قیمت سنگ نمک صنعتی

گل نمک 6 تیر 1401 مقالات , 46

قیمت سنگ نمک صنعتی: همان‌طور که می‌دانید نمک ماده‌ای است که در طول زندگی به دلیل کاربردهای بسیار زیاد و متفاوتی که در زمینه‌های درمانی و خوراکی و ساخت‌وساز دارد مورداستفاده همه افراد قرار می‌گیرد. این موضوع رقابتی را بین بشر در زمینه تولید انواع نمک خوراکی با کیفیت‌های مختلف ایجاد کرده است.

یکی از انواع نمک‌ها، نمک صنعتی است که در زمینه صنعت و در کارخانه‌ مورداستفاده قرار می‌گیرد و جنبه خوراکی ندارد. این نوع نمک انواع مختلف دارد و دارای کیفیت‌های متفاوت می‌باشد. در این مقاله به آشنایی با سنگ نمک صنعتی و تفاوت آن با دیگر نمک‌های موجود می‌پردازیم.

golnamakco

سنگ نمک صنعتی چیست

این نمک معمولاً سفید و بی‌رنگ بوده اما باتوجه‌ به مقدار خلوصی که دارد، می‌تواند به رنگ‌های: نارنجی، صورتی، خاکستری، آبی روشن و تیره تغییر رنگ دهد. سنگ نمک صنعتی از منابع بزرگ نمکی مانند: دریاچه‌های نمک که در آن رسوبات نمک ته‌نشین شده وجود دارد به دست می‌آید. نمک صنعتی به دلیل تصفیه نشدن و برخلاف نمک خوراکی فاقد ید است و از ناخالصی بیشتری برخوردار است در صنایع از آن استفاده می‌شود.
استخراج از معادن نمک قطعه‌های بزرگی از نمک را در ابعاد مختلف ایجاد می‌کند که به آن سنگ نمک گفته می‌شود.

تفاوت نمک خوراکی و صنعتی

نمک خوراکی همان‌طور که از نامش مشخص است در خوراکی‌ها و مواد غذایی استفاده می‌شود. به معنی دیگر نمک خوراکی چاشنی اصلی تمام غذاها به شمار می‌رود. نمک خوراکی به دلیل اینکه یکی از اصلی‌ترین مواد مورداستفاده انسان است آن را یددار می‌کنند تا از آسیبی که نمک خام به بدن انسان وارد می‌کند جلوگیری کنند.

نمک صنعتی برخلاف نمک خوراکی فاقید ید است، این نمک تصفیه نشده است و از ناخالصی‌های بیشتری برخوردار است و به همین دلیل از آن در صنایع استفاده می‌شود.

نحوه نگهداری از نمک صنعتی

روش نگهداری از نمک صنعتی و قیمت سنگ نمک صنعتی به دلیل ناخالصی موجود در آنها و یددار نبودنشان بسیار آسان‌تر از نمک خوراکی است. شاید سختی کار و نگهداری از آنها زمانی باشد که مش‌بندی آنها در اندازه‌های مختلف انجام شده و باید دقت کرد که در محیطی همراه با رطوبت نگهدار نشوند که در این صورت نمک‌ها گوله‌گوله می‌شوند و تمام مش‌بندی و تنظیم آنها از بین می‌رود.

مطلب پیشنهادی: نمک صنعتی چگونه تولید می شود

نحوه نگهداری از نمک صنعتی

کاربردهای نمک صنعتی

نمک صنعتی کاربردهای زیادی در صنعت دارد. در ایران استان‌های: فارس، سمنان و قم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نمک صنعتی و خوراکی در کشور هستند. از جمله کاربردهای نمک صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دامپروری و دامداری
احیای رزین
تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب
تولید مواد شوینده و بهداشتی
ساخت انواع اسید
و …

انواع و قیمت سنگ نمک صنعتی

نمک صنعتی از انواع گوناگونی ساخته و تولید می‌شود که هرکدام کیفیت و کاربرد خود را دارند. برخی از نوع آنها به شرح زیر است:
نمک پودری
نمک جاده و حفاری
نمک شیلاتی
نمک صدفی

نمک پودری

این نوع نمک به دلیل کاربرد و مصرف زیاد در صنعت به نمک نرم صنعتی نیز معروف است. این مواد یکی از نمک‌های تصفیه نشده صنعتی به‌حساب می‌آید که به دلیل اندازه ریزدانه‌های آن، پودری است. استفاده اصلی از این ماده برای تولید خوراک دام و طیور و تولید اسید است. همان‌طور که در بالا گفته شد می‌توان از مقدار بسیار محدود آن در تولید خشکبار و آجیل هم استفاده کرد.

نمک جاده و حفاری

ویژگی نمک حفاری به چند دسته تقسیم می‌شود:

خنک‌کننده و روان‌کننده سر مته حفاری
تصفیه آب طبیعی
کنترل گل حفاری و تنظیم غلظت آن

نمک شیلاتی

سنگ نمک هنگامی که وارد دستگاه خردکن می‌شود، قطعه‌های بزرگ آن شکسته و نمک خردشده تولید می‌شود. نمک شیلاتی اندازه‌ای بزرگ‌تر از یک نخود و کوچک‌تر از یک گردو را دارد. به دلیل استفاده بیش از اندازه این نمک در صنعت شیلات نام آن را نمک شیلاتی گذاشته‌اند. البته این نوع کاربردهای دیگری در زمینه: صافکاری قطعات ریز، چرم‌سازی، تولید پنیر و… دارد.

