پایین آوردن تب کودک با نمک

گل نمک 7 آذر 1401 مقالات , 4,020

پایین آوردن تب کودک با نمک : می‌دانیم که به صورت طبیعی میانگین بدن تمامی انسان‌ها باید ۳۷ درجه سانتی گراد باشد. هنگامی که دمای بدن به ۳۸ تا ۳۹ درجه برسد به معنای ایجاد تب در بدن خواهد  بود. در صورتی که دمای بدن بالاتر از دمای ۳۹ باشد به معنای تب شدیدتر خواهد بود.

هنگامی که افراد دچار تب می‌شوند باید با استفاده از روش‌های مختلف اعم از استفاده از نمک خوراکی، دستمال خیس بر روی پیشانی، دارو و… تلاش بر پایین آوردن تب کنند. در ادامه با گروه کارخانه جات گل نمک چند راه کار خانگی برای پایین آوردن تب کودک را برای شما شرح خواهیم داد:

تب چیست و پایین آوردن تب کودک با نمک

در حقیقت می‌توان گفت تب یک سلاح بدن در برابر بیماری‌ها، عفونت‌ها و… می‌باشد. دستگاه ایمنی بدن برای محافظت از بدن حرارت بدن را بالا خواهد برد و با ویروس‌هایی که عامل بیماری شده‌اند مبارزه می‌کند. دلیل‌های مختلفی برای ایجاد تب در کودکان وجود دارد.

به عنوان مثال سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت و… به صورت کلی تب عاملی خطرناک نخواهد بود، اما در مواقعی که شرایط غیر عادی برای بدن رخ دهد باید کمی در خصوص ایجاد تب نگران شد. و شما در این صورت باید برای پایین آوردن تب کودک با نمک اقدام کنید. در صورتی که تب شرایط زیر را داشته باشد شما باید به سراغ پزشک بروید:

 • تب بالای ۴۰ درجه
 • باقی ماندن تب برای ۷۲ ساعت
 • همراه بودن تب با تنگی نفس، گرفتگی عضلات و …

علت تب بالا در کودکان و کاهش آن با نمک

ایجاد تب در کودکان غالباً به دلیل ایجاد عفونت‌های مختلف در بدن به وجود می‌آید. شما با شناخت علت تب در کودکان می‌توانید بهتر تب کودک را پایین آورد و از درمان‌های مختلفی در این راه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نمک سیاه چیست

علت تب بالا در کودکان و کاهش آن با نمک

همان طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم تب واکنش طبیعی است که رایج‌ترین دلایل عفونت در کودکان عفونت‌ها می‌باشد. از دیگر دلایلی که باعث ایجاد تب در کودکان می‌شود به شرح زیر هستند:

 • باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری زا
 • سرماخوردگی
 • اسهال و استفراغ
 • عفونت گوش
 • عفونت مثانه
 • برونشیت
 • عفونت مجاری ادرار

تمامی کودکان در طول زندگی خود دچار تب خواهند شد. مسئله اصلی این است که والدین در این هنگام چه واکنشی از خود نشان دهند. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید تمامی تب‌ها در کودکان نگران کننده نخواهند بود.

گاهی این امر با راه حل‌های ساده از بین خواهد رفت و شما می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی تب کودک خود را درمان کنید. به عنوان مثال استفاده از نمک خوراکی برای پایین آوردن تب می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. شما می‌توانید نمک مورد نیاز خود را از گروه کارخانه جات گل نمک خریداری کنید.

روش‌ها و راهکارهای خانگی پایین آوردن تب کودک با نمک

در صورتی که شما به پزشک مراجعه کنید، برای کنترل کردن تب کودکان از داروهایی مانند پاراکید، پانادول و در صورت داشتن تب‌های شدیدتر از شربت بروفن استفاده خواهند کرد. همان طور که در بالاتر نیز اشاره شد همیشه مصرف دارو ضرورت نخواهد داشت.

در صورتی که تب کودکان شما شدید نباشد، علائم هشدار دهنده‌ای نیز شما مشاهده نکرده باشید می‌توانید به سراغ راه‌های خانگی بروید. برخی از این راه‌ها به شرح زیر هستند:

 • استراحت

داشتن فعالیت بدنی زیاد باعث می‌شود که تب افزایش داشته باشد. همین امر نیز باعث شده است که استراحت اولین راه کار باشد تا بتوانید تب را به صورت مؤثر پایین آورید. در صورتی که کودک شما تب خفیفی داشته باشید با استراحت کردن و نوشیدن مایعات زیاد می‌توانید به سرعت تب را کاهش دهید.

