استفاده از نمک ضد یخ برای ذخیره سازی انرژی

گل نمک 7 فروردین 1401 مقالات , 44

چگونگی استفاده از نمک ضد یخ برای ذخیره سازی انرژی در صنعت، نمک ضدیخ ظاهرا می تواند انرژی را برای روزها ذخیره کند. در این سیستم از مخازن بزرگ نمک به همراه ضد یخ برای تولید و ذخیره انرژی به کار می رود. سیستم، انرژی را به شکل برق دریافت می کند و آن را به جریان‌ های مجزای هوای سرد و گرم تبدیل خواهد کرد.

هوای داغ باعث گرم شدن نمک می شود و هوای سرد نیز ضدیخ را خنک می‌ کند. چیزی مشابه وضعیتی که در یخچال‌ ها داریم. بعد از انجام فرایند ذخیره سازی فوق، دانش مهندسی هوافضا و موتورهای جت در بازیابی انرژی کمک می کنند.

با فشار دادن یک دکمه، فرایند فوق معکوس می شود و هوای گرم و سرد به سمت یکدیگر هجوم می ‌آورند. این کار، جریان هوای شدیدی را ایجاد کرده که می ‌تواند توربین ‌ها را بچرخاند و برق تولید کند. جالب است بدانید نمک قابلیت نگهداری انرژی را تا چند روز دارد.

به همین دلیل تمام شرکت‌ ها می‌ توانند تولید برق اضافه نیروگاه ‌های بادی و پنل‌ های خورشیدی را در آن ‌ها ذخیره کنند. تنها در ایالت کالیفرنیا آمریکا سال جاری بیش از ۳۰۰ هزار مگاوات برق مازاد (معادل مصرف ده‌ها هزار خانوار) از منابع تجدیدپذیر هدر رفته است. 

در هر صورت، ذخیره سازی انرژی با استفاده از نمک ضد یخ، به مراتب ارزان ‌تر از باتری‌ های لیتیوم است و شاید این پروژه بتواند در آینده شکل واقعی تری را به خود بگیرد. در ادامه با ما برای کسب اطلاعات بیشتر همراه باشید. استفاده از نمک ضد یخ برای ذخیره سازی انرژی

بهترین نمک ضد یخ چه ویژگی دارد

حالا که زمستان فرا رسیده است، کامیون های نمک نیز در جاده هستند. نمک سابقه طولانی در رانندگی در زمستان دارد. زیرا ارزان، استفاده آسان و موثر است. با کاهش نقطه انجماد آب کار می کند. آب معمولی در دمای ۰ درجه سانتی گراد یخ می زند، اما زمانی که نمک در آن وجود دارد، در دمای سردتر مایع می ماند.

به عنوان مثال، محلول آبی که حاوی ۱۰ درصد نمک است تا زمانی که دمای آن به -۶ درجه سانتیگراد برسد، مایع باقی می ماند. قرار دادن نمک در یک جاده یخ زده یخ را به مایع تبدیل می کند، اما چیزی بیش از این وجود دارد.

اگر شرایط یخبندان انتظار می رود، خدمه تعمیر و نگهداری اغلب قبل از رسیدن آب و هوای بد محلول آب نمک را در جاده های خشک می ریزند. با خشک شدن مایع، خطوط سفید باقی مانده نمک را روی آسفالت خواهید دید.

در شرایط آب و هوایی سخت در زمستان، یخ و برف ممکن است جاده ها را بپوشاند. پوشش یخ و برف ایمنی جاده ها را تهدید می کند و می تواند باعث خسارات حیاتی شود. با در نظر گرفتن شرایط جاده ای زمستانی، مشاهده نمک پاشیده شده در جاده ها و پیاده روها در فصل زمستان امری غیرعادی نیست.

ممکن است چندین بار آن را به عنوان اقدامی برای جلوگیری از حوادث ناشی از برف، یخبندان و یخبندان دیده باشید. نمک خوراکی یا کلرید سدیم (NaCI) یک ماده معدنی طبیعی است که برای ذوب یخ استفاده می شود. نمک جاده همچنان مواد معدنی ناخالصی دارد و رنگ آن معمولا خاکستری یا قهوه ای است.

