تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی

گل نمک 24 مرداد 1401 مقالات , 2,251

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی: نمک خوراکی اغلب حاوی ترکیبات ضد چسبندگی مانند منیزیم است، در حالی که نمک ماشین ظرفشویی یا نمک صنعتی معمولاً از ۱۰۰٪ کلرید سدیم ساخته شده است. اجزای مکانیکی ماشین ظرفشویی ممکن است تحت تأثیر مواد افزودنی نمک خوراکی قرار گیرند.

فکر ریختن نمک در ماشین ظرفشویی خود ممکن است عجیب به نظر برسد. به هر حال، آیا هدف این دستگاه اصلی تمیز کردن ظروف و پوشاندن آنها با زباله نیست؟ در صورت استفاده صحیح، نمک ماشین ظرفشویی توانایی دستگاه را برای دفع لکه های آب سخت بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد از ظروف بدون لکه لذت ببرید.

نمک ماشین ظرفشویی از چند جهت با نمک صنعتی متفاوت است که یکی از آنها اندازه آن است. گرانول های نمک خوراکی به غلظت کوچکتر و ریز تری آسیاب می شوند که در صورت استفاده در ماشین ظرفشویی می تواند منجر به مسدود شدن زهکشی شود.

از طرف دیگر، نمک ماشین ظرفشویی غلیظ تر است و عملکرد عادی تمیز کردن دستگاه را مختل نمی کند. یکی دیگر از تفاوت های عمده نمک ماشین ظرفشویی و نمک خوراکی، ساختار شیمیایی آن است. نمک ماشین ظرفشویی معمولاً از ۱۰۰% کلرید سدیم و بدون هیچ افزودنی دیگری ساخته شده است.

گروه کارخانه جات گل نمک

در حالی که نمک سفره اغلب حاوی ترکیبات ضد چسبندگی مانند منیزیم است. افزودنی های استفاده شده در نمک خوراکی ممکن است با اجزای مکانیکی ماشین ظرفشویی تداخل داشته باشد یا باعث ایجاد لکه های آب سخت شود.

نمک ظرفشویی چگونه کار می کند

نمک ظرفشویی لکه های آب سخت را تمیز نمی کند یا با آن مبارزه نمی کند. هدف آن تنظیم مجدد نرم کننده آب داخلی دستگاه است. برخی از ماشین های ظرفشویی، به ویژه آنهایی که در خارج از کشور در بریتانیا تولید می شوند، دارای سبدهای نرم کننده آب هستند که با توپ های رزین کوچک پر شده اند.

این گلوله‌ های رزین یون ‌های کلسیم و منیزیم دو ترکیبی که معمولاً به لکه ‌های آب سخت نسبت داده می‌ شوند را از آب جذب می ‌کنند و باعث ایجاد ظروف تمیز و بدون لکه می ‌شوند. این گلوله ها بار اتمی منفی دارند و نمک ماشین ظرفشویی دارای بار اتمی مثبت هستند.

هنگامی که از نمک ظرفشویی استفاده می شود، توپ های رزین یون های سدیم را جذب می کنند. بنابراین، گلوله ‌های رزین را مجدداً تنظیم می‌کند تا در فرآیندی به نام تبادل یونی در جذب یون‌های کلسیم و منیزیم مؤثرتر باشند.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی: نمک ماشین ظرفشویی را فقط باید در ماشین های ظرفشویی با محفظه نمک مخصوص استفاده کرد. اگر دستگاه دارای یک سیستم نرم‌کننده آب داخلی باشد، به احتمال زیاد دارای یک محفظه نمک (معمولاً در اطراف سبد پایینی) خواهد بود.

محفظه را با نمک ماشین ظرفشویی پر کنید، محفظه را ببندید و دستگاه را روشن کنید. توجه داشته باشید که در ریختن مواد شوینده در محفظه نمک اشتباه نکنید. زیرا ممکن است به سیستم نرم کننده آب ماشین ظرفشویی آسیب برساند. مواد شوینده فقط باید در داخل محفظه مواد شوینده استفاده شود و نمک ظرفشویی یا نمک صنعتی فقط باید در محفظه نمک استفاده شود.

