برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است

گل نمک 16 مهر 1401 مقالات , 1,120

در این مقاله درباره برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید. نمک‌ها دارای تنوع بسیار بالایی هستند که ممکن است افراد کمی از آن‌ها اطلاع داشته باشند و تا به امروز فقط با دو یا سه نوع از این نمک‌ها آشنایی داشته باشند.

ما در مجموعه گل نمک تلاش کرده ایم تا شما را با انواع نمک‌ها آشنا کنیم و بهترین نمک خوراکی را نیز برای شما معرفی کنیم تا اطلاعات بهتری در این حوزه در دست داشته باشید.

گروه کارخانه جات گل نمک

برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است و انواع آنها

نمک خوراکی دارای انواع مختلفی هستند که به شرح زیر هستند:

 • نمک سفید آشپزخانه

یکی از رایج‌ترین نمک‌ها که تمامی افراد آن را می‌شناسند، نمک سفید آشپزخانه و یا همان نمک خوراکی می‌باشد. این نمک‌ها از منابع زیرزمینی استخراج می‌شوند. نمک خوراکی و یا همان نمک سفید آشپزخانه به خوبی آسیاب می‌شوند و تصفیه شده هستند.

در هنگام آماده سازی این نمک‌ها در کارخانه‌ها به این صورت است که ناخالصی‌ها و مواد معدنی موجود در آن‌ها حذف می‌شوند. بیشتر نمک‌های خوراکی دارای ماده مفید ید است، این ماده برای جلوگیری از مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید مناسب واقع شده است.

 • نمک کوشر یا نمک ساده بدون یُد

نمک‌های ساده بدون ید را با نام نمک کوشر نیز معروف هستند، دانه‌های این نمک درشت‌تر از نمک معمولی سفید یددار می‌باشد. درشت بودن دانه‌های این نمک مناسب برای استفاده بر روی مواد غذایی مانند گوشت می‌باشد و طعم مواد گوشتی را دو چندان می‌کند. نمک کوشر بر خلاف درشت بودن دانه‌هایش خیلی زود آب می‌شوند و در غذا حل می‌شوند.

انواع دیگر نمک‌ ها

در ادامه نام برخی نمک هایی را خواهیم گفت ک نامشان به گوشتان نخورده است با ما همراه باشید.

 • نمک دریایی

نمک دریایی همان طور که از نامش مشخص است از تبخیر شدن آب دریا به وجود می‌آیند، نمک دریایی دارای دانه‌های درشت و زبر هستند که در آن مواد معدنی مانند روی، آهن و پتاسیم یافت می‌شود.

این نمک یکی دیگر از نمک خوراکی در صنایع غذایی می‌باشد. طعم و اندازه‌های دانه‌های این نمک با نمک‌های معمولی که در همه جا وجود دارد کاملاً متفاوت است.

 • نمک صورتی هیمالیا

از دیگر نمک‌های موجود می‌توان به نمک صورتی هیمالیا اشاره کرد، این نمک دارای خواص و خالصی بسیار زیادی است. نمک صورتی هیمالیا با دست از معدن‌های نمک در کشور پاکستان استخراج می‌شود.

انواع نمک خوراکی کدام اند

یکی از اصلی‌ترین دلایلی نام گذاری این نمک نیز به دلیل طیف رنگی سفید و صورتی در آن است. این نمک دارای ۸۴ نوع ماده معدنی مختلف در خود می‌باشد که برای بدن انسان ضروری است، در نتیجه نمک صورتی هیمالیا دارای خاصیت درمانی است.

 • نمک دریای سلتیک

از دیگر نمک خوراکی موجود می‌توان به نمک دریایی سلتیک و یا نمک خاکستری یاد کرد که در سواحل دریایی فرانسه استخراج می‌شود. دانه‌های این نمک مانند کریستال هستند و درخشندگی خیره کننده‌ای دارند. نمک خاکستری دارای مواد معدنی بسیاری در ترکیبات خود می‌باشد که از آن در موارد آشپزی، پخت گوشت قرمز و پخت ماهی استفاده می‌شود.

 • نمک فلور دُ سِل

این نمک دارای یک نام فرانسوی است که نام آن به معنای گل نمک می‌باشد. نمک فلور د سل از سواحل بریتانیا استخراج می‌شود. این نمک بر روی آب انباشته شده‌اند و استخراج آن زحمت زیادی لازم دارد.

نمک فلور د سل یکی از گران‌ترین نمک خوراکی در سراسر دنیا به حساب می‌آید به طوری که لقب آن خاویار دنیای نمک‌ها می‌باشد. طیف رنگی این نمک آبی مایل به خاکستری است.

