از نمک صنعتی چه استفاده هایی میشود

گل نمک 6 مهر 1401 مقالات , 55

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای افراد زیادی پیش آید این است که از نمک صنعتی چه استفاده هایی میشود؟ نمک صنعتی چیست؟ انواع نمک های صنعتی کدام‌اند؟ در ادامه تمامی این سؤالات به صورت کامل پاسخ داده می‌شود.

 نمک‌های صنعتی یکی از انواع نمک‌های موجود در سراسر دنیا هستند که درجه خلوص کمتری نسبت به نمک خوراکی دارند. از دیگر تفاوت‌هایی که می‌توان برای این نمک‌ها بیان کرد این است که نمک صنعتی تصفیه نشده می‌باشد و یددار نیست. این نمک‌ها دارای کاربردهای مختلفی در صنایع معدنی و صنعتی می‌باشند که در ادامه شما را با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

از انواع نمک صنعتی می‌توان به نمک شکری، نمک پودری، نمک صدفی، نمک ضد یخ، نمک حفاری اشاره کرد.  این دسته از نمک‌ها در صنایع مختلف در زمینه تصفیه آب و فاضلاب، مواد بهداشتی و شوینده و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گل نمک

نمک صنعتی چیست

برای آن که بتوان نمک صنعتی را معرفی کرد می‌توان به این صورت گفت که این نمک از لحاظ شیمیایی دارای درجه خلوص پایینی است، علاوه بر این موضوع نمک صنعتی تصفیه نشده است و یدی در آن وجود ندارد. این دسته از نمک‌ها دارای کاربردهای بسیار متنوعی هستند که می‌توان به تصفیه آب و فاضلاب, دباغی پوست, اسید سازی, تولید مواد بهداشتی و شوینده و بسیاری از صنایع دیگر اشاره کرد.

کشور ایران دارای معدن‌های نمک بسیار زیادی است و بیستمین تولید کننده نمک در سراسر جهان شناخته شده است. استان‌هایی مانند قم، سمنان و فارس بزرگ‌ترین تولید کننده‌های نمک صنعتی و معدنی در کشور ایران به حساب می‌آیند.

انواع نمک صنعتی و کاربرد آن‌ها

برخی از اصلی‌ترین انواع نمک صنعتی به شرح زیر هستند که به صورت مختصر کاربرد آن‌ها را نیز برای شما شرح داده‌ایم:

  • نمک شیلاتی

نمک شیلاتی دارای دانه‌هایی به اندازه کوچک‌تر از گردو و بزرگ‌تر از نخود می‌باشد، همین امر باعث شده است که این نمک را به عنوان بزرگ‌ترین نمک صنعتی از نظر اندازه و سایز دانه‌ها دانست. نمک شیلات علاوه بر استفاده صنعت شیلات در صنایع مختلفی مانند دباغی، چرم سازی و پنیرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: چقدر طول می کشد تا نمک تولید شود

از دیگر کاربردهای این نمک می‌توان به گندزدایی، اسیدسازی، سختی گیری آب، صافکاری‌های فوق‌العاده دقیق مربوط به قطعات ریز، احیای رزین‌های غیر فعال شده و نیز به عنوان نمک ضد یخ در ذوب کردن برف و یخ جاده‌ها و… اشاره کرد.

  • نمک شکری

اندازه‌های دانه‌های نمک شکری شباهت زیادی به دانه شکر می‌باشد به همین دلیل این نام بر روی این نمک گذاشته شده است. نمک شکری به نام نمک حفاری نیز شناخته می‌شود زیرا این نمک دارای کاربردهای زیادی در گل حفاری می‌باشد.

انواع نمک صنعتی و کاربرد آن ها

نمک حفاری یکی از پرکاربردترین نمک در صنعت به شمار می‌رود. از دیگر کاربردهای نمک شکری می‌توان به سود کردن انواع گوشت به ویژه گوشت خوک اشاره کرد. علاوه بر این موضوع از این نمک برای یخ زدایی جاده‌ها به عنوان نمک ضد یخ در فصل سرما نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند مورد دیگر از نمک‌های صنعتی

  • نمک صدفی

یکی از دلایل نام گذاری این نمک صنعتی به نمک صدفی می‌توان گفت که این نمک به دلیل درخشندگی و شفافیت زیادی که دارد و در عین حال دارای شباهت زیادی از لحاظ اندازه به نمک تصفیه شده دارد و به همین دلیل به این نام شناخته شده است.

