بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا

گل نمک 16 آبان 1401 مقالات , 896

بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا: سطح کره زمین را آب‌ها و خشکی‌های زیادی تشکیل داده است. ۷۱ درصد زمین تشکیل شده از اقیانوس ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها می‌باشد که همین آب‌های موجود در این موارد را به دو دسته آب‌های شور و آب‌های شیرین تقسیم‌بندی می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با بزرگ‌ترین دریاچه‌ها نمک آشنا کنیم و در زمینه نمک خوراکی و نمک صنعتی اطلاعات مختصر و مفیدی به شما ارائه کنیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما در گروه کارخانه جات  گل نمک باشید تا با این دریاچه‌ها بیشتر آشنا شوید.

دریاچه نمک ارومیه

به عنوان یک ایرانی حتماً اسم دریاچه نمک ارومیه به گوشتان رسیده است. جالب است بدانید که این دریاچه ششمین دریاچه آب شور در دنیا و همچنین بزرگ‌ترین دریاچه خاورمیانه می‌باشد که موقعیت مکانی‌ام در شمال غربی ایران واقع گردیده است.

این دریاچه ۱۰۲ جزیره دارد و در سال‌های به دلایلی همچون خشکسالی و برداشت‌های غیر مجاز و غیر قانونی از آب رودخانه‌های کناری تا ۹۰ درصد میزان آب آن ماه یافته است. همچنین در فصل‌های گرم سال تبخیر آب این دریاچه به قدری افزایش می‌یابد که سبب می‌شود به قدری غلظت انواع نمک صنعتی و نمک خوراکی و املاح موجود در آن افزایش یابد و آب به قدری شور گردد.

که هیچ گونه ماهی قادر نباشد در آن زنده باقی بماند. اما برخی از گونه‌های موجودات زنده همچون سخت پوستانی همانند آرتمیا قادر هستند در این محل به خوبی زندگی کنند و از لحاظ مواد غذایی منبع بسیار غنی برای پرندگان این منطقه نیز به شمار می‌آید.

دریاچه نمک ارومیه

دریاچه نمک چینگهای

یکی دیگر از معروف ترین و بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا، دریاچه نمک صدفی چینگهای می‌باشد که مختصات جغرافیایی آن در ناحیه شمال شرقی فلات تبت در کشور چین واقع گردیده است. این دریاچه در واقع بزرگ‌ترین دریاچه کوهستانی در آسیای مرکزی به حساب می‌آید.

شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که دریاچه کوهستانی به چه معنا می‌باشد. در پاسخ باید بگوییم که این دریاچه در واقع در فرو رفتگی کوه چیلیان که دارای ارتفاع ۳.۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد وجود دارد.

این دریاچه یک محیط پر رفت و آمد برای گردش گران به حساب می‌آید. یکی از موارد جالب در این دریاچه این است که به دلیل ارتفاع زیادی که دارد هیچ گونه آب ورودی و خروجی به این دریاچه دیده نمی‌شود. در تابستان دمای این دریاچه به ۱۵ درجه سانتی گراد می‌رسد.

با این حال همچنان گردشگران زیادی هستند که از سراسر جهان به قصد بازدید از این دریاچه به کشور چین سفر می‌کنند. این منطقه آب‌هایی با رنگ لاجوردی دارد که به همین دلیل است که به این دریاچه کوکونور نیز گفته می‌شود که به معنای دریای آبی رنگ می‌باشد.

دریاچه ایر

از دیگر بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا می‌توان به دریاچه ایر اشاره نمود. جالب است بدانید که این دریاچه که در لیست هجدهمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا قرار دارد، در یکی از صحرا‌های کشور استرالیا قرار گرفته است.

منبع تامین آب این دریاچه بارش‌های فصلی می‌باشد، بنابراین در آن فصل‌هایی از سال که باران زیاد می‌بارد. دریاچه از آب پر می‌شود و در آن دسته از فصول سال که آب و هوای گرم و خشک دارد، یعنی ۶ ماه تابستان و بهار از آب خشک می‌شود.

