بررسی نمک حفاری در صنعت نفت

گل نمک 27 فروردین 1401 مقالات , 61

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت: در صنایع مهم حفاری مخصوصا حفاری نفت برخورداری از دیواره مستحکم به این دلیل که عمق چاه بسیار زیاد است اهمیت زیادی دارد که به همین دلیل ضروری است از نمک حفاری برای استحکام دیواره و همچنین افزایش امنیت دکل حفاری استفاده کرد. گروه کارخانجات گل نمک برترین صادر کننده نمک در ایران.

انواع نمک حفاری

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت: نمک حفاری مورد استفاده برای صنعت نفت از انواع مختلفی از نمک صنعتی که شامل شکری، صدفی و سنگ نمک است به کار می رود. همانطور که می‌ دانید، میادین و چاه‌ های نفت در شرایط و موقعیت های گوناگونی قرار دارند.

برخی از آنها در شرایطی هستند که ساختار خاک آن منطقه شن و ماسه بیشتری دراد و با وجود برخورداری از ساختار سستی دارند که لازم است از یک ماده برای استحکام آن استفاده کرد. در حالی که میادینی که خاک رس بیشتری دارند، استحکام آنها کمی بالاتر است.

عدم استحکام کافی در حین حفاری این احتمالل وجود دارد که موجب فروریختگی دیواره ‌ها شود و به تجهیزات و حتی افرادی که در آنجا هستند آسیب جدی برساند. از همین رو استفاده از نمک حفاری یکی از بهترین گزینه‌ ها برای افزایش استحکام دیواره چاه به حساب می آید که به اشکال مختلفی از آن استفاده می ‌کنند.

انواع نمک حفاری

کاربرد نمک حفاری در صنعت نفت

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت: در صنایع مختلف از جمله نفت از نمک حفاری برای افزایش تراکم گل و لای استفاده می کنند. این کار باعث می ‌شود که دکل حفاری در محیط ایمن تری قرار گیرد و به دلیل اینکه دیواره ‌ها تراکم بیشتری را به کمک نمک حفاری به دست می آورند، از استحکام بیشتری برخوردار هستند.

البته که کاربرد نمک تنها برای حفاری در سطح زمین نیست. بلکه در برخی مواقع در حفاری دریایی نیز از نمک برای همین منظور به کار می برند. در حفاری دورانی نفت و گاز، برای افزایش چگالی گل حفاری، مواد مختلفی از جمله نمک حفاری کاربرد فراوانی دارند.

حفاری به وسیله گل های پایه آبی یا آب انجام می گیرد و هر چه به عمق می روند فاز جامد بیشتری به گل می افزایند یا پایه گل تغییر پیدا می کند. حفاری چاه های نفت و گاز از تخصصی ترین  و ضروری ترین عملیات در صنعت نفت به حساب می آید.

گل حفاری نقش مهمی در صنعت حفاری ایفا می کند. گل حفاری از لوله های حفاری عبور می دهند و از شکاف های درون مته حفاری خارج می کنند و خرده سنگ های کنده شده از اطراف مته را با خود به سطح می آورد.

انواع نمک حفاری در ایران

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت:یکی از کاربردی ترین مواد معدنی نمک معدنی یا حفاری است. نمک حفاری کاربرد زیادی دارد. این نمک باعث امنیت بیشتر و عملکرد مناسب در دکل حفاری خواهد شد. زیرا برای تسهیل در کار حفاری به میزان قابل توجهی به نمک حفاری نیاز داریم.

زیرا نمک مخصوص حفاری به علت برخورداری از املاح خاصی به افزایش سرعت در کار کمک می کند. نمک های حفاری به اشکال مختلف هستند. یکی از این محصولات نمونه نمک و دانه بندی صنعتی است که برای بدست آوردن آن از پیشرفته ترین دستگاه ها استفاده می کنند.

انواع نمک حفاری و بررسی نمک حفاری در صنعت نفت را در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد.

  • سنگ نمک
  • نمک صدفی
  • نمک شکری
  • نمک صنعتی

نمک شکری

این نوع نمک‌ ها در یک ترکیب گل به وجود می آیند که با نام گل حفاری نیز آن را می شناسند که می ‌تواند یک محلول اشباع یا فوق اشباع تولید کند. در این گل اشباع دانه ‌های نمک به صورت حل نشده وجود دارند که با ترکیب آب دریا، آب شور یا آب سیر ترکیب خواهند شد.

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت: بهترین نوع نمک برای صنایع حفاری کاربرد نمک شکری در صنایع مختلف است که در مش و اندازه بزرگ ‌تری وجود دارد. در محلول‌ هایی که در صنایع حفاری کاربرد دارند، ۷ کمتر از ۳ درصد از این محصول ‌های روغنی را نمک حفاری تشکیل می‌ دهد. در حفاری ‌های آبی این مقدار ۱۱ برابر، یعنی حدودا ۳۳ درصد است.

نمک حفاری

نحوه استخراج نمک حفاری

بررسی نمک حفاری در صنعت نفت: نمک را به روش های مختلفی استخراج می کنند که در ادامه انواع روش های استخراج را ذکر خواهیم کرد.

  • استخراج محلول: در این روش، محلول روی منابع نمک چاه کنده شده و آب تازه به آنها تزریق می شود که نمک را در خود حل می کند. سپس نمک محلول به بیرون می کشند و برای تبخیر به کارخانه ‌های مخصوص انتقال می دهند.
  • تبخیر خورشیدی:  این روش یکی از ساده ترین روش های استخراج نمک است. کافیست که وظیفه تبخیر را به عهده‌ خورشید و باد بگذارید و از نمک باقی مانده استفاده کنید. اما از این روش سالی یکبار که نمک به غلظت خاصی می رسد و در آب و هواهای مخصوص به کار می رود.
  • استخراج عمیق محوری: در این روش سنتی، نمک را مانند هر ماده‌ معدنی دیگر از معدن استخراج می ‌کنند. معدن ‌های نمک در زیر لایه ‌های قدیمی کف دریا موجود هستند و می ‌توان آن را استخراج کرد.
  • روش دستی:در برخی نواحی به قدری در کف دریا یا دریاچه نمک موجود هستند که می ‌توان آن را به صورت دستی استخراج کرد.

به مطالعه ادامه دهید: کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف

تماس