نمک ماشین ظرفشویی

چه نوع نمکی برای ماشین ظرفشویی مناسب است

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی: نمک ظرفشویی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. این نمک برای ماشین های ظرفشویی طراحی شده است. از نمک خوراکی، نمک کوشر یا هر چیز دیگری که برای استفاده در ماشین ظرفشویی طراحی نشده استفاده نکنید.

نمک خوراکی ممکن است ترکیبات دیگری در خود داشته باشد، در حالی که نمک ماشین ظرفشویی به طور خاص کلرید سدیم است که با منیزیم و کلسیم پیوند برقرار می کند. نمک ماشین ظرفشویی هنوز هم برای مواد غذایی است، اما دانه های بزرگ تری دارد و مهمتر از همه، به آرامی حل می شود.

بیشتر بخوانید: خواص نمک دریا

این انحلال آهسته دستگاه شما را از ایجاد توده یا سایر مشکلات ناشی از استفاده نادرست نمک نجات می دهد. اگر منطقه شما به آب سخت معروف است، مراکز خانگی و سوپرمارکت ها باید نمک ماشین ظرفشویی در دسترس داشته باشند.

تفاوت نمک صنعتی با نمک سفره

نمک را می توان به نمک خوراکی، نمک صنعتی و نمک مطلق آن تقسیم کرد. نمک خوراکی مورد استفاده در زندگی روزمره مردم نمک فرآوری شده با کلرید سدیم به عنوان جزء اصلی به دست آمده از آب دریا، رسوبات نمک زیرزمینی (معدنی) و آب نمک طبیعی است.

نمک صنعتی مورد استفاده در تولید صنعتی معنای وسیعی دارد، گاهی به نیتریت سدیم خالص و گاهی به کلرید سدیم حاوی نیتریت سدیم اشاره دارد. نمک صنعتی حاوی تعداد زیادی مواد سرطان زا نیتریت است، اما همچنین ممکن است حاوی سرب، آرسنیک و سایر مواد مضر باشد، نمک صنعتی بسیار آسان است که باعث مسمومیت غذایی می شود.

بیشتر بخوانید: دو کاربرد صنعتی برای نمک خوراکی

تفاوت نمک صنعتی با نمک سفره

ترکیب نمک صنعتی

نمک صنعتی با توجه به استانداردهای تولید و اهداف استفاده، به طوری که نمک صنعتی علاوه بر ماده اصلی کلرید سدیم، حاوی ناخالصی های دیگر نمک مانند نیتریت سدیم مضر برای سلامتی انسان است، به طوری که بسته بندی نمک صنعتی با علامت یادآوری خوراکی ممنوع است. کلمات نمک خوراکی بر اساس استانداردهای غذایی تولید می شود، بنابراین کلرید سدیم نسبتا خالص است. گل نمک تولید کننده انواع نمک صنعتی در ایران می باشد.

مزایای نمک خوراکی

نمک خوراکی نوعی کلرید سدیم نسبتا خالص است و خواص شیمیایی پایدار و خنثی دارد. نمک صنعتی علاوه بر کلرید سدیم، ممکن است حاوی مقدار زیادی نمک ناخالص نیز باشد و در نتیجه محلول آبی آن قلیایی شود.

بیشتر بخوانید: خرید دقیق ترین دانه بندی نمک صدفی

سایر تفاوت های نمک سفره با صنعتی

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی: این دو نمک از نظر ترکیب و محتوای مواد مغذی متفاوت هستند. نمک دریایی طبیعی و تصفیه نشده حاوی ده ها ماده معدنی کمیاب سایر مواد است. نمک صنعتی فقط حاوی کلرید سدیم خالص و مواد شیمیایی و شیرین کننده هایی است که برای خوردن نمک و روان شدن نمک به آن اضافه شده است.

تفاوت نمک صنعتی با نمک سفره

وقتی نمک می خوریم، بدن ما به گونه ای تکامل یافته است که انتظار دارد تمام مواد معدنی و سایر مواد همراه با نمک باشد. وقتی آن مواد معدنی و مواد در نمک نباشند، بدن ما به آنها میل می کند و سیگنال گرسنگی را برای خوردن نمک بیشتر ارسال می کند.

اما هیچ مقدار نمک صنعتی این میل را ارضا نمی کند. زیرا مواد معدنی و سایر مواد در آن وجود ندارند. این کار باعث می شود اکثر افراد نمک صنعتی بیش از حد مصرف کنند.

به مطالعه ادامه دهید: درمان سر درد با نمک

تماس