انواع و قیمت سنگ نمک صنعتی

نمک صدفی

این نوع نمک به دلیل ساختار نرم و مشابه به مروارید به نام نمک صدفی شناخته شده است. این نوع در بین انواع نمک‌های صنعتی جزو بهترین شناخته شده است. نمک صدفی مانند نمک تصفیه شده از دانه‌های بسیار ریز تشکیل شده است که می‌توان گفت کوچک‌ترین اندازه دانه‌ها را قبل از نمک پودری دارد. این نوع نمک در صنایع خاصی استفاده می‌شود که از آن برای فرایندی خاص استفاده می‌کنند.

روش استخراج و قیمت سنگ نمک صنعتی

تولید نمک صنعتی روش‌های مختلفی دارد که در ادامه آنها را نام بردیم:

روش تبخیری

در این روش در حوضچه‌ها و دریاچه‌ها و به‌صورت کلی آبی که دارای نمک است در یک جا ریخته می‌شوند و آب درون آن را تبخیر می‌کنند که با این کار نمک آب باقی می‌ماند و ته‌نشین می‌شود.

 روش هیدرولیکی

در این روش نمک‌های صنعتی زیرزمینی با روش‌های هیدرولیکی مانند: انفجار، حفاری و… خارج می‌شوند و قبل از رسیدن به سطح زمین خرد می‌شوند. این روش با دستگاه‌های روز دنیا انجام می‌گیرد و به‌صورت پیشرفته کار را پیش می‌برد. باید بدانید که علاوه بر پیشرفته بودن و باقی مزایای این روش، ممکن است از قیمت زیادی برخوردار باشد.

مطلب مهم: نمک خوراکی از چه عناصری تشکیل شده است

روش تونلی

نام‌گذاری این روش باتوجه‌به این بوده است، قسمت‌هایی که نمک صنعتی از آنجا استخراج می‌شوند مانند اتاق بوده و قسمت‌هایی که باقی می‌مانند مانند یک ستون عمل می‌کنند به همین دلیل به آن روش تونلی گفته می‌شود. اما این روش زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که نمک دارای ضخامت بالا و شیب کم است. باتوجه‌به حساسیت‌هایی که زمان استخراج با این روش وجود دارد مدت‌زمان آن افزایش می‌یابد.

روش پلکانی

این روش بیشتر در ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته از این روش برای استخراج فلز هم استفاده می‌کنند اما به دلایل مختلف مثل: کاهش هزینه، دسترسی بهتر، برخورد نداشتن با پستی‌وبلندی‌های جاده مجاور و… از این روش برای استخراج نمک صنعتی هم استفاده می‌کنند. این روش از ویرانی و خرابی کمتری برمند است به همین دلیل از بروز هزینه‌های ساخت‌وساز و ترمیم مجدد در این روش خبری نیست.

مطلب پیشنهادی: مهم ترین منابع دریافت نمک در رژیم غذایی

روش استخراج سنگ نمک صنعتی

قیمت و خرید سنگ نمک صنعتی

همان‌طور گفته شد و از نامش مشخص است قیمت سنگ نمک صنعتی فقط در کارخانه‌ها و صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد و با صنعت‌های مختلف سروکار دارد. ایران و پاکستان جزو بزرگ‌ترین مناطق آسیا در تولید و عرضه سنگ نمک صنعتی به شمار می‌روند.

مطلب پیشنهادی: نمک کریستال صنعتی

باتوجه‌به این موضوع و کیفیت بالایی که سنگ نمک ایران دارد تقاضای خرید کشورهای اطراف بیشتر می‌شود. قیمت سنگ نمک در صنایع مختلف باتوجه‌به میزان استفاده در آن صنعت و میزان خلوص آن بستگی دارد.

شما در هنگام خرید این محصول باید به کیفیت و خلوص آن توجه کنید. سعی داشته باشید باتوجه‌به نیاز خود مقدار مناسبی خریداری کنید که از قیمت زیاد آن جلوگیری کنید.

نتیجه‌گیری

نمک در دنیای امروز نقش زیادی در زندگی ما پیدا کرده است. در انواع مختلف خوراکی و صنعتی و با روش‌های مختلف طبیعی و پیشرفته استخراج آن انجام می‌شود. باتوجه‌به مطالبی که خوانده شد باید در خرید نمک صنعتی به خالصی و ناخالصی آن توجه کنید. زیرا علاوه بر مشخص‌شدن میزان کیفیت آن بر قیمت آن نیز تأثیر دارد و این را بدانید که از نمک صنعتی برای مواد غذایی استفاده نمی‌شود. قیمت سنگ نمک صنعتی

درباره فواید و مضرات مصرف نمک خوراکی بیشتر بدانید.

تماس