 • نمک سیاه (کالا)

از دیگر نمک خوراکی می‌توان به نمک سیاه و یا کالا اشاره کرد، این نمک در ظرف‌های شیشه‌ای در کنار زغال، انواع گیاهان و مواد دیگر قرار داده می‌شود. هنگامی که این نمک در کنار دیگر مواد قرار داده می‌شود به مدت ۲۴ ساعت در کوره‌های حرارت داده می‌شوند و در نهایت بعد از سرد شدن آن از آن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر نمک بر زندگی بشر

طیف رنگی این نمک بعد از این فرایند به قرمز مایل به سیاه درآورده می‌شود. بوی این نمک مانند بوی تخم مرغ را به خود می‌گیرد. این نمک در غذاهای افرا خام گیاه خواه خواران استفاده می‌شود تا عطر و بوی تخم مرغ کمبود مواد مختلف را در رژیم غذایی آن‌ها جبران کند.

نمک خوراکی

 • نمک سیاه هاوایی

نمک خوراکی دیگر به نام نمک سیاه هاوایی نام دارد. این نمک نیز از آب‌های دریای استخراج می‌شوند که در جزایر هاوایی قرار دارند. علت نام گذاری رنگ سایه به این نمک به دلیل اضافه کردن زغال به آن‌ها می‌باشد. این نمک برای درست کردن غذاهای دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های این نمک نیز به شکل زبر و تردند از نمک‌های معمولی هستند.

 • نمک دودی

برای تهیه نمک دودی در حدود ۲ هفته فرایند تولید آن طول می‌کشد، این نمک بر روی آتشی که با استفاده از چوب درست شده است به آرامی حالتی دودی را به خود می‌گیرد. این نمک خوراکی به دلیل داشتن طعم دودی و خوبی که دارد در پخت انواع گوشت و دیگر مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: بزرگترین صادرکننده نمک به کشور های منطقه

 • نمک اپسوم

یکی از شهرهای انگلستان به نام اپسوم می‌باشد، نمک حمام و یا همان نمک اپسوم برای اولین بار در این شهر کشف شد به همین دلیل نام گذاری این نمک اپسوم می‌باشد.

مزه این نمک بسیار تلخ بوده و از آن به عنوان نمک خوراکی استفاده نمی‌شود. از این نمک در آب وان حمام استفاده می‌شود زیرا دارا مواد معدنی مانند منیزیم و سولفات می‌باشد.

سالم ترین نمک خوراکی

تا به امروز تفکر عمومی برای سالم‌ترین نمک خوراکی به نمک سفید آشپزخانه برمی‌گردد این در حالی است که این تفکر کاملاً اشتباه است. بهتر است بدانید که سالم‌ترین نمک خوراکی باید فاقد مواد افزودنی باشد.

برخی از افراد نمک هیمالیا و برخی دیگر نمک دریایی را به عنوان سالم‌ترین نمک خوراکی یاد می‌کنند. البته تمامی نمک‌ها استفاده بیش از حد باعث بروز ضرر در بدن می‌شود.

بهترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی

طب سنتی بهترین نمک خوراکی برای انتخاب کردن را نمک یددار و یا نمک دریایی نمی‌داند. این روش درمانی نمکی را توصیه می‌کند. که با استفاده از آن بدن افراد فعالیت درست و مناسبی را از خود نشان دهند. بهترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی سنگ نمک شفاف و سفید می‌باشد که استفاده از این نوع نمک در کشور ما به شدت پایین است.

بیشتر بخوانید: بهترین و بد ترین نمک برای مصرف خوراکی

بهترین نمک خوراکی از نظر طب سنتی

بهترین نمک خوراکی ایران

بهترین نوع نمک خوراکی برای مصرف روزانه در ایران سنگ نمک خوراکی می‌باشد که از دل گنبد های نمکی استخراج می‌شوند. این در حالی است که امروزه افراد از نمک‌های یددار و تصفیه شده استفاده می‌کنند. اما در قدیم نمک خوراکی را سنگ نمک می‌دانستند. با استفاده از این نوع نمک از بروز بیماری‌های مختلف برای بدن جلوگیری می‌شده است.

برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است و بهترین آن کدام است

بهترین نوع نمک خوراکی در سراسر دنیا به سه نوع نمک برمی‌گردد که عبارت‌اند از:

 • نمک تصفیه شده یددار
 • نمک دریا
 • سنگ نمک

به مطالعه ادامه دهید: تشخیص نمک صنعتی از نمک خوراکی

تماس