در زمان گرما شدت تبخیر این دریاچه افزایش می‌یابد و در نتیجه شاهد افزایش نمک‌های مختلف از جمله نمک خوراکی و نمک صنعتی و در نتیجه غلظت شوری آن خواهیم بود. این افزایش غلظت به حدی می‌رسد که تمامی ماهی‌ها و جانوران موجود در آن از بین خواهند رفت.

یکی از مزایای آب این دریاچه‌ها برای بیماران پوستی و تسکین درد‌های مزمن می‌باشد که توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد و افراد نتایج مثبت نیز کسب کرده اند.

بیشتر بخوانید: بزرگ ترین معادن سنگ نمک در ایران

دریاچه وان ترکیه

دومین دریاچه که از بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا با آب شور و موجود در خاورمیانه می باشد دریاچه وان است. که این دریاچه در کشور ترکیه واقع گردیده است و در نزدیکی ایران قرار دارد. وسعت این دریاچه بزرگ می‌باشد که ۳.۷۵۵ کیلومتر را در بر می‌گیرد. این دریاچه همچنین تعداد سه جزیره در خود جای داده است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیا به دیدن این دریاچه و جزایر می‌آیند.

آب شور این دریاچه دارای املاح مناسبی می‌باشد که افراد از آن برای آب تنی و همچنین درمان پوست‌های آسیب دیده و حتی سایر انواع بیماری‌ها از آن استفاده می‌کنند. همچنین کوه‌ها و سواحل زیبایی در این نقطه وجود دارد که سبب تمایل بیشتر گردشگران برای بازدید و تفریح و گردش در این دریاچه شود.

پی اچ این دریاچه قلیایی بوده و این ویژگی سبب شده تنها برخی از ماهی‌های نادر قادر به زندگی در این دریاچه باشند. همچنین این املاح زیاد و پی اچ قلیایی سبب شده تا برای کشاورزی گزینه مناسبی نباشد.

بیشتر بخوانید: بزرگترین معدن نمک ایران

دریاچه عسل جیبوتی

یکی دیگر از بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا دریاچه جیبوتی می‌باشد که لقب دومین دریاچه آب شور جهان را مختص به خود کرده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این دریاچه در آفریقا و منطقه اتیوپی واقع گردیده است.

دریاچه عسل جیبوتی

این دریاچه منبع بسیار غنی از نمک خوراکی و نمک صنعتی در جهان می‌باشد که در سال ۲۰۰۰ طبق قوانین برنامه ملی محیط زیست جز مناطق محافظت شده قرار گرفت، اما نمک‌های برداشت شده از این دریاچه را گاها به صورت قاچاق برداشت می‌نمایند. درباره معدن نمک سمنان بیشتر بدانید.

بزرگ ترین دریاچه های نمک در دنیا و میزان ذخایر نمک

نمک صنعتی و نمک خوراکی به صورت جامد در معدن‌ها و ذخایر زیر زمینی و حتی به صورت محلول در آب دریا‌ها و دریاچه‌های نمک دیده می‌شوند. در کشور خودمان نیز معادن نمک به شکل‌های مختلفی از جمله کوه‌های نمکی و دریاچه‌های نمکی دیده می‌شود.

گاها رگه‌های ضخیم نمک در این معادن به چندین کیلومتر خواهد رسید. نمک صنعتی و نمک خوراکی به دست آمده از این معادن و ذخایر فرآوری و در دسترس افراد قرار خواهد گرفت.

نمک صنعتی و نمک خوراکی از زیر واحد‌های سدیم و کلر تشکیل می‌شود. نمک‌ها در آب محلول هستند و از این رو به مقدار فراوان در دریاچه‌های نمک یافت می‌شوند. این مواد جز مهم‌ترین املاح مورد نیاز افراد در روزمره به حساب می‌آیند.

نمک‌های خوراکی به طور معمول به حالت معدنی در ته‌نشین‌ها و رسوب‌ها و همچنین چین خوردگی‌ها دیده می‌شود که آن‌ها را در حالت سنگ نمک استخراج می‌کنند. همچنین از دیگر راه‌های برداشت و استفاده از این محصول، برداشتن آن از آب دریا‌ها و دریاچه‌های نمک می‌باشد.

به مطالعه ادامه دهید: ویژگی های معدن سنگ نمک

تماس