با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید

گل نمک 7 اردیبهشت 1401 مقالات , 150

برای اینکه با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید با ما همراه باشید. نمک آبی یکی محبوب ترین نمک های خوراکی شناخته می شود، این نمک به دلیل فشرده شدن در عمق دریا در بازه زمانی بسیار طولانی دارای رنگ ابی و ترکیب متفاوتی نسبت به نمک های دیگر است، در این متن به توضیحاتی درباره نمک آبی و مهم ترین خواص نمک آبی خواهیم پرداخت.

golnamakco

نمک آبی چیست

نمک آبی در واقع همان نمک طعام و خوراکی است که تمامی جهان از آن به عنوان ادویه در غذاهای خود استفاده می کنند، این نمک دارای مواد معدنی خاصی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم است اما تفاوت نمک آبی با نمک های دیگر ترکیب اصلی این نمک است.

نمک آبی از مس دو سولفات پنج آ تشکیل شده است، این ماده ایجاد کننده رنگ آبی در نمک است  برخی از افراد به این ترکیب کات کبود می گویند، البته قابل ذکر است که رنگ آبی این نمک خطرناک نیست و در واقع به صورت کاملا طبیعی و اورجینال ایجاد شده است.

مهمترین خواص نمک آبی

نمک آبی دارای خواص و معایب بسیار زیادی است و مرز بین خواص معایب اندکی بیش نیست، از فواید نمک آبی می توانیم به وجود مس اشاره کنیم، همانطور که میدانید مس مورد نیاز بدن به سختی تامین می شود و منابع بسیار زیادی برای تامین آن وجود ندارد.

اما نمک خوراکی می تواند بهترین منبع برای تامین آن و مواد معدنی دیگر مانند آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم باشد، در ادامه به بررسی مهم ترین خواص نمک آبی خواهیم پرداخت .

چگونه نمک آبی درست را انتخاب کنیم

در برخی از مواد افراد سودجو نمک های دیگر را رنگ می کنند و با نام نمک آبی در بازار به فروش می رسانند، برای اینکه شما بتوانید نمک مناسب را تشخیص دهید باید در ابتدا به راه های آبی نمک دقت کنید، نمک آبی به صورت کامل ابی نیست بلکه رگه های کاملا طبیعی در سطح خود دارد.

همچنین در صورتی که شما نمک آبی را خورد و آسیاب کنید دیگر ابی نخواهد بود و رنگ خود را از دست میدهد اما اگر شما نمک آبی تقلبی را خورد و آسیاب کنید متوجه میشوید که رنگ آبی است.

چگونه نمک آبی درست را انتخاب کنیم

۱ ــ بازجذب آب

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که از بیماری اسهال و پاتوژنیک آسیب ببینید، این بیماری ها باعث ایجاد کم آب شدن بدن انسان می شود و مواد معدنی بدن شما بسیار پایین خواهد آمد به همین دلیل با ادامه فرآیند کلیه و دستگاه گوارش شم مختل خواهد شد، نمک آبی در این بیماری به عنوان یک معجزه عمل می کند و باعث از بین رفتن و مقابله با خشکی بدن شما خواهد بود.

۲ ــ تسکین دهنده ماهیچه

همانطور که میدانید در افرادی که سن بالایی دارند، ورزشکارها، خانم های باردار به دلیلی از بین رفتن تعادل الکترولیت در بدن ، نمک بدن به صورت کامل از بین میرود و در ادامه گرفتگی عضلات ایجاد می شود، این گرفتگی درواقع غیر ارادی می باشد و تنها راه درمان آن مصرف نمک خوراکی به صورت روزانه است.

البته استفاده از غذاهایی که نمک طبیعی دارند در اولویت قرار دارد، اما اگر شما به نمک طبیعی مانند آب گوجه، نوشیدنی های ورزشی و… دسترسی ندارید، میتوانید هر روز یک لیوان آب به همراه ی قاشق چایخوری نمک مصرف کنید تا گرفتگی پاها به صورت کامل برطرف شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین کارخانه تولید نمک شکری در ایران

۳ ــ استفاده برای بهداشت دندان

آیا میدانستید که مینای دندان های شما از لایه نمک ایجاد شده است و می تواند از دندان های شما در برابر حملات متداول پلاکت و اسید محافظت کند؟ مینای دندان در واقع یک لایه سخت ایجاد شده از هیدروکسی آپاتیت است، تا زمانی که مینای دندان شما در سلامت کامل باشد، شما به هیچ عنوان با پوسیدگی دندان روبرو نخواهید شد اما در صورتی که مینای دندان شما از بین برود مواد معدنی استخوان و دندان شما مورد تهاجم پلاکت و اسید قرار خواهد گرفت.

تنها راه جلوگیری از پوسیدگی مینای دندان استفاده مناسب از آب نمک است، آب نمک می تواند روی لثه و مینای دندان تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند باعث استحکام در ساختار آنها باشد. با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید

استفاده از نمک آبی برای بهداشت دندان

۴ ــ تسکین گلودرد و سینوزیت

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که با غرغره کردن اب نمک در گلو خود میزان عفونت ها یا درد آن را کاهش دهید، کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف یک ضدعفونی کننده به شمار می آید به همین دلیل می توانید برای کاهش احساس خارش گلو، گرفتی بینی، درمان سینوزیت استفاده کنید، برای مثال اگر شما به دلیل گرفتگی بینی نمی توانید تنفس خوبی داشته باشید، با قرقره اب نمک می توانید گرفتگی را به صورت کامل از بین ببرید.

۵ ـ مفید برای دستگاه گوارش

همانطور که می دانید نمک دارای ساختار آنزیم آمیلاز است به همین دلیل می تواند نقش زیادی در فرایند گوارش و جذب داشته باشد، در واقع نمک به شما این امکان را میدهد که مزه های غذا را بهتر بچشید و همچنین با شکستن مولکول های غذا به هضم و گوارش بیشتر غذا نیز کمک می کند.

۶ ــ درمان مشکلات تنفسی

نمک در بیماری های تنفسی می تواند نقش بسیار مفیدی داشته باشد برای مثال در بیماری آسم، برونشیت و تب شما با استفاده از نمک می توانید التهاب دستگاه تنفسی خود را کاهش دهید تا راحت تر نفس بکشید، برای اینکار کافی است که در یک لیوان نمک بریزید و آن را بنوشید تا سینوس های شما پاکسازی شود.

۷ ــ کاهش اگزما و پسوریازیس

اگر شما نگران بیماری اگزما یا پسوریازیس هستید، می توانید در وان حمام خود محلول نمک بریزید و ۱۵ دقیقه در آن دراز بکشید، نمک به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده خود می تواند اگزما را تا ۸۰% با این روش کاهش دهد. آیا می دانید صادرات نمک از کدام شهر ایران است .

تاثیر نمک آبی بر کاهش اگزما و پسوریازیس

۸ ــ درمان زخم انگشت های پا

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که ناخن انگشت پای شما به گوشت فرو رفته باشد و باعث ایجاد ورم، زخم و حساسیت در پا شده باشد، شما می توانید با استفاده از محلول آب در چندین روز متوالی زخم خود را بهبود دهید، البته پس از هر بار استفاده محلول آب و نمک باید پای خود را باند پیچی کنید. با مهمترین خواص نمک آبی آشنا شوید

به مطالعه خود ادامه دهید: بررسی نمک حفاری در صنعت نفت

تماس