بزرگترین معدن نمک ایران

گل نمک 23 آبان 1401 مقالات , 315

در این مقاله درباره بزرگترین معدن نمک ایران صحبت کرده ایم با ما همراه باشید. نمک صنعتی همانطور که می‌دانید درکشور ایران از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و کشور ما ایران از نظر داشتن شرایط آب و هوایی متنوع یکی از بهترین کشورهاست.

شهرهایی که در قسمت مرکزی ایران قرار دارند عموما هوای خشک دارند که با توجه به آب و هوای آنها می‌توانید بهترین معادن نمک ایران را در این شهرها جستجو کنید. از بخش مرکزی تا جنوب فلات ایران، سمنان، قم و فارس را می‌توان از شهرهای دارای معادن نمک نام برد.

در این بین استان سمنان به دلیل شرایط اقلیمی و از طرفی ساختار زمین شناسی به قطب نمک ایران و بزرگترین معدن نمک ایران تبدیل شده است و بهترین معدن نمک ایران را می‌توان در این استان به ویژه شهرستان گرمسار یافت.

به همین دلیل در ادامه این مطلب از سایت گل نمک قصد داریم به بررسی معادنی که این شهر در اختیار دارد بپردازیم و اطلاعاتی را در مورد معدن نمک گرمسار که شاید تا به حال نمی‌دانستید در اختیار شما قرار دهیم.

گرمسار، بزرگترین معدن نمک ایران

وقتی صحبت از استخراج سنگ نمک صنعتی می‌شود، ناخودآگاه شاید کارخانه‌های سنگ نمک و دانه بندی نمک تنها چیزهایی باشند که به ذهن می‌رسند. اما شاید جالب باشد بدانید که در شهرستان گرمسار که می‌توان آن را قطب تولید سنگ معدن ایران به شمار آورد، علاوه بر کاربری صنعتی و تجاری، معادن این استان به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است.

هر ساله بازدیدکنندگان زیادی از شهرهای دور ایران و حتی کشورهای با بیش از هزاران کیلومتر مسافت به منظور گردشگری و درمان از معادن نمک گرمسار بازدید می‌کنند. در ادامه به بررسی بیشتر پتانسیل معادن نمک سمنان در این مناطق می‌پردازیم.

گرمسار، بزرگترین معدن نمک ایران

استفاده از معدن نمک گرمسار برای صنایع حفاری نفت

بر اساس بررسی‌های انجام شده، از میان تعداد معادن ایران، استان سمنان به تنهایی ۵۰ درصد در این زمینه سهم دارد و در حال حاضر بیش از ۳۳ معدن فعال در این استان در حال بهره برداری است. بیشتر معادن نمک ایران در شهرستان گرمسار واقع شده است که در برخی از آنها روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن نمک استخراج و برای تصفیه و دانه بندی به کارخانه‌ها ارسال می‌شود.

به دلیل کیفیت بالای معادن نمک این استان، در حالت طبیعی، سنگ نمک استخراج شده از معادن دارای خلوص تقریباً ۹۸ درصدی است، از این رو هم در صنعت و هم در صنایع غذایی کاربرد فراوانی دارد.

نمک صنعتی گرمسار بیشتر در صنعت حفاری شرکت نفت استفاده می‌شود که برای استحکام بخشی به دیواره‌های میادین نفتی استفاده می‌شود. قبلا در مقاله استفاده از نمک حفاری این موضوع را به طور کامل بررسی کردیم.

معرفی نمک‌های صنعتی و بزرگترین معدن نمک ایران

نمک‌های صنعتی در درجه‌های مختلف تولید و مصرف می‌شوند. از مهمترین انواع آنها می‌توان به نمک قند، نمک ماهیگیری، نمک نخود، نمک صدف، نمک چودی و نمک جاده اشاره کرد. در کنار نام هر نوع نمک صنعتی، عیار آن درج شده است.

نمک صدف ۱۲۰ و ۱۳۰

نمک‌ها یکی از کوچک‌ترین انواع نمک‌های صنعتی هستند. این نوع نمک تقریباً به اندازه نمک‌های پودری بر اساس دانه بندی است. دلیل این نام گذاری شفافیت و درخشندگی این نمک هاست، بر اساس اندازه، آنها نیز شبیه به نمک در تصفیه است.

شکر نمک صنعتی ۱۱۰

این نوع نمک به نمک حفاری نیز معروف است. این نوع نمک که شبیه دانه‌های شکر است و یکی از پرمصرف‌ترین انواع نمک‌های صنعتی می‌باشد. از مهم‌ترین مصارف نمک‌های قند صنعتی می‌توان به لجن زنی، فرآیند نمک زدن گوشت به ویژه گوشت خوک و استفاده از آن در پنیر لیقوان اشاره کرد.