داشتن خواب و استراحت کافی به سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند، باعث می‌شود که بدن با عوامل تب یعنی ویروس و باکتری‌ها مبارزه کند.

بیشتر بخوانید: درمان شپش با نمک

 • نوشیدن آب کافی

می‌دانیم که دمای بالای بدن می‌تواند باعث از دست رفتن آب بدن شود و کم آبی را به دنبال داشته باشید. برای کودکان خود مایعات مصرف کنید، این امر به پایین آوردن تب کودکان کمک خواهد کرد.

 • خنک نگه داشتن محیط و بدن

بهتر است دمای اتاقی که کودک در آن در حال استراحت است را کمی کاهش دهید. برای این امر استفاده از دماسنج بهترین کار می‌تواند باشد و یا بر روی کودک یک ملحفه نازک بیندازید. علاوه بر این موضوع تعداد البسه کودک را کم کنید و لباس نازک بر تن آن‌ها کنید این امر باعث می‌شود که بدن آن‌ها خنک نگه داشته شود.

 • استفاده از پارچه نم ‌دار روی پیشانی

برای این کار بهتر است یک پارچه و یا یک اسفنج را کمی با آب و نمک خوراکی آغشته کنید و بر روی پیشانی و پشت گردن کودک قرار دهید. این امر باعث مشود که بدن خنک شود و احساس بهتری برای کودک به وجود آورد.

در صورتی که شما از این راه حل برای پایین آوردن تب کودک استفاده کنید بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که مدت طولانی پارچه را بر روی بدن کودک قرار ندهید. فقط کافی است چند لحظه پارچه را بر روی پوست قرار دهید و بردارید.

تاثیر نمک در پایین آوردن تب انسان

 • پاشویه برای تب با استفاده از نمک خوراکی

یکی از راه‌های مناسب برای پایین آوردن تب کودک با نمک استفاده از پاشویه و یا همان شستن پاها می‌باشد. اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید پاشویه با استفاده از آب خنک نباید انجام شود. لازم است دمای آب مورد نظر شما برای پاشویه کودک به دمای بدن نزدیک باشد تا بتوانید بیشترین اثربخشی را داشته باشید.

به معنای ساده‌تر بهتر است به این فکر نکنید که هر چه آب سردتر باشد بهتر خواهد بود! در نتیجه بهترین دمای آب برای پاشویه کردن کودک استفاده از آب ورم رو به سرد می‌باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر نمک در فشار خون

برای این امر باید پاهای کودک را در داخل یک ظرف پر از نمک خوراکی قرار دهید و یا آن که جوراب را به این مخلوط آغشته کنید و آن را به پا کنید. به یکی از بهترین روش‌ها برای تهیه پاشویه به شرح زیر است:

یک ظرف مناسب را بردارید، نیمی از ظرف را با استفاده از آب ولرم پر کنید و در ظرف ۴۰ قاشق نمک خوراکی بریزید. در کنار این نمک شما می‌توانید از مواد طبیعی دیگر اعم از عصاره اکالیپتوس، نعنا، لیمو ترش، سرکه، گلاب و… نیز استفاده کنید.

آب را به خوبی مخلوط کنید و سپس پاهای کودک را در آن غوطه ور کنید. بهترین نمکی که شما می‌توانید در این موارد استفاده کنید را از گروه کارخانه جات گل نمک خریداری کنید.

 • آب نمک برای تب

پزشکان طب سنتی به این باور هستند که با ماساژ دادن پا با استفاده از نمک خوراکی و آب ولرم می‌توان کاهش تب را مشاهده کنید. این امر روند سم زدایی بدن را افزایش می‌دهد و باعث بهبود مشکلات جسمی خواهد شد.

لازم به ذکر است برای پایین آوردن تب کودک با نمک آب استفاده شده به هیچ عنوان نباید خنک باشد! پاشویه با استفاده از نمک خوراکی، به خصوص نمک‌های گروه کارخانه جات گل نمک می‌توانید بهترین راه حل برای پایین آوردن تب باشد.

به مطالعه ادامه دهید: پنج توصیه مهم درمورد مصرف نمک

تماس