 از کاربردهای نمک صدفی می‌توان به استفاده از آن در صنایع تصفیه سازی، دباغی، لبنیات سازی، آرایشی و بهداشتی اشاره کرد

  • نمک نخودی

در بین انواع نمک‌های صنعتی یک نمکی وجود دارد که اندازه‌های دانه‌های این نمک کوچک‌تر از نخود می‌باشد که به نام نمک نخودی نام گذاری شده است. از کاربرد این نمک می‌توان به استفاده از آن در تهیه برخی محصولات غذایی در مراحل اولیه آن‌ها اشاره کرد، علاوه بر این موضوع نمک نخودی در ساخت نمک ظرف شویی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

  • نمک پودری

از لحاظ اندازه در نمک‌های صنعتی کوچک‌ترین اندازه آن‌ها به نمک پودری برمی‌گردد، همین امر باعث شده است که این نمک به این نام شناخته شود. ساختاری که این نمک دارد باعث شده است که رطوبت هوا به سرعت در آن جذب شود، همین امر باعث شده است که کلوخه شدن در آن به راحتی امکان‌پذیر باشد.

چند مورد دیگر از نمک های صنعتی

از اصلی‌ترین کاربردهای نمک پودری می‌توان به استفاده در صنایع آجیل سازی، کاغذ سازی، اسید و کلر سازی، خوراک طیور و کارخانه‌های تولید مواد اولیه ترکیبی اشاره کرد. علاوه بر این موضوع نمک پودری را به عنوان ضد یخ سازی و ایجاد نمک ضد یخ نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. نام دیگر نمک پودری نمک جاده می‌باشد زیرا مخلوط این نمک با ماشه و شن برای از بین بدن یخ زدایی جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: برای مصرف خوراکی کدام نمک بهتر است

از نمک صنعتی چه استفاده هایی میشود در صنایع مختلف

برخی از اصلی‌ترین کاربردهای نمک صنعتی به شرح زیر است:

  • صنعت نفت

 از کاربردهای نمک صنعتی می‌توان به استفاده آن در صنعت نفت اشاره کرد، این نمک‌ها در این صنعت برای افزایش تراکم گل و خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث می‌شود دکل حفاری ایمن‌تر و کارآمدتر باشد. در حفاری ای ساحلی نمک زیادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما برای تسهیل در حفاری زمین در ساحل‌ها نیز از نمک صنعتی استفاده می‌شود.

  • صنعت پزشکی و داروسازی

از دیگر کاربردهای این نمک‌ها می‌توان به کاربرد آن‌ها در صنعت داروسازی اشاره کرد، در این صنعت برای ساخت کپسول و تولید محلول‌های نمکی استفاده می‌شود. محلول‌های شور و نمکی در این صنعت علاوه بر استفاده به عنوان محلول تماسی کاربردهای دیگری نیز دارند. مصرف نمک صنعتی در صنعت پزشکی و دارویی درصد بالاتری از کاربرد نمک را به خود اختصاص داده است.

مطلب پیشنهادی: مراحل تولید نمک صنعتی در کارخانه

کاربرد نمک صنعتی در صنایع مختلف کدام است

  • صنعت جاده سازی

بیشتر نمک‌های صنعتی جهان برای ریختن در جاده‌ها و ایجاد سطح ایمن برای رانندگی می‌باشد. علاوه ر این موضوع نمک‌های صنعتی برای مصارف دولتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۶۰ الی ۸۰ درصد از نمک صنعتی در جهان برای بهبود ایمنی در حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار گرفته است، اما به صورت معمول برای کاهش نقطه انجماد برف در جاده‌ها استفاده می‌شود. نمک صنعتی در جاده‌ها قبل از آن که هوای مه ایجاد شود پخش می‌شوند. 

  • دیگر صنایع

نمک در حقیقت یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین عنصر در بسیاری از فرایندهای صنعتی می‌باشد. بیش از نیمی از کلیه محصولات شیمیایی در مرحله‌ای از تولیدات خود از نمک به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر خود استفاده می‌کنند. نمک صنعتی در ساخت شیشه، کاغذ، پلاستیک، لاستیک، منسوجات، رنگ‌ها، چرم، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت نمک شکری با سایر نمک ها

تماس