نمک‌های صنعتی مشبک‌سازی ۱۰۰ و ۹۰

نمک‌ صدفی صنعتی با دانه یا مش بین ۹۰ تا ۱۰۰ دیده می‌شوند. ۱۰۰ نمونه تقریباً دو برابر دانه‌های شکر هستند، دانه‌های مشبک به اندازه یک نخود هستند و اندازه دانه تقریباً مشابه و یکسان است.

معرفی نمک‌های صنعتی ماهیگیری

این مدل از سنگ‌ها ابعاد نسبتا بزرگی دارند که با قرار گرفتن در دستگاه‌های سنگ شکن شکسته می‌شوند و در نهایت به اندازه سنگ‌های خرد شده در حدود ۵ تا ۱۰ میلی متر می‌رسند. اندازه این نمک کمی بزرگتر از دانه نخود و کوچکتر از گردو است. کاربرد نمک‌های ماهیگیری صنعتی که از نام آنها پیداست در حوزه شیلات می‌باشد. مطلب مهم درباره تاثیر نمک در فشار خون را مطالعه کنید.

نمک‌های ماهیگیری برای ضد عفونی کردن، سخت شدن آب، احیای رزین‌های غیرفعال استفاده می‌شود. از دیگر مصارف این نمک می‌توان به صافی دقیق و جزئی، استفاده در صنایع دباغی و چرم‌سازی اشاره کرد.

نمک صنعتی پودر یا نرم

آخرین دسته نمک‌های صنعتی شامل سنگ‌های نرمی است که از نظر دانه بندی مشابه نمونه‌های خوراکی هستند. کاربرد نمک‌های نرم صنعتی در زمینه تولید اسید و غلات و نهاده‌ها در طیور به ویژه مرغ می‌باشد. این نوع نمک به دلیل داشتن دانه‌های ریز رطوبت را به سرعت جذب می‌کند و به صورت توده در می‌آید.

تونل نمک گرمسار بزرگترین معدن نمک ایران و جاذبه‌های گردشگری آن

شهرستان گرمسار بیش از صدها معدن نمک دارد که در میان این معادن، تونل نمک گرمسار که یکی از بزرگترین معادن نمک این شهرستان است و سهم عمده‌ای در تامین نمک این شهرستان دارد، تبدیل به یک معدن نمک شده است. همچنین بیش از ۴۰ معدن دیگر مانند این تونل نمک در گرمسار وجود دارد که سالانه میزبان بازدیدکنندگان زیادی از سراسر جهان است.

بیشتر بخوانید: شرایط تشکیل سنگ نمک

تونل نمک گرمسار و جاذبه های گردشگری آن

در طول سال‌های بهره برداری از این تونل‌ها غارهایی با قطر زیاد در این معادن تشکیل شده است. قابل ذکر است که با پیشروی بیشتر در این غارها، ساختار و نورپردازی پرنورتری را می‌بینید که لامپ‌های نمکی نیز از سقف آویزان شده و زیبایی آن را دو چندان می‌کند.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب کودک با نمک

همچنین در برخی از معادن سنگ صنعتی  نیز از نورپردازی استفاده می‌شود تا جلوه زیبایی به آن ببخشد، قابل ذکر است که از این دست معادن نمک در گرمسار زیاد است که بازدید از آن‌ها را تنها با سفر به گرمسار توصیه می‌کنیم.در این میان علاوه بر معادن نمک، جاذبه‌های گردشگری دیگری از جمله آبشار نمک گرمسار نیز در این شهر وجود دارد.

خواص درمانی غارهای نمکی و بزرگترین معدن نمک ایران

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند آلمان، خانه‌ها و غارهای مصنوعی از نمک ساخته شده است که شامل اتاقک‌های متعددی است. گردشگران می‌توانند این اتاق‌ها را اجاره کرده و چند ساعتی از آن بازدید کنند و از خواص نمک درمانی که در درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر است بهره‌مند شوند.

نمک صنعتی یکی از بهترین روش‌ها در انرژی درمانی است که اخیراً تعدادی از این معادن در شهرستان گرمسار به این منظور مورد بهره برداری قرار گرفته است. اما مدتی طول می‌کشد تا فرهنگ در آنجا مستقر شود و مردم به تأثیر نمک درمانی پی ببرند.

به مطالعه ادامه دهید: همه چیز درباره گنبد های نمکی

تماس