سنگ نمک در استان سمنان فعالیت دارند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین و بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران در این استان در شهر گرمسار آن واقع شده است. لازم به ذکر است سمنان به دلیل دارا بودن معادن سنگی و کوه‌های نمکی بی نظیری که دارند به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است.

بزرگترین معدن نمک ایران در استان سمنان واقع شده است. البته تنها این استان نیست که معادن و کوه‌های نمکی بی‌شماری دارد در شهرهایی اعم از خوی، استان لرستان، یزد و قشم معادن سنگی بسیار زیادی واقع شده است که با استفاده از این معادن انواع نمک‌ها اعم از نمک خوراکی، نمک صنعتی برای صنایع مختلف تولید می‌شود.

معادن نمک ایران در استان سمنان

گرمسار، شهری با میزبانی بهترین معدن نمک ایران

ممکن است هنگامی که صحبت از معادن سنگ باشد در ذهن شما نمک خوراکی که بر روی تمامی میزها وجود داشته باشد آید و یا ناخودآگاه ذهن شما به کارخانه‌های دانه بندی نمک برود. اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نمک خیز ترین کشور های جهان

در شهرستان گرمسار که آن را امروزه به عنوان بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران می‌شناسند نمک‌هایی که استخراج می‌شوند علاوه بر کاربرد خوراکی به عنوان نمک صنعتی نیز کاربرد دارند. معادن این شهرستان علاوه بر استخراج نمک امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری نیز تبدیل شده است.

مخازن نمک جنوب ایران

از دیگر منطقه‌هایی که امروزه استخراج نمک در آن روزبه‌روز در حال افزایش است جنوب ایران می‌باشد. این منطقه دارای بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران و معادن نمک بی‌شمار است که سال‌ها در این حوزه فعالیت دارند. همان طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین کاربردهای نمک صنعتی در حوزه پتروشیمی می‌باشد.

در نتیجه در بندر ماهشهر برای آن که بتوانند راحت‌تر از معادن نمک استفاده کنند حوضچه‌های بسیار عظیمی را ایجاد کرده‌اند. این محل‌ها هزاران تن نمک را در خود جمع آوری کرده‌اند که تولید روزبه‌روز در حال افزایش و گسترش در این بندر می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید که از سنگ نمک علاوه بر ایجاد نمک خوراکی در صنایع دیگر نیز بهره گرفته می‌شود.

به عنوان مثال نمک صنعتی برای دباغی پوست، اسید سازی، تهیه خوراک دام و طیور، تولید مواد بهداشتی و شوینده‌ها، تولید شیشه، پلاستیک، پلی استر، محصولات رزین و.. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به مطالعه ادامه دهید: شرایط تشکیل سنگ نمک

تماس