ماشین ها نمک یخ زدایی را استخراج و آنها را خرد می کنند و سپس برای تحویل بسته بندی می کنند. استفاده از نمک ضد یخ برای ذخیره سازی انرژی

بهترین نمک ضد یخ چه ویژگی دارد

فرایند ذخیره سازی انرژی توسط نمک

جدیدترین خروجی آزمایشگاه پیشرفته، راهکاری برای حل مشکل ذخیره سازی انرژی با استفاده از نمک ضد یخ حاصل از منابع تجدیدپذیر است. در این سیستم از مخازن بزرگ نمک به همراه ضد یخ برای تولید و ذخیره سازی انرژی استفاده می‌ کنند.

به طور سنتی یکی از پرکاربردترین روش ها برای یخ زدایی جاده ها استفاده از نمک ضد یخ است. نمک یخ زدایی معمولاً توسط ماشین های برف روب یا کمپرسی در جاده ها پخش می شود. از آنجا که سنگ نمک مقرون به صرفه ترین روش برای ذوب یخ است، معمولاً یک نوع نمک یخ زدایی ترجیح داده می شود.

اما، ماسه و سایر مواد شیمیایی ممکن است به سنگ نمک و همچنین استفاده از انواع مختلف نمک جاده اضافه شود. این سیستم، انرژی را به شکل برق دریافت و آن را تبدیل به جریان‌ های مجزای هوای سرد و گرم می‌ کند. هوای داغ نمک را گرم کرده و هوای سرد نیز ضدیخ را خنک می‌ سازد. بعد از انجام استفاده از نمک صنعتی برای ذخیره سازی انرژی، دانش مهندسی هوافضا و موتورهای جت کمک بزرگی به بازیابی انرژی می‌ کنند.

در هر صورت، ذخیره سازی انرژی با استفاده از نمک، هزینه ارزان ‌تری نسبت به باتری ‌های لیتیوم یونی خواهد داشت.

فرایند ذخیره سازی انرژی توسط نمک

تولید برق از آب نمک

طرفداران انرژی پاک به زودی منبع جدیدی برای افزودن به مجموعه انرژی خورشیدی، بادی و آبی خود خواهند داشت. نیروی اسمزی. یا به طور خاص، انرژی تولید شده توسط یک پدیده طبیعی زمانی رخ می دهد که آب شیرین از طریق یک غشاء با آب دریا در تماس باشد.

مطلب پیشنهادی: کاربرد نمک برای پوست و مو

محققان آزمایشگاه زیست ‌شناسی نانومقیاس EPFL یک سیستم تولید انرژی اسمزی ایجاد کرده ‌اند که بازده ‌هایی را ارائه می ‌دهد که قبلاً انجام نگرفته بود. نوآوری آنها در غشای ضخیم سه اتمی است که برای تفکیک دو سیال به کار می رود.

اگر سیستم با آب دریا و آب شیرین استفاده شود، یون‌ های نمک موجود در آب دریا از طریق غشاء وارد آب شیرین می‌ شوند تا زمانی که غلظت نمک هر دو سیال یکسان باشد. از آنجا که یک یون به سادگی یک اتم با بار الکتریکی است، حرکت یون های نمک را می توان برای تولید برق مهار کرد.

سیستم EPFL از دو محفظه پر از مایع تشکیل شده است که توسط یک غشای نازک ساخته شده از دی سولفید مولیبدن جدا شده اند. غشاء دارای یک سوراخ کوچک یا نانوحفره است که یون های آب دریا از طریق آن به آب شیرین عبور می کنند تا غلظت نمک دو مایع برابر شود. همانطور که یون ها از نانوحفره عبور می کنند، الکترون های آنها به یک الکترود منتقل می شود. همان چیزی که برای تولید جریان الکتریکی به کار می رود.

تولید برق از آب نمک

بهترین کارخانه نمک در ایران

بهترین کارخانه نمک کارخانجات گل نمک است که با برخوردرای از سابقه ای درخشان در زمینه تولید و فروش نمک های ضد یخ توانسته است رضایت و نظر تمام مشتریان را جلب کند. این کارخانجات در تلاش است بهترین و بالاترین کیفیت نمک را به دست مشتریان برساند.

بیشتر مطالعه کنید: غار نمکی و ۴ مزیت اتاق